Mirka Novotná: Na seznamce se jde seznámit – jen je třeba vědět, jak na to

Mirka Novotná: Na seznamce se jde seznámit – jen je třeba vědět, jak na to

Mirka nosila nápad na internetovou seznamku v hlavě přes pět let. Během té doby analyzovala konkurenci a potřeby lidí, kteří se chtějí seznamovat, aby mohl vzniknout Laskomat – unikátní česká seznamka, která vlastně není jen seznamkou. A taky není ledajakou seznamkou. Její zakladatelka má totiž o seznamování na internetu naprosto jasno. Jde to a je to skvělý způsob, jak poznat svou osudovou lásku, pokud víte, jak na to. 

Ahoj Mirko, můžeš nám pro začátek prozradit, jak se zrodil Laskomat? Kolik let už mu je, kdo jsou jeho rodiče? 🙂

Laskomat vznikl jako projekt v jednom obýváku na Vinohradech před pár lety. Jsou mu neoficiálně 4 roky, oficiálně asi dva a půl. Mám špatnou paměť na jména a čísla, takže je to přibližný odhad. 🙂

Rodiče jsem já a asi můj přítel by se dalo říct, protože mě celou dobu nesmírně podporuje a byl mi mnohokrát rádcem nebo mé instinkty nepřímo nasměroval tam, kam jsem potřebovala dojít.

Nedá mi to nezeptat se na název. Víš o tom, že se pod názvem Laskomat dají dohledat i jiné služby?

To vím a brzy tomu bude doufám konec, protože ke slovu Laskomat mám ochrannou známku. Nikdo jiný v ČR ji nemá a já jsem moc šťastná, že tuto známku budu mít po dobu dalších 10 let. Je to pro mě prostředek, jak si chránit svůj projekt, který je s mým životem tak prorostlý, že “to snad už není ani hezký 🙂 ”.

Kolik vás na Laskomatu pracuje aktuálně? A máte to tak, že všichni sedíte někde v kanceláři v Kladně, kde je vaše sídlo, nebo s vámi externě spolupracují lidé z celého Česka?

V počátku nás na to bylo zhruba 6.  Nyní to je 6 redaktorek a pak dalších 5 lidí –  dohromady 11 lidí. Nesedíme v jedné kanceláři, všemu velím na dálku a zatím mi to zcela vyhovuje. Spolupracuji s lidmi z celé ČR. Jedna redaktorka je dokonce v USA na Floridě. 🙂

Dočetla jsem se, že zrovna hledáte grafika, a tak mě napadá, kolikrát už Laskomat měnil design?

Měnili jsme design 1x. Doufám, že si s tím na nějakou chvíli vystačíme. Ano hledáme, naše cesty se rozešly s jedním web studiem. Bohužel jsme nároční a odvedená práce se v posledním půl roce viditelně zhoršila. Je to pro mě nepříjemné, protože najít toho pravého grafika, stejně jako programátora se = skoro jak najít protějšek na život. 😀

S konceptem internetové seznamky jdete tak trochu proti proudu – lidé se mohou kontaktovat, ale nemohou si například lajkovat profilovky nebo posílat virtuální kytky. Proč? Myslíte si, že lidé v dnešní době nemají na tyhle zbytečnosti čas?

Mám-li být upřímná… Někteří lidé často neumí napsat smysluplný text k seznámení a obecně komunikovat. Jdeme proti proudu v tom, že se snažíme lidi nenásilně inspirovat ke komunikaci (zpět ke kořenům), protože ve vztazích a jejich navazování nehrají roli virtuální kytičky, smajlíky, lajky apod. Už v počátku hraje roli komunikace a bez ní to opravdu nejde. Navazování vztahů nemohou nahradit ani zaplnit kytičky. Když si lidé nemají co říct… Je očividně něco špatně a mělo by se jít dál a zkusit to jinde 🙂

Mají vůbec internetové seznamky v dnešní době potenciál? Spousta lidí se seznamuje přes sociální sítě. Z jakého důvodu by pro ně bylo lepší vsadit raději na seznamku?

