Microsoft už nebaví primitivní hesla, a tak se rozhodl veřejně lidi vyškolit

Microsoft už nebaví primitivní hesla, a tak se rozhodl veřejně lidi vyškolit

Jasně, už jste o tom slyšeli určitě hodně. Ale pokud se vám rozhodne poradit přímo taková společnost, jako je Microsoft, stojí za to poslouchat. Nedávno publikovali na blogu pár doporučení, jak chránit svá online data.

Popravdě není to nic převratného a slyšeli jste to určitě už milionkrát. Jenže je to jen další důkaz toho, že přestože je to neustále dokola omílaná věc, lidé se podle ní stejně neřídí. Možná i vy patříte k těm, kteří stále používají extrémně snadno cracknutelná hesla.

Jak se dalo očekávat, Microsoft vám radí nepožívat hesla jako „heslo“ nebo „12345678“. Tyto kombinace totiž lidé běžně používají, a tak se není čemu divit, že je hackeři vyzkoušejí úplně prvně, než se začnou pořádně snažit.

Pět hesel, která byste podle Microsoftu nikdy neměli použít

Heslo. Věřte tomu nebo ne, stále je to běžné heslo. Nepoužívejte jej.

Letmein (v překladu něco jako „Pusť mě dovnitř“). Je fajn používat hesla, která jsou nezapomenutelná. Ale tohle fakt ne.

Opice. Zvláštní, že? Přesto se na seznamech oblíbených hesel objevuje často. Navíc je příliš krátké. Ujistěte se, že vaše hesla mají alespoň 8 znaků. Čím delší, tím lepší.

vtip-delka-hesla

Oblíbený vtip o tom, že „penis“ není dostatečně dlouhý.

Jméno vašeho domácího mazlíčka. A když už jsme u toho, nepoužívejte žádná hesla, která lze snadno uhodnout. Zapomeňte tedy například na jméno manžela, svou přezdívku, datum narození nebo adresu.

12345678. Vyhněte se různým sekvencím nebo opakujícím se znakům jako je 222222 nebo abcdefg. Nepoužívejte ani písmena ležící na klávesnici vedle sebe (klasický příklad qwerty).

Další tipy jak zvýšit bezpečnost vašeho účtu

Kromě toho vám Microsoft také radí, ať nepoužíváte stejné heslo na několika webových stránkách. V případě, že bude jeden z účtů hacknutý, mohli by útočníci vyzkoušet přihlásit se prostřednictvím stejného hesla i na jiné vaše účty.
V neposlední řadě se důrazně doporučuje pravidelná změna hesel. Zejména u účtů, kde pracujete s citlivými informacemi, ke kterým by nikdo neměl mít přístup.
Asi největším problémem při práci s mnoha hesly je fakt, že je opravdu těžké si je všechna pamatovat. Obzvlášť pokud je máte vymyšlené skutečně podle všech pravidel – speciální znaky, velká a malá písmena a podobně. V tom případě byste asi mohli popřemýšlet o správci hesel.

 

Jasně, omílá se to pořád dokola. Jenže ono to pořád není dost. Lidé, kteří taková upozornění ignorují, stále existují. Prokáže se to při každém průzkumu nejstupidnějších hesel.

Zdroj: Softpedia, fotografie: Flickr - fixedgearBrian Dill

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru