Microsoft odhalil všechny edice pro Windows 10

I když přesné datum vydání operačního systému Windows 10 stále ještě neznáme (mělo by k němu však dojít v průběhu léta), tak Microsoft dnes odhalil, v jakých edicích bude dostupný.

První dostupnou edicí bude Windows 10 Home. Microsoft je přesvědčen, že tato edice bude nejvíce žádána především mezi běžnými uživateli. Bude obsahovat všechny základní funkce, například nový prohlížeč Edge, Windows Hello a několik dalších vestavěných aplikací. Nemusíme snad dodávat, že právě Home edici najdete v budoucnu předinstalovanou na prakticky všech nových počítačích i dalších zařízeních.

Další plánovaná edice, Windows 10 Pro, bude nabízet všechny funkce jako Home edice, ale také několik dalších, díky kterým najde využití především v menších firmách. Jedná se však převážně o administrátorské funkce, jež jsou pro běžného smrtelníka zcela zbytné.

Stane se Windows 10 nástupcem populárního Windows 7?

Stane se Windows 10 nástupcem populárního Windows 7?

Windows Phone mění název

Souběžně s vydáním Windows 10 Microsoft přejmenuje svůj mobilní operační systém Windows Phone. Ten se v budoucnu zaregistruje pod novým jménem Windows 10 Mobile. Kromě změny názvu se jeho uživatelé dočkají také nové verze mobilních Office, které budou optimalizovány tak, aby se s nimi na dotykových obrazovkách pracovalo co nejjednodušeji. Sluší se dodat, že Windows 10 Mobile bude pro firmy dostupný i v edici Enterprise.

Sedm statečných

Windows 10 bude dostupný v celkem sedmi edicích. Kromě výše zmíněných to budou ještě: Enterprise, Education a IoT.

Edice Enterprise vychází z Pro edice a bude určena pro velké firmy a korporace. Oproti Pro edici nabídne navíc ještě několik dalších pokročilejších funkcí, jejichž cílem bude zajistit bezpečnost v korporátních sítích. Jak Enterprise, tak Pro edice navíc dostanou do vínku rozšířenou podporu.

Nabídka Start ve Windows 10 je kombinací klasického Startu a plochy z Windows 8.

Nabídka Start ve Windows 10 je kombinací klasického Startu a plochy z Windows 8.

Edice Windows 10 Education bude koncepčně vycházet z Windows 10 Enterprise, ale bude optimalizována pro využití ve školách. Jako její největší plus se zatím jeví to, že jí školy budou moci snadno získat pomocí upgradu z Home nebo Pro edice.

Poslední dostupná edice, IoT, najde využití například na Raspberry Pi a zjednodušeně řečeno se bude jednat o na kost osekaný základ systému.

„S Windows 10 jsme udělali velký krok vpřed a jsme připraveni jej toto léto vydat,“ řekl Tony Prophet z Microsoftu. „Bude se jednat o začátek nové generace Windows. Už na podzim mohou zákazníci očekávat příchod inovací a bezpečnostních aktualizací, které budou dostupné i v pokročilejších verzích pro firmy,“ dodal.

Zdroj: TheVerge

Milovník filmografie Stanleho Kubricka a žánru noir. Píše o tématech, která ho zajímají a snaží se je podat tak, aby byla pro čtenáře co nejatraktivnější.

Komentáře

Nahoru