Obecně řečeno se můžete seznámit opravdu kdekoliv. O to nejde… Jde o to najít vztah, což už může být složitější. Vyšší pravděpodobnost jeho nalezení je naprosto logicky na seznamce, protože její primární účel je seznamovat lidi, kteří chtějí vztah (jakýkoliv) a z různých důvodu tomu chtějí jít naproti.

Sociální síť a seznamka jsou dva odlišné světy, ale spojuje je cesta, která je v seznamování často trnitá. Sociální síť může v seznamování pomoct, když někoho alespoň znáte od vidění. Můžete si “vycolombit” jeho profil a prostě zkusíte svoje štěstí. 🙂  V tom je rozhodně plus.

Lidé na sítích tráví mnoho času a jsou v dnešní době zvyklí komunikovat prostřednictvím klávesnice. Mám ale otázku: Je to dobře?

Klávesnice snese vše a na to lidé často hrají. Pak to taky podle toho vypadá. Naše společnost ještě neumí při seznamování komunikovat jen online prostřednictvím písmenek na takové úrovni, abychom vzájemně dokázali z online psaní poznat, s kým máme vlastně tu čest, byli vzájemně vnímaví, neuráželi se a vůbec byli ochotní se vzájemně myšlenkově sdílet.

Je docela paradoxní, že na Facebooku, který je na štíru se soukromím, lidé na profilu sdělí vše možné, ze svého života, zájmů, aktivit apod., protože jim to dává pocit vlastní důležitosti. Ale přitom spolu stále neumí v mnoha případech při prvotním kontaktu a seznamování komunikovat přes písmenka. Já tuším, proč to tak je… Některé lidi to předložené množství informací bez osobního přičinění nemotivuje vás chtít skutečně poznat a zkoumat jako nový a neprobádaný ostrov. Pokládat i ty základní otázky, které nebolí a přes které se může rozvinout něco dalšího.

Přece si to jde přečíst na profilu, už to tam je, není třeba projevovat zájem! Jenže bez upřímného zájmu, poznávání a komunikace nemůže vzniknout ani ta základní důvěra nutná pro navázání vztahu. Lidé často fungují na základě vnější motivace a Facebook v tomhle ohledu podporuje ještě větší pasivitu u lidí, kteří jsou i tak už poměrně pasivní.

Sdílení všeho možného na profilu může v seznamování někdy nepřímo uškodit, jelikož dotyčný, který zná druhého jen od vidění, není jasnovidec a mohou ho odradit věci, které si vysvětlí po svém. Bohužel už se třeba ani nezeptá, jak to vlastně je.

Další příklad je ten, že vás může ve zprávě oslovit člověk s důvěryhodnou historkou a bude na vás působit seriózně, protože vy jste přece viděli jeho profil! Poměrně rychle ztratíte opatrnost. Zatímco on si váš profil před oslovením pěkně proštudoval a vy se necháte oklamat někým, kdo má falešný profil či příběh.Jak to poznáte a jak ochráníte sami sebe?

To, že lidé komunikují více po síti neznamená, že to umí… Naopak vyjdou na povrch takové věci, které by v reálném životě často ani nevyšly nebo by byly pochopeny jinak. Lidé se velmi často na internetu obecně uráží, nadávají si apod. Taková atmosféra neprospívá nikomu.

Na síti je mnoho rušivých elementů, že se člověk ve výsledku může snadno přestat soustředit na to, co je podstatné, protože kouká tamhle… pak si napíše s kamarádkou/kamarádem. Najednou nevnímá, co mu jeho objekt zájmu vlastně napsal a ztrácí ty první cenné okamžiky při psaní se svým potenciálním protějškem, kdy opravdu záleží i na pitomostech. Není nic snazšího než kliknout na “Smazat zprávu” a blokovat. Šance je v tahu.

laskomat_facebook

I Laskomat má zkušenosti se sílou Facebooku

Když dva jedinci chatují na Facebooku, přináší to logicky mnoho příležitostí, jak to zvorat. Při seznamování je totiž třeba přemýšlet nad svým sdělením ve zprávě a ne honit čas, abyste už co nejrychleji odeslali vzkaz a byli POŘÁDNĚ SLYŠET. Při seznamování záleží na detailech a ty se dozvíte mnohdy jen komunikací, která zabere nějaký čas a má své specifické tempo, tak jako sám reálný život. Nejde to ničím urychlit, poznání vyžaduje čas. Facebook podněcuje lidi se vzájemně sledovat, hlídat, podezírat apod. Samozřejmě má i svá pozitiva, ale atmosféra sledování, hlídaní apod. není pro navazování vztahu vhodná.

Já se domnívám, že je otázka času, kdy si lidé uvědomí, že bez pořádné komunikace to opravdu nejde. Když není efektivní komunikace, není ani rande. Myslím, že lidé začnou hledat i jiné způsoby, které jsou zaměřené hlavně na seznamování, kde mají pod větší kontrolou, co sdělí světu a co nikoliv. Na seznamce máte pod větší kontrolou i nepřímé vlivy, protože vy jste tvůrcem vlastních slov, které druhému napíšete a navíc máte více času si promyslet, co napíšete, a nejste tolik rušení okolními vlivy, pakliže se pro to vědomě nerozhodnete.

Na seznamce můžete poznat někoho, koho byste neměli šanci v životě potkat. Z takového setkání může přijít opravdu ta osudová láska. Seznamka má další výhodu v tom, že tam opravdu chodí lidí, kteří se chtějí seznámit. Na FB a jiných sítích to nejde vždy úplně poznat.

Jako poslední věc bych uvedla příležitost na seznamce hned sdělit, co hledáte za vztah. Na ulici a na Facebooku/sítích totiž nemá nikdo na čele napsáno, co vlastně hledá za vztah.

Slouží vaše seznamka čistě k seznámení – tzn. někoho poznám, napíšu si s ním pár zpráv, pak si vyměníme jiný kontakt (například právě Facebook) a přesuneme se jinam? Nebo jsou lidé v kontaktu čistě přes Laskomat třeba až do doby, než se setkají?

Ano slouží opravu jen k seznámení. Ale jak to sleduji za celou dobu fungování, lidé přes nás ve většině případech komunikují. Asi jim vyhovuje ochrana vlastního soukromí, protože nikdy nevíte, kdo je na druhé straně.

Jaký typ lidí se nejčastěji seznamuje přes Laskomat? Můžete nám přiblížit typického uživatele?

Většinou to je mladý, sportovně založený člověk s láskou k zábavě, který hledá vhodný protějšek 🙂 Ale je tam i vícero dalších typů.

Takže se nemusím bát, že na Laskomatu narazím na samá podezřelá individua, která neumí komunikovat s lidmi?

Na ty narazíte na každé seznamce 😀 , ale i na lháře. Tohle není o seznamce, ale o lidech. Vím to, protože velmi dobře znám svou konkurenci – i zevnitř.

Na jedné nejmenované zahraniční seznamce, která nás často masíruje svou reklamou v TV, najdete profily rádo-by podnikatelů na krku s 5 exekucemi (znám dotyčnou osobu). Tohle žádný dotazník s cca 60 otázkami z psychologického testu opravdu neobjeví. 😀

Stačí mít selský rozum. Jestli je tato seznamka seznamkou pro “náročné” a má takové množství úspěšných lidí ve své databázi, tak je v ČR opravdu hodně úspěšných lidí nebo hodně takových, kteří si to o sobě myslí či tvrdí… Když si tuhle otázku položíte a odpovíte, dojde vám reálná odpověď.

Na další zahraniční seznamce/síti, která spamovala emailové schránky mnoha lidí v ČR natrefíte bez problémů na stalkera nebo jiného podivného člověka. Na druhé největší seznamce v ČR se vyskytuji zase poměrně pasivní lidé a také často lháři.

Takhle bych mohla pokračovat dál a dál. 🙂 Ale dodám, že na seznamce se jde seznámit – jen je třeba vědět, jak na to. 🙂 I já si na seznamce našla svého životního partnera a v tomhle směru osobně pomohla i dalším.

Často jsem si pokládala a nadále pokládám otázku, jak jde reálně preventivně působit proti lhaní uživatelů a nezákonnému jednání.  U nezákonného jednání to je jasné. U lhaní je to už horší, protože nemůžeme lidi legitimovat apod.

Myslím, že cestou je lidi vzdělávat v seznamování a umožnit jim kontrolovat svůj profil, své soukromí a budovat s nimi důvěru, aby věděli, že se na nás mohou obrátit. V seznamování vzděláváme v našem magazínu, máme balící desatero a připravujeme mnoho dalšího.

A nemusím mít strach, že bych u vás narazila na nějakého úchyla? Co když se za profilem hezkého kluka skrývá padesátiletý plešatec, který loví mladé slečny? Je vůbec ve vaší kompetenci nějak ohlídat falešné profily?

Ano umíme to odhalit a umíme zasáhnout. Navíc každý uživatel může jiného uživatele nahlásit.

Co kdybych se k vám chtěla zaregistrovat, ale nechci, aby kdokoliv věděl, že sháním partnera tímhle způsobem. Když budu vystupovat pod přezdívkou, mám jistotu, že se mé osobní údaje nikdo nedozví?

Ano, jako majitel a provozovatel, jsem registrovaná na UOOU. Navíc můžete na seznamku vstoupit a nemusíte mít vyplněný inzerát, takže vás ostatní ani nevidí. V blízké budoucnosti spustíme mnoho vychytávek k ještě větší kontrole profilu.

laskomat_uzivatele

Vyhledat potenciální partnery/ky si můžete i bez registrace

Když u vás lidé hledají protějšek, mohou si vybrat, zda chtějí kamarádství, vztah nebo sex/flirt. Zajímalo by mě, co chtějí nejčastěji. Máte k dispozici nějaké statistiky?

Na pomyslném žebříčku je na prvním místě vážný vztah, pak je flirt/sex a poslední přátelství.

Máš představu o tom, kolik uživatelů už díky vám poznalo toho pravého nebo tu pravou?

Přesnou představu nemám, protože lidé se tímhle moc obecně nechlubí. Nicméně chystáme přidání zkušeností našich uživatelů.

Když spolu komunikují, seznamují se poměrně často. To je údaj, který mohu vidět. Doslechla jsem se opravdu náhodou o jedné proběhlé svatbě, to mě moc potěšilo. 🙂

Jakou šanci dáváte vztahům ze seznamek? Přece jen na internetu probíhá všechno jinak než v reálném životě. Není to trochu na škodu?

Vše má své pro a proti. Hodně záleží na tom, v čem se člověk umí lépe pohybovat a kde má více příležitostí. Jak jsem zmiňovala, já vnímám tu obrovskou výhodu v online seznamování, že hned zjistím, zda je člověk nezadaný a jaký vztah hledá. Lidi tohle prostě na čele napsaný nemají.

Další výhoda je ta, že si jde člověka otestovat v komunikaci ještě před první schůzkou. Psaní je obrovský prostor zjistit, jestli se má vůbec smysl sejít. Lidé toho ale většinou neumí využívat. Přitom to může ušetřit mnoho času i špatných zážitků, které určitě hrozí. Zvlášť pro lidi starší 35 let.

Co se týká šance, já jsem se svým přítelem 5 let. 🙂 Seznámila jsem i další, u kterých to skončilo svatbou a trvá to nadále. Vím o mnoha lidech, kteří se seznámili přes seznamku, ale vyžaduje to trpělivost jako v životě a jinou formu komunikace.

Laskomat ale není jen seznamka. Rozjeli jste i malý magazín. Na jaká témata se v něm soustředíte a kdo by ho měl číst?

Magazín byl malý v počátku, dnes už začíná být poměrně velký 🙂 a i do budoucnosti mu hodláme věnovat naši péči.

Témat je mnoho, chceme čtenáře primárně pobavit a něco zajímavého jim představit. Z oblastí to je určitě životní styl, móda, vztahová poradna, filmy – seriály, cestování, kosmetika, bizarní věci ze světa. Možná by se našla i další témata, ale na tyhle se soustředíme nejvíc.

Nově chystáme rozhovory se známými osobnostmi.

laskomat_redaktorky

O magazín se starají samé krásné redaktorky jako jsou Mirka a Markéta

Vznikl proto, aby pomohl přilákat nové uživatele?

