Dnes vyšlo 15 článků

Mladík zachránil svět před vyděračským virem

Vyděračský vir WannaCry, která v poslední době hodně řádil, napadl za pouhých pár hodin asi 200 tisíc zařízení ve více než 150 zemích světa. Svět má již svého hrdnu. Šíření tohoto viru zastavil teprve 22letý bezpečností expert z anglického server MalwareTech.com.

Zdroj: pixabay.com

Mladík, i přes svůj nízký věk, je poměrně ostřílený bezpečnostní expert, který se snaží hatit plán kybernetických zločinců posledních několik let. Mladík pravidelně sleduje dění na internetu a u nových hrozeb se snaží zjistit jejich funkčnost, aby je s pomocí kolegů mohl vyřadit z provozu.

Svoji identitu skrývá před veřejností. Obává se totiž o svou vlastní bezpečnost. Přestože je prakticky neznámý, stal se přes noc světovou celebritou. Jeho příběh o tom, jak zastavil šíření viru, obletěl celou planetu.

Anglie na útok upozornila jako jedna z prvních zemí na světě. Tamní nemocnice totiž byly kvůli viru vyřazeny z provozu. Britský bezpečnostní agent se k informacím dostal jako jeden z prvních. Povedlo se mu dokonce získat i funkční vzorek viru.

Po několikahodinovém zkoumání vzorku mladík přišel na to, že to skutečně souvisí se zaregistrováním volné domény. Kyberzločinci nechali na WannaCry bezpečnostní pojistku, aby mohli, v případě potřeby, vir na dálku vypnout.

Mladík pojistku odhalil dřív, než ji mohli použít. Byl to poměrně heroický výkon. Mladík měl zrovna týden dovolenou a k počítači se připojil jenom ze zvědavosti.

Mladík v neděli varoval, že vyhráno rozhodně ještě nemají. Podle něj je velmi pravděpodobné, že vir tak snadno vypnout nepůjde. Stát by se to mělo již v pondělí.

Masivní úrok zasáhl podle Europolu 200 tisíc zařízení ve 150 zemích světa. Tento škodlivý útok je jako většina ostatních vyděračských virů označován názvem ransomware.

Nejprve vir pronikne do počítače, pak jej uzamkne a zašifruje všechna data. Za jejich zpřístupnění následně počítačoví piráti požadují výkupné.

Štítky: , ,

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru