Microsoft a Facebook spolu položí kabel

Podmořské spojení je pro obě společnosti důležité, je to součást jejich strategických plánů. Nyní se spojily, aby položily do oceánu opravdu špičkový kabel. Celý projekt pojaly tak velkolepě, že ho dokonce pojmenovaly.

Transatlantický kabel by měl měřit 6600 km a zvládat rychlost 160 Tbps. Bude to nejlepší kabel na celé Zemi a ponese jméno MAREA. Položen by měl být ještě do konce letošního roku.

Microsoft už loni vyjádřil své obavy, že současné podmořské spojení stačit nebude a že bude muset položit nový kabel, aby mohl zpracovávat záplavu zákaznických dat uložených v cloudu. Podobné datové problémy má Facebook, takže jejich spolupráce dává smysl. Aspoň se podělí o náklady v odhadované výši 15 miliard dolarů.

Vylepší internetovou infrastrukturu

Microbook-Facesoft kabel (jak je v zahraničí s úsměvem nazýván) také pomůže řešit jeden z největších problémů internetové infrastruktury. Většina transatlantických kabelů vede z New Yorku a New Jersey. Kdyby přišla nějaká katastrofa (jaderný útok, zemětřesení atd.), která by region zasáhla, mnoho lidí by mohlo být odstřihnutých od internetu. Je potřeba vést kabely z různých míst a MAREA to chce splnit. Povede z Virginia Beach do Španělska.

uunua1mzymkqtq7xusuo

MAREA povede trochu jinudy než ostatní transatlantické kabely

Zatímco běžné podmořské kabely mají dva páry vláken, MAREA jich bude mít osm. Kabel by měl být dokončen v říjnu roku 2017, od té doby se jím budou prohánět data z Facebooku a vyhledávání přes Bing. Microsoft pracuje také na vlastním transpacifickém kabelu.

Komentáře

Nahoru