Magazín vznikl z více důvodů a má více funkcí. Ne každá seznamka má svůj originální magazín. Asi všechny redaktorky by řekly jedním hlasem, že jsou na svou práci hrdé a baví je to. Já si myslím, že je to ve výsledku vidět – moc nás to baví. 🙂

Jak vůbec lákáte nové uživatele? Odkud se o vás běžný člověk může dozvědět? A je snad ještě něco těžšího než přilákat lidi?

Momentálně nemáme žádnou placenou reklamu. Lidé chodí sami. 🙂 Měli jsme reklamu v jednom velkém rádiu. Probíhaly všelijaké kampaně. V blízké budoucnosti zase probíhat budou.

Nyní rosteme přirozeně, lidé si nás všimnou díky vyhledávačům a odkazům na internetu. Dále na Facebooku ve skupinách a diskuzích. Bohužel na FB reklamu, kterou bychom moc chtěli, můžeme zapomenout, protože FB nám ani za půl roku nedokázal sdělit, co můžeme udělat pro to, abychom dostali jejich “speciální povolení” k propagaci i jen své FB stránky, natož reklamy. Bez povolení nemůžeme mít na FB reklamu žádnou.

Pokud se nepletu, je Laskomat tvým prvním velkým projektem. Daří se ti s ním podle tvých představ? A šla bys do toho znovu? Všechny ty starosti, těžké začátky, … Stálo to za to?

Laskomat je takové mé dítě a s ním prožívám všechny starosti i radosti a tak moc mi na něm taky záleží. Laskomat byl můj první internetový projekt vůbec. Vstoupila jsem do něj, jako “ holka z obýváku”, která neměla ponětí o ničem jiném, než-li o seznamování a fungování vztahů obecně. Mnoha pojmům jsem vůbec nerozuměla – z oblasti programování, grafiky, marketingu, vedení týmu, vedení projektu apod. Navíc jsem se musela naučit fungovat ve “světě, který patří více mužům, než ženám”. Ehm…. Dnes mám z 98% tým složený z žen. 🙂 Mužům se nevyhýbám, ale jsem hodně náročná a často zkrátka nenaplňují má očekávání. Adepty na práci posuzuji z mnoha hledisek. 🙂

mirka_novotna

Mirka – “holka z obýváku”, která řídí celý Laskomat

Naučila jsem se vše v průběhu. Mnohokrát jsem spadla na ústa a prostě zase vstala. Víte upřímně mi je fuk, kolikrát spadnu, protože to není vůbec důležité… Naštěstí člověk těch chyb dělá méně a méně.

Když se na sebe koukám zpět, strašně moc mě to naučilo a stále učí. Hrozně mě to navíc baví. Učím se být úspěšná a vydělávat tím projektem peníze. Pomalu se to daří a to mi nikdo v počátku nevěřil. Na to jsem ale poměrně zvyklá a vnímám to jako výhodu. 🙂

Každý si v počátku naivně myslí, jak to půjde rychle. Ani omylem to ve většině případů rychle nejde a to mnoho lidí a projektů zlomí. I já si to myslela. Naučila jsem se radovat z malých krůčků kupředu a ony přibývají a jde to stále dál.

Otázka, zda bych do toho šla zase – rozhodně, ale některé věci bych udělala rovnou jinak a s někým jiným. 🙂 Na stranu druhou, kdyby to bylo ideální, asi bych se toho naučila méně.

Mirko, máme tu poslední otázku na závěr. Vybrala by sis na Laskomatu nějakého potenciálního partnera? 🙂

Když vznikl Laskomat, byla jsem už zadaná. 🙂 Ale asi by se dalo říct, že právě moje láska s přítelem ten projekt stvořila  a dost se na něm odrazila. Za velké podpory naší programátorky Martiny, která dokázala představy naplnit a naplňuje je nadále.

S přítelem jsme přemýšleli nad názvem projektu, s přítelem jsme vymýšleli koncept a mnoho dalšího. Trávili večery u tabule a kreslili a kreslili. On je takový skrytý vizionář a já realizátor a praktik.:-)

Dnes už to vše nesu ve velké většině na svých bedrech, protože to unesu.

Mirko, díky za rozhovor a Laskomatu přeji hodně uživatelů, kteří díky němu poznají svou životní lásku.

Komentáře

Nahoru