Milující otec fotí autismus svého syna

Fotograf Thimothy Archibald přišel se zajímavým a velmi dojemným projektem. Ve své sérii s názvem „Echolilia“ se rozhodl dokumentovat svého syna Elijaha, který trpí autismem.

Fotografovat začal, když bylo Elijahovi pět let. Tehdy si však ještě nekladl za cíl nic jiného než pouhou dokumentaci. Elijah byl totiž nespolečenský a uzavřený, posedlý různými mechanickými objekty a měl své rituály, které neustále opakoval. Archibald svého syna fotografoval a fotky pak ukazoval různým odborníkům. Ti mu potvrdili, že jeho syn trpí autismem.

Nicméně Archibald se pak rozhodl, že pouhou dokumentaci trochu rozvine. Nakonec se z ní tedy stalo tříleté dílo, které dokumentuje vztah otce a syna. Zobrazuje různé fáze autismu a synových autistických opakujících se rituálů.

Začal fotografováním Elijahových rituálů, které mu připadaly zvláštní. Elijah začal se svým tělem dělat zvláštní věci a nikdo ho v tom nemohl zastavit. Balancoval na hraně pohovky nebo si každý den chodil lehnout na trávu na zahradu. Jeden z nejkrásnějších snímků série vznikl, když se stočil do plastové krabice na hračky.

Elijah se schovává do krabice na hračky.

Ovšem nakonec se celá situace změnila tak, že se role fotografií úplně posunula. Elijah totiž nejen že chtěl být jejich ústředním bodem, ale fotografování si také užíval. Když mu Archibald ukázal jednu fotografii jeho chování, Elijah navrhl, že by tu stejnou věc mohl dělat na jiném místě nebo jiným způsobem. Mezi otcem a synem tak vznikla zajímavá souhra, jejímž cílem bylo získat co nejlepší fotografii.

„Měli jsme pocit, že se vzájemně objevujeme a poznáváme,“ popsal Archibald.

Podle Archibalda mu tedy nakonec projekt Echolilia pomohl pochopit celou situaci a svou roli otce, ale co je ještě důležitější, přijmout odlišnost svého syna. Elijahovy zvyky nyní prostřednictvím fotografií vidí úplně jinak. Fotografie se pro otce a syna stali vlastním vizuálním jazykem, díky němuž spolu mohou vzájemně komunikovat a chápat se úplně beze slov.

photography_autistic_son

Projevy autismu jsou různé.

photography_autistic_son3

Elijah rád jen tak leží na zahradě.

Elijah je nespolečenský a uzavřený.

photography_autistic_son6

Elijah je posedlý různými předměty.

photography_autistic_son8

timothyarchibaldecholilia7

timothyarchibaldecholilia9

echo6

Elijah přijímá pozornost velmi pozitivně, je rád, že může něco sdílet se svým otcem, a dokonce začal i sám fotit.

Zdroje: Snapme, Lomography, Mymodernmet

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru