Microsoft udělal speciální verzi Windows 10 pro čínskou vládu

Tolik kritizované desítky přišly v několika verzích. To máte Windows 10 Home, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Mobile, atd. A pak taky Windows 10 Chinese Government Edition.

To byla samozřejmě jen sranda, ve skutečnosti se jmenují Windows 10 Specially-provided Edition, ale skutečně existují. Tedy aspoň to tvrdí čínský magazín Caixin. A Ralhp Haupter, CEO v čínském Microsoftu, to potvrdil. Není se čemu divit, Microsoft v prosinci oznámil úmysl spolupracovat s Čínou na specifickém softwaru.

win10

A co je na čínském Windows 10 jiného? Je v něm prý méně aplikací přímo od Microsoftu a více bezpečnostních kontrol s ohledem na potřeby čínské vlády. Nikdo přesně neřekl, co přesně je tedy jiného, jako vše v Číně i tohle podléhá tajemství. Prý jdou ale na čínských 10 normálně spouštět jakékoliv programy kompatibilní s Windows.

Doposud si Čína vyvíjela vlastní OS založený částečně na Linuxu. Jmenuje se NeoKylin a je dokonce používán na čínském superpočítači. Windows 10 by oproti němu mohl mít výhodu větší kompatibility. Číňané budou moct používat programy, které známe my.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru