Dnes vyšlo 15 článků

Microsoft nám může zakázat pirátské hry, software a hardware

S příchodem Windows 10 se najednou objevila spousta počítačových odborníků, kteří začali říkat, jak je nový systém na nic (slušně řečeno), že je to jen vir a jak si ho vůbec někdo může nainstalovat. Nebereme jim to, ale na druhou stranu dodáváme, že je to moderní systém.

Teď se objevila další zpráva, která jen nahrává do karet odpůrcům Windows 10. Microsoft totiž 1. srpna zveřejnil nové podmínky a podle těch vám může zakázat používat na Windows 10 padělaný software nebo hardware.

Jenže podmínky se nevztahují jen na Windows 10. Platí pro všechny služby, do kterých se přihlašujete Microsfot účtem (Office 365, Outlook, Skype, Onedrive, Xbox Live, Bing, …). Nutno podotknout, že možnost přihlašovat se do systému účtem Microsoftu není v desítkách novinkou, v ohrožení jsou i ti, kdo mají Win 8 nebo 8.1.

„Někdy budete muset aktualizovat software, abyste ho mohli používat. Můžeme automaticky zkontrolovat verzi softwaru a stáhnout update nebo provést změny v konfiguraci, včetně těch, které vám brání v přístupu ke službám, hraní padělaných her nebo používání neautorizovaných periferních zařízení. Možná také budete muset aktualizovat software, abyste mohli používat naše služby.“

Je to formulované oklikou, ale výsledek si z toho dokážeme vyvodit. Microsoft se bude ujišťovat, že máte v počítači jen legální software a hardware, a pokud ne, má právo ho zakázat.

Není úplně jasné, co společnost myslí „neautorizovaným periferním zařízením“. Mohlo by to znamenat, že může zakázat například ovladače pro Xbox One, které nejsou ověřené Microsoftem?

Jak se bránit?

Zrovna moc možností nemáte. Nepřihlašujte se do OS účtem Microsoftu a nepoužívejte žádné jeho služby.

Každopádně zatím o žádném případu, kdy by Microsoft skutečně někomu SW nebo HW zakázal, nevíme. A kdybyste si přečetli podmínky jiných společností, určitě byste se rovněž divili.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru