Microsoft tvrdí, že Windows 8 je nejrevolučnějsí operační systém od Windows 1.0

Windows 8 má skutečně zcela nový vzhled a je vytvořen pro práci s tablety, dotykovými obrazovkami a samozřejmě s tradiční myší a klávesnicí. Je rychlejší než poměrně úspěšná verze Windows 7 a také stojí poloviční cenu.

Microsoft dominuje na trhu osobních počítačů s některou z verzí Windows na více než 90 % počítačů, což je asi miliarda uživatelů celosvětově. Avšak za poslední rok došlo poprvé k poklesu prodeje osobních počítačů. Zatím nejde o dramatická čísla, ale ta mohou přijít. Pokles se zřejmě bude prohlubovat.

Naopak prodej tabletů běžících na operačních systémech Apple iOS a Google Android raketově roste. Tablety Android a iPady prodaly jenom v USA 55 milionů svých operačních systémů. Kruh uzavírá ještě Google Nexus a Amazon Kindle Fire. A Microsoft doufá, že se systémem Windows 8 jim bude schopen konkurovat.

Microsoft Windows není zcela oblíbený ani u uživatelů PC. Existuje mnoho subverzí jako Home, Basic, Professional a každá verze má různou kompatibilitu. A k tomu Windows ME a Windows Vista nebyly příliš dobře přijaty. Aktualizace různých verzí navzájem je také dost problematická a časově náročná. Kromě toho i cena obvykle přesahuje 100 dolarů. Problém s cenou se snaží Microsoft řešit a aktualizace stojí zatím 39 dolarů a později bude stát 69 dolarů.

Tyto všechny problémy ale zastiňuje jeden podstatný, který má vliv na celou budoucnost operačního systému Windows. Dokáže Microsoft zachytit pozdní nástup na trh mobilních aplikací? Vždyť jeho podíl je minimální a operační systémy iOS a Android jsou u uživatelů velice oblíbené. Kromě toho na nich pracuje obrovské množství zařízení, jejichž počet roste. S poklesem prodeje osobních počítačů se tak možná dočkáme také pomalého konce operačního systému Windows nebo jeho podstatného zjednodušení a přeměny včetně snížení ceny.

Zatím je známo pouze to, že operačního systému Windows 8 se od minulého pátku prodaly 4 miliony kopií. Zda je to málo nebo mnoho ukáží další dny podle růstu či poklesu prodeje.

Zdroj: Herald Net

Komentáře

  • Android hater

    Pan redaktor nehnevajte sa, ale v tom clanku pisete bludy! windows nieje oblubeny medzi uzivatelmi? nadavat na win je IN, ked sa spytate ludi na dovod ich nenavisti tak 3/4 z nich nebude vediet povedat preco! Dockat sa konca windowsu? to je akoby ste cakali na navrat jezisa krista, prosim vas kaslite na to, zaveste novinarsku karieru na klincek a robte nieco prospesne, a nie pisanie bludov

    • Dobrý den, je tam uvedený zdroj, ze kterého pochází informace k článku. Že uživatelé operačního systému Windows nejsou úplně spokojení s novými verzemi nepovažuji za výmysl. Je to zkrátka fakt. To, co tvrdíte vy, je jen váš názor (na který máte právo), jenž se však nezakládá na datech z ověřených zdrojů. Nevím, co více k tomu napsat.

      Zmínka o konci Windows – je tam napsáno buď Win skončí a nebo se něco změní (např. cena) v důsledku toho, že lidé houfně přechází na tablety, smartphony. Osobně to nepovažuji za blud. Může se stát, že časem tablety a jiné mobilní přístroje vytlačí klasické neohrabané notebooky – může se tak stát a taky nemusí. Ani já a předpokládám ani vy, nevidíme do budoucnosti. Je to situace, která v případě, že vývoj softwaru nepůjde směrem k zákazníkovi, může reálně nastat – samozřejmě ne hned. Ale časem i na tento“katastrofický“ scénář může dojít.

    • Bez konkurence nastane mentální postižení. Představte si, že MS má jen prostý vendor-lock a s nástupem Androidu jej mohl ztratit. vzpomeňte si na Widle 3, Me, 2000 a hurááá Vista. 

Nahoru