Mise na Mars: 1058 statečných

Projekt Mars One byl zřízen roku 2011 dvěma holandskými muži. Od počátku je jejich cílem vytvořit trvalý lidský život na planetě Mars. Naplnit své představy chtějí v roce 2025. Teď jsou zase o krok blíže.

V létě o jednosměrnou letenku na Mars požádalo více než 200 000 odvážných lidí z celého světa. Všichni si byli vědomi toho, že se zřejmě již nikdy nepodívají na Zemi a že je tu i ta možnost, že projektu obětují svůj život. I přes tyto paradoxy bylo zájemců tolik mnoho. Za úkol měli poslat video, v němž vysvětlili, proč by se projektu chtěli účastnit a co si myslí o tom, že by se už nikdy nevrátili na Zemi. Byli rovněž požádáni, aby popsali svůj smysl pro humor.

mars-one-poster

Neziskové organizaci Mars One se zřejmě již povedlo všechna videa prohlédnout. Minulý týden totiž bylo vybráno 1058 nejlepších, kteří byli nominováni do dalšího kola. Šťastných může být 586 mužů a 472 žen.  Přestože jsou zastoupeni účastníci z celého světa – celkem ze 107 zemí, 297 jich je z USA, 75 z Kanady a třetí místo s 62 účastníky zaujímá Indie. Věkové složení postupujících je různorodé, ale více než polovina z nich jsou muži mladší 35 let. Pouze 26 je starších než 56 let. Nejstarší uchazeč, který postoupil do druhého kola, je starý 81 let.

Nakonec vybere veřejnost

Během příštích dvou let se však bude počet kandidátů neustále snižovat. Budou totiž podrobeni řadě fyzických i psychických testů a simulací.

„Z 200 000 uchazečů jsme vybrali ty, kteří se nám zdáli nejvíce fyzicky i psychicky odolní a kteří by byli vhodnými velvyslanci na jiné planetě. Teď musí projít přísnými testy včetně simulace života na Marsu,“ uvedl Bas Lansdorp, spoluzakladatel projektu.

Během příštích čtyř let chce Mars One snížit počet uchazečů na 40. Tito největší šťastlivci pak budou rozděleni do skupin a po dobu sedmi let se budou pilně připravovat. Pokud vše půjde podle plánu, veřejnost poté bude hlasovat o tom, který z týmů se v roce 2025 podívá na Mars.

mars-one-buildings

Zatím je však nejasné, jak bude nezisková organizace Mars One platit své velkolepé plány. V tiskové zprávě prakticky uvedli, že čekají na sponzory. Proto zahájili i kampaň na Indiegogo. A protože je projekt rozhodně zajímavý, mnoho lidí se snaží přispět aspoň menší částkou. Zbývá ještě 18 dní, tak uvidíme, zda získá dostatečné množství peněz pro realizaci.

Zdroje: Washington Post, CTV News, Mars One

Komentáře

Nahoru