Dnes vyšlo 1 článků

Milióny songů, najděte své

Milióny songů, najděte své

Tak zní motto na nahrávací obrazovce relativně mladé služby Grooveshark. Bylo napsáno, debatováno a řešeno mnoho. Pojďme si jen připomenout, popř. představit tento projekt s cílem přinést hudbu do každého koutu světa. Má naději udržet se a zlidovět jako Youtube?

Grooveshark vznikl jako potřeba poslechnout si hudbu odkudkoliv. Proč si nevzít své oblíbené písničky do autobusu a přitom mít stále prázdný telefon. Skladeb je zde uloženo skutečně dostatek a každý najde tu svou. Databázi skladeb tvoří přitom samy uživatelé, kteří ji na server uploadují. Každý den tímto stylem přibývá spousty skladeb různých žánrů.

Můžete si zde vytvořit i svůj vlastní účet a Grooveshark si pak bude pamatovat vaše nejhranější skladby i vaše playlisty apod., zkrátka jako každý jiný přehrávač hudby.

Služba funguje podobně jako server Youtube. Jedná se o stream hudby přímo do přístroje, ať už jde o zmíněný telefon nebo osobní počítač. V zařízení potom musíte mít aplikaci přímo od Groovesharku, v počítači si potom vystačíte s webovým prostředím. Celá aplikace je psaná v prostředí Flash, který je velmi rozšířen. Nejsou žádné podněty k tomu, aby autoři služby přešli k HTML5, Flash je sice trošku náročnější, ale stále dost kvalitní a Adobe se své technologie nechce vzdát a stále ji vylepšuje. Grooveshark připomíná starší Pandoru, která však je už dostupná pouze pro Ameriku.

Není od věci zmínit, že hudbu zde uloženou můžete nerušeně poslouchat bez jakýchkoliv omezení národnostních či autorských, jako je tomu např. u služby Last.fm. Své oblíbené skladby skutečně můžete poslouchat neomezeně jak dlouho chcete. Toto bylo námětem mnoha žalob na autory služby, jelikož nahrávací společnosti to vidí jako okrádání. Soudní procesy dopadly vždy dobře pro Grooveshark a služba stále není zpoplatněna. Vždy pomohl argument, že uživatelé si hudbu nestahují do počítače ale pouze jí poslouchají z internetu. Grooveshark obsahuje trochu nepříjemný reklamní banner, který slouží autorům jako zdroj peněz údajně na licence s nahrávacími společnostmi.

Služba má budoucnost, vzhled vypadá úžasně a profesionálně, skutečně se vyplatí jí vyzkoušet, ale nemyslím, že by nastolila dobu, kdy všichni budou hromadně vymazávat archivy písniček z počítačů a přecházet na webové přehrávače.

Komentáře

Nahoru