Dnes vyšlo 15 článků

Microsoft najal čtrnáctiletého chlapce, který hackoval Call of Duty

Existují dva způsoby, jak se vypořádat s hackery. Můžete je buď stíhat a následně se pak celý život obávat, jestli vás za to nebudou stíhat oni, nebo můžete rozpoznat jejich talent a rozhodnout se ho využít ve svůj prospěch. Tu druhou možnost si vybral právě Microsoft. Najal totiž kluka, který se jako hacker naboural do jejich systému.

Hacker Jake v  roce 2011

Nabourání serverů Call of Duty: Modern Warfare 2

Zázračný kariérní postup dublinského dospívajícího teenagera Jakea (příjmení neznámé) začal, když se naboural do serverů Call of Duty: Modern Warfare 2, aby je okopíroval. To by ještě ale nebylo nic tak strašného. Microsoft si však uvědomil, že malý Jake není jedním z těch záškodnických hackerů, kteří se snaží zničit firmu Sony a její existenci na internetu proměnit na digitální peklo.

Microsoft na to šel lišácky

Microsoft se proto rozhodl vyřídit si účty s mladým hackerem jednou provždy. Využil k tomu ale poněkud netradiční metody. Jakea kontaktoval, najal si ho do svých služeb a jeho schopností bude využívat ke svému prospěchu.

To může sice znít jako zbabělý útěk, ale je to asi dobrý obchod. Pokud je tento čtrnáctiletý mladík dostatečně chytrý na to, aby se naboural do pečlivě zabezpečeného systému, jak dobrý asi bude po několika letech tréninku v Microsoftu?

XBox 360

Americký sen?

Toto jsou právě situace, při kterých se realizují sny. Čtrnáctiletý malý hacker z Irska začne pracovat pro největší počítačovou firmu na světě proto, že se naboural do jejich systému.

Říkejte si tomu americký sen, nebo jak chcete, ale takové věci se zřejmě mohou stát jenom v Americe. Všude jinde na světě by se za takový zločin trestalo minimálně kriminálem.

Zdá se, že teď mladí lidé místo toho, aby se učili, sportovali nebo se připravovali na studium na vysoké škole, budou raději hackovat webové stránky nějakých společností nebo služeb, které poskytují a nechají se pak najmout jako zaměstnanci třeba zrovna do takové společnosti, jako je Microsoft.

Spolupráce bude pokračovat i nadále

Microsoft si původně myslel, že útok mladého Ira byl součástí stejného útoku na PlayStation Network a vydal výstrahu. Návrh spolupráce mezi Microsoftem a čtrnáctiletým chlapcem ale přišel přímo od společnosti Microsoft.

Paul Rellis doručil jeho adresu v průběhu pracovního týdne v Bank of Ireland. Rellis ukázal, že Microsoft plánuje s mladým dublinským teenagerem i nadále spolupracovat a rozvíjet jeho talent k legitimním účelům.

Místo na výsluní do vězení

Jména Jakea bylo později zveřejněno, a to bohužel v poměrně smutných souvislostech. V roce 2012 byl zatčen za spolupráci s Anonymuos a také s další organizací Lulz Security, zkráceně LulzSec. Ostatně sám Jake Davis založil twitterový účet LulzSec, na němž měl 300 000 následovníků.

V dubnu loňského roku proběhl soud a hackery včetně Jakea Davise. Ten byl nakonec odsouzen k 24 měsícům v ústavu pro mladistvé delikventy. Z trestu si ale odseděl pouze 37 dní. Následně dostal náramek a je hlídán v domácím vězení.

Dnes je sice ještě stále hlídán, ale spolupracuje s filmovými a digitálními studii. Mimo jiné také přednáší třeba pro společnost Wired. U té jsou ochotni lidé za dvoudenní konferenci, jejíž součásté je tato přednáška, zaplatit 1500 liber! Jeho přednášky pojednávají především o tom, že by lidé jako on měli využít svého potenciálu legálně!

Jake Davis dnes

Jake Davis dnes

Zdroj: https://gizmodo.com/5810434/microsoft-hires-14+year+old-after-he-hacks-call-of-duty
           https://tehgaygeek.blogspot.cz/2011/06/microsoft-hires-14-year-old-modern.html
https://www.independent.co.uk/news/people/profiles/jake-davis-the-teen-hacker-who-came-in-from-the-cold-8887544.html

Zkušený učitel na základní škole, který se zajímá o vše možné i nemožné. Copywriter orientující se na různou tematiku. Spoluvlastník úspěšného webu www.inzahrada.cz a majitel webů www.nasdum.eu,www.nasezahrada.com,www.filmyprokazdeho.eu a dalších. Svými texty snad nikoho neunudím a budou se líbit...

Komentáře

Nahoru