Dnes vyšlo 15 článků

Microsoft umožnil přístup NSA do Skype, SkyDrive a Outlooku

Microsoft umožnil přístup NSA do Skype, SkyDrive a Outlooku

Microsoft spolupracoval s americkou bezpečnostní agenturou (NSA) na získání a dešifrování zpráv, odhalil dokument, zveřejněný v The Guardian. Společnost pomohla agentuře překonat zašifrování zpráv a dostat se tak k e-mailům, chatům a cloudovému úložišti.

Dokumenty ukazují, že Microsoft povolil přístup NSA ke všem svým klíčovým službám, včetně Hotmailu, Outlooku nebo Skype. Co se týče Outlooku, NSA prý vyjádřila obavu z inovace zabezpečení chatu, ke které došlo loni. Co udělal Microsoft? Poslušně, ve spolupráci s FBI, šifru upravil tak, aby ji NSA mohla kdykoliv rozluštit.

Díky Microsoftu NSA odposlouchávala třikrát více videohovorů

Spolupráce s FBI rovněž vedla ke zpřístupnění SkyDrive, cloudového úložiště s více než 250 miliony uživatelů na celém světě. Poté, co Microsoft v červnu minulého roku odkoupil Skype, NSA díky tomu ztrojnásobila množství nahrávaných videohovorů. Skype se do projeku PRISM zapojil v únoru 2011 a Microsoft říká, že jeho akvizice nijak neovlivnila přístup NSA k údajům.

Nejnovější fakta navazují na červnové odhalení, které ukázalo, že do projektu PRISM bylo zapojeno mnoho velkých, vůdčích technologických společností – kromě Microsoftu ještě Google, Apple, Facebook a Yahoo.

“Spolupráce byla povinná,” říká Microsoft

Microsoft v The Guardian uveřejnil prohlášení, v němž tvrdí, že byl ke spolupráci s NSA donucen právními prostředky, ale že by nikdy nedovolil, aby NSA získala zcela volný, neomezený přístup k informacím uživatelů.

Dokumenty zveřejnil Edward Snowden, který se již od 23. června skrývá na moskevském letišti Šeremeťjevo a včera se konečně objevil na veřejnosti, aby si promluvil s právníky a zástupci organizací na ochranu lidských práv. Snowden se chystá přijmout azyl v jedné z 27 zemí, které mu jej nabídly, a brzy oznámí, kterou z těchto zemí si vybral jako své příští útočiště.

Lidé touží po skutečném soukromí

Skandál, který vyvolal projekt PRISM, nyní vynáší na vlně popularity aplikace, které slibují možnost hovorů nebo zasílání zpráv za zachování naprostého soukromí. Spoluzakladatel Pirate Bay Peter Sunde oznámil vývoj nové aplikace pro zasílání šifrovaných zpráv a požadovanou sumu 150 000 dolarů vybral na Kickstarteru za pouhé tři dny.

Zdroj: https://www.wired.co.uk/news/archive/2013-07/12/microsoft-nsa-collusion

Komentáře

Nahoru