Dnes vyšlo 15 článků

Microsoft zaznamenal o 40 procent větší produktivitu při čtyřech pracovních dnech

Microsoft zaznamenal o 40 procent větší produktivitu při čtyřech pracovních dnech

Už jsme několikrát psali o zkrácení pracovní doby. Nejprve se jednalo jen o pouhý nápad vedení firem, následně se z nápadu stala testovací verze a když se potvrdila vyšší efektivita zaměstnanců, přistoupilo se na trvalou aplikaci. Zkrácenou pracovní dobu v různých podobách nejprve zkoušeli menší a rodinné podniky, aby zaměstnancům zajistili větší spokojenost. Nápad samotný vznikl na Novém Zélandě. Ale teď tuto novinku zavádí i Gatesův Microsoft. 

Jen si představte, jaké by to bylo, kdybyste do práce chodili jen čtyři dny v týdnu a měli tři dny víkendu? A nebo kdyby se vaše pracovní doba zkrátila na polovinu? Všichni moc dobře víme, že osm hodin denně reálně nepracujeme – odpočítáváme minuty, kdy budeme moci domů. Produktivita v práce je pak o poznání nižší, než kdybysme měli méně času, ale více elánu do práce a pozitivní motivaci v podobě skutečnosti, že pro sebe budeme mít celé odpoledne. Dobrou zprávou je, že se zkrácená pracovní doba celkem rozmáhá. Určitý přelom nastane teď, když ji aplikuje i Microsoft.

Ve výběru práce bude jistě větší volno lákadlem a na trhu práce nastane změna. Testy zkrátka zaznamenávají samé pozitivní výsledky. Produktivita v Microsoftu vzrostla téměř o polovinu, o 40 %. Jedná se o pobočku Microsoftu v Japonsku. Schůzky zaměstnanců jsou kratší a efektivnější, práce je odvedena rychleji a kvalitněji, a zaměstnanci jsou spokojenější. Při tom všem se výše platu zaměstnancům nezměnila. pokud podnikáte, jste pánem svého času. Nicméně pro podnikatele máme také jeden typ na zvýšení efektivity – snadné a rychlé vystavování faktur.

Tato změna prospěje i životnímu prostředí. Přirozeně poklesla spotřeba elektřiny o 23,1 procenta. Současně se o více jak polovinu snížil počet vytištěných stránek, což znamená menší spotřebu papíru. V Microsoftu zkrátili pracovní týden na 4 dny. Tato novinka se netýká pouze zahraničí, ale rozmáhá se i u nás v Česku. Vypadá to, že se blýzká na lepší pracovní časy.

Zdroj, foto: theguardian.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru