Miliardář investoval 100 milionů dolarů do školy programování, která je zdarma

Podnikatel a miliardář Xavier Niel zakládá v Silicon Valley Radikální francouzskou technologickou školu za 100 milionů dolarů. V následujících pěti letech plánuje vychovat 10 tisíc studentů. Škola, která bude poskytovat vzdělání zcela zdarma, bude zaměřená na výuku programování a podnikatelského myšlení. A nese název „42“, což odkazuje na knihu Stopařův průvodce galaxií, kde číslo 42 je odpovědí pro „život, vesmír a všechno“.

Xavier Niel, který nedokončil střední šškolu, je jedním z největších francouzských technologických gigantů. Svou první školu „42“ založil ve své rodné zemi v roce 2013, kdy chtěl zatřást francouzským vzděláním. Hlavním cílem bylo z každého studenta vytvořit člověka, který dokáže řešit technologické problémy a které by chtěli zaměstnavatelé ve svých firmách.

monitor-1307227_1280

Technologická škola bez školného přichází do Silicon Valley.

Už nyní má technologická škola „42“ velké podporovatele, jako je CEO Snapchatu Evan Spiegel, CEO Twitteru Jack Dorsey a CEO Slacku Stewart Butterfield. Evan Spiegel nazval toto vzdělávací centrum jako školu budoucnosti.

„Neustále hledám skvělé inženýry ze školy, jako je právě 42,“ dodal Jack Dorsey.

Jak bude škola 42 fungovat ve Spojených státech?

V první řadě je nespornou výhodou, že potenciální student nemusí mít maturitu ze střední školy, ani jiný doklad o ukončení vzdělání. Všichni zájemci ve věku od 18 do 30 let musí úspěšně složit logicky zaměřené přijímací zkoušky (nemusí mít základy programování). Studenti, kteří budou přijatí, si projdou další měsíční zkouškou, která se nazývá bazén. Týdně musí zvládnout 100 hodin tréninku, během něhož budou studenti vhozeni přímo „do vody“, aby se ukázalo, jak umí plavat. A kdo projde touto zkouškou, nastoupí na tří až pětiletý program.

Ve škole neučí žádní učitelé. Studenti pracují ve skupinkách po dvou až pěti lidech na programovacích výzvách. Škola tento způsob výuky nazývá jako peer to peer učení, přičemž se očekává, že studenti si vše, co potřebují, najdou na internetu. Škola jim dává vše potřebné – počítače, prostor i další zařízení – k dispozici 24 hodin denně 7 dní v týdnu.

A dokonce se zde neplatí žádné školné. Xavier Niel investoval 100 milionů dolarů do založení neziskové školy ve Spojených státech. Rozhodně nemá v úmyslu, aby tato škola produkovala nějaký zisk. Jeho očekávání je, že absolventi budou chtít školu podporovat.

Škola 42 zaujme plochu o velikosti 18 580 metrů čtverečních ve Femontu v Kalifornii. Internát bude mít kapacitu 300 míst (po nějaké době bude kapacita navýšena na 600 míst). A internát bude také zdarma.

Technologická škola 42 ve Francii od svého otevření obdržela více než 200 tisíc přihlášek a absolvovalo ji více než 2 500 studentů.

Zdroj / Foto: Science Alert

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru