Microsoft si patentoval posuvník. Patent byl prohlášen za „nejstupidnější patent měsíce“

Microsoft si patentoval svůj všeobecně známý posuvník, který má po pravé straně znaménko plus a po levé straně mínus. EFF tento patent prohlásila za „nejstupidnější patent měsíce“.

Patent od Microsoftu na posuvník se zdá být tak jednoduchý, že vyvolává filosofické otázky týkající se patentového systému. Je to přece pouze posuvník se znaménky plus a mínus. Nic více. Bez tohoto posuvníku by nebylo možné přibližovat a oddalovat dokumenty. Je to přirozená funkcionalita softwaru a nezdá se být ničím výjimečný.

posuvnik

Důvody Microsoftu

Právníci ze společnosti Microsoft se však nechali slyšet, že jejich patent porušuje například společnost Corel, která k tomu všemu v červenci žalovala Microsoft za porušování patentu ve funkci náhledu. Pravděpodobně byl tedy patent vydán proto, aby mohl Microsoft na Corel podat protižalobu. Jedná se o designové patenty, které by neměl používat nikdo jiný.

microsoft-corel_-patent-graphic

Designové patenty v minulosti

Designové patenty byly v centru dění například v roce 2012, kdy Apple tvrdil, že Samsung porušuje jeho duševní vlastnictví. Soud rozhodl ve prospěch společnosti Apple a Samsung tak Applu musel zaplatit 548 milionů dolarů, tedy cca 13,7 miliard Kč. Samsung to však nevzdává a požaduje slyšení před Nejvyšším soudem. Právníci tvrdí, že tak malé designové prvky by rozhodně neměly vést k tak krutému rozsudku a požadují přehodnocení případu. V případě, že Nejvyšší soud vyhoví, bude to možná přítrž pro tyto patenty týkající se duševního vlastnictví.

Zdroj/foto: arstechnica, flickr

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru