Dnes vyšlo 15 článků

Microsoft koupí hlavní divizi Nokie za 7 miliard dolarů

Microsoft koupí hlavní divizi Nokie za 7 miliard dolarů

Microsoft odhalil svoje plány na odkoupení mobilní divize společnosti Nokia. Jedná se jak o jejich zařízení a nabízené služby, tak i o patenty a mapy. Podle vyjádření obou firem cena za mobilní divizi Nokie je 7,2 miliard dolarů (v přepočtu asi 140,5 miliard korun).

Samotná transakce by měla proběhnout v prvním čtvrtletí příštího roku. 93 miliard stojí samotné zařízení + příslušné služby a 47 miliard stojí patenty. Není to poprvé, co se Microsoft pokoušel o akvizici Nokie – první zmínky o těchto plánech byli již v roce 2011.

A jaké tato akvizice měla důvody? A čeho se Microsoft snaží dosáhnout?

Nokia stále vyrábí kvalitní telefony

Nokia byla v minulých letech největším světovým výrobcem telefonů. Tento rok ji ale předběhl Samsung. Není to ale tím, že by Nokia vytvářela špatné telefony.

Nokia totiž zaspal,a co se týče vývoje softwaru a příliš dlouho používala  na svých mobilech operační systém Symbian. Proto v roce 2011 uzavřela strategické partnerství s Microsoftem. To ale Nokii příliš nepomohlo, protože ani Windows Phone nebyl tehdy příliš vydařený systém.

Nokia Lumia 1020, jeden z nejnovějších mobilů společnosti Nokia

Nokia Lumia 1020, jeden z nejnovějších mobilů společnosti Nokia

Nyní se ale Microsoft začal soustředit na svůj mobilní operační systém. Spojení hardwaru od Nokie a špičkového softwaru od Microsoftu povede k mnohem větší konkurenceschopnosti.

Nokia vlastní plno technologií a patentů

Microsoft nyní může využívat všechny technologie Nokie, které mu rozhodně můžou pomocí. Jedná se například o mapovací technologii HERE, která se původně nazývala Ovi Maps nebo Nokia Maps.

HERE obsahuje mapy více než 200 zemí, nabízí hlasovou navigaci v 94 zemích, nabízí informace o aktuálním provozu v 33 zemích a mapy více než 49 tisíc budov ve 45 zemích.

Pomůže HERE Bingu dohnat Google maps?

Pomůže HERE Bingu dohnat Google maps?

I pomocí této technologie se pokusí vylepšit Bing, aby svými mapami mohl konkurovat Google Maps. Microsoft taktéž věří, že tato technologie je velmi cenná – prý patří mezi jednu z TOP 2 bezdrátových technologií.

Microsoft má velké plány

Microsoft má konkrétní plány. Chce do roku 2018 více než ztrojnásobit svůj podíl na trhu. Microsoft taktéž odhalil, že nyní vydělá méně než $10 (v přepočtu asi 200 Kč) na jednom zařízení vzhledem k nynějším dohodám.

Po této akvizici ale Microsoft očekává z každého zařízení výdelek více než $40 (v přepočtu asi 800 Kč). Microsoft tedy nelze upřít, že má vážně velké ambice.

Příchod nových lidí

Stephen Elop, generální ředitel Nokie a bývali zaměstnanec Microsoftu, se opět vrací do Microsoftu mezi vedoucí špičky. Dokonce se o něm spekuluje jako o budoucím nástupci odstupujícího ředitele Ballmera.

Stephen Elop - je tento muž nástupcem Steva Ballmera?

Stephen Elop – je tento muž nástupcem Steva Ballmera?

Spolu s ním odejdou další vysocí manažeři a inženýři Nokie a další desetitisíce zaměstnanců. Microsoft tedy získá mnoho nových chytrých hlav, které mu můžou dopomoci ke splnění cílů.

Budoucí ředitel

Microsoft má nyní kompletní kontrolu nad svým mobilním hardwarem a softwarem, přístup k obrovskému patentovému portfoliu a vysoké cíle. Nový výkonný ředitel určitě bude mít prostor na velké změny v Microsoftu.

Microsoft se tedy probouzí a snaží se dostat na vrchol v mobilních technologiím. Jestli se mu to podaří, ukáže až čas.

Zdroj: theverge.com, mashable.com

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru