Michal Tuláček a Právnické zkazky: Chci dosáhnout toho, aby se co nejvíc lidí zasmálo

Michal Tuláček a Právnické zkazky: Chci dosáhnout toho, aby se co nejvíc lidí zasmálo

Měly jsme tu Opráski, měli jsme tu Mártyho frky. A teď jsou na řadě Právnické zkazky. Jedná se taktéž o kreslený humor. Jen je pouze více zaměřený na intelektuály. Konkrétně na právníky. Ale nebojte. I zde se najdou perly, které nemají moc daleko k černému humoru. Slušelo by se také říci, kdo za tím vším stojí. Tím člověkem je Michal Tuláček.

Ahoj Michale, ještě než začneme, tak ti chci poblahopřát, že máš také tak suprové křestní jméno jako já. To se hned podle pozná, že budeš inteligentní a úspěšný. Rodiče chválím. Jen tak dál. A teď tedy přejděme k tvé zpovědi. Vzhledem k tomu, že Právnické zkazky nepatří (zatím) pro zábavu pro masy jako je tomu v případě Oprásků a Mártyho frků, i o tobě je toho známo velice málo. Takže se nám nejdříve představ :-). Odkud pocházíš, co děláš, kde aktuálně pobýváš a s kým :-)?

Ahoj, jmenuji se Michal Tuláček, je mi 28 let a jsem šťastně zadaný věčný student. Ve volném čase, který nemám, se věnuji zpravidla spolkové činnosti, marným snahám o změnu okolního světa k lepšímu, svého času jsem sportoval (pokud se tak mé marné pokusy o pohyb dají nazvat) – dělal jsem rádiový orientační běh, ale v poslední době to hodně flákám. Jsem původem z Liberce, ale posledních skoro deset let trávím v Praze, takže se už asi kvalifikuji na pražskou náplavu. P.S.: Jméno mám podle Vaculíka v seriálu Dobrá voda… maminka se do něj tehdy zamilovala… někdy se budu muset na bližší okolnosti přeptat na otce :).

Já jsem již na začátku zmínil, že kreslíš takové srandovní obrázky. A má otázka směřuje právě k tomuto tématu. Kdy jsi s tímto koníčkem začal? Kdy ses rozhodl, že budeš tvořit první obrázky? Jak ses dostal ke kreslení podobných právnických zvrhlostí? Při jaké příležitosti tě napadlo, že si budeš utahovat zrovna z právníků a jejich mnohdy překombinovaných norem? Inspirovaly tě nějakým způsobem třeba Opráski a nebo jiné podobně úspěšné komiksy? Nebo tě inspirovala škola a následná právnická praxe? Promiň, že jsem tě hned na úvod zaplavil tolika otázkami, ale nešlo to jinak :-).

Začal jsem v půlce roku 2011, kdy jsem pro pobavení ročníku ztvárnil první zkazku, která si utahovala z testů z pracovního práva, které zpravidla obsahovaly úlohy typu „napište výpověď matce na mateřské dovolené tak, aby skončila co nejdřív a dostala co nejmíň“. Pak jsem zpracoval pár fakultních vtipů a urban legends a od té doby se nechávám volně táhnout inspirací. Při jaké příležitosti mě napadlo, že si budu utahovat z právníků? No velký vliv na to mělo to, že jich okolo mě bylo tou dobou hodně a já to studoval (a stále studuju :-)). Opráski mě neinspirovaly (až na jeden cross over), však také vznikly později. Vzhlížím spíše ke studentským komixům jako Ph.D. Comics, Student komiks z ČVUT a nebo třeba Motol komix. V praxi zatím nejsem (resp. řeším jen omezené problémy mého blízkého okolí. Také to vydá na dost historek, ale věřím, že historky z praxe bude inspirativnější).

Odkud bereš inspiraci pro své malůvky? Tvoříš si vše sám a nebo ti vydatně sekundují i tví fanoušci, kteří ti zasílají své nápady na další kresby?

Inspiraci beru ze školy, z novin, z historek a tak podobně. Fanoušci občas pošlou nějakou pecku, ale spíše se nenechávám ovlivňovat.

Zkus prosím popsat, jak vlastně vypadá celý proces tvorby od prvotní myšlenky až po vylepení obrázku na Facebook. Kolik času ti zabere vytvoření jednoho kresleného komiksu? A kreslíš tyto vtipy jen ve chvíli, kdy ty sám chceš? A nebo jsi na sebe přísný a jedeš podle nějakého nepsaného rozvrhu, který sis ty sám stanovil? Jak často vlastně své fanoušky zásobuješ svými výtvory?

Nejčastěji mě napadne nějaká pitomost, naklikám to na stripgenerátoru, a nahraju na Facebook. Akce na pár minut. Občas ale nápad nosím v hlavě pár dní a přemýšlím, jak ho osekat na tři obrázky, aby to byl pořád vtipné. Často pak není, ale občas se povede perla. Zpočátku jsem měl normu jeden komiks na tři dny, kreslil jsem do zásoby a tak podobně, ale nakonec jsem na to rezignoval (představte si to, máte na disku něco, co je podle vás dokonalé, a pár dní to nikdo neuvidí). V poslední době občas chrlím pár komiksů za den a jindy tři týdny nechám komiks spát. Přísní na mě byli jen vydavatelé, když jsem zkazkami ilustroval učebnici právnické španělštiny. A nebo když jsem kreslil pro dTest. To mě pak uháněli o obrázky podobně jako ty o tenhle rozhovor :-). Deadliny nemám rád a nezvládám.

V čem tvoříš své komiksy? Kreslíš vše na papír a pak si to vyfotíš? Nebo to kreslíš přímo v nějakém grafickém programu?

Klikám to většinou ve stripgeneratoru, protože neumím kreslit. Z autorskoprávních důvodů jsem ale ty zkazky pro dTest a některé do učebnice kreslil v Inkscape. Nechce se mi řešit, komu patří ty obrázky postaviček…

Kdy vznikají ty nejlepší humorné kresby? Ve chvíli, kdy jsi pod tlakem a víš, že už teď ze sebe musíš skutečně něco vypotit? A nebo nejlepší komiksy vznikají vždy spontánně, kdy třeba sedíš v tramvaji a bác ho! Najednou přijde ona spásná myšlenka…

To je různé, ale protože si nestanovuji žádné termíny, tak naštěstí nemusím tahat vtipy z paty…

 Darth Vader - Právnické zkazky

No snad je netaháš z p… no nic, pojďme k další otázce. Nemáš třeba pocit, že tě tvá záliba tak trochu deformuje? Že ve chvíli, kdy čteš nějaké právnické texty, tak nepřemýšlíš nad významem oněch slov, ale nad tím, jak to zase celé večer zprzníš na Facebooku?

Třeba je neprzním, ale dávám jim smysl :-). Mimoto už mě dost deformuje samo právní prostředí. S tím dokumentem od vás se nedalo pracovat, dokud jsem to nedal do bloku a garamondem :-).

Jestli tě to potěší, tak tvůj dokument jsem okamžitě po doručení zbavil formátování a toho šíleného garamondu :-). Co tě vlastě Právnické zkazky naučily? Za co jim vděčíš? Daly ti nějaké kontakty, zkušenosti či přinesly ti tvé kresby očekávané uznání?

Vděčím jim (mimo jiné) za vítězství ve fakultních volbách do akademického senátu :-). Ale je milé, občas někam přijít a „být známý“. Přesto mě to zároveň vždycky i dost rozhodí, neumím v tom chodit.

Co pro tebe vlastně znamenají Právnické zkazky? Je to pro tebe stále zábava a nebo se z toho již pomalu stává povinnost, kdy fanoušci doslova od tebe vyžadují příliv stále nových a nových vtipů a ty jim musíš vyhovět? A nemáš trochu strach, že tě to kreslení přestane bavit?

Když mě přestane bavit, vymyslím si něco jiného, mám stále víc nápadů než času. Už mě naštěstí pustil stav, kdy jsem měl depresi z toho, že jsem se konkrétním stripem nezavděčil a má málo „lajků“. Občas i vydám vyloženou oborovou lahůdku, kde se bavím tím, jak málo lidí ji pochopilo. Ale nemůžu to dělat moc často :-).

Jaké jsou tvé plány do budoucna? Kam chceš své dítko posunout letos a kam bys jej chtěl časem dostat? Hodláš časem vydat Právnické zkazky v knižní podobě?

Nad vydáním zkazek knižně uvažuji už delší dobu. Možná i nějaký drobný merchandising, hrnky, propisky, trička? Na druhou stranu, tím, že to není komerční, tak mám svou tvůrčí svobodu a nemusím mít špatné spaní z toho, že má doma někdo něco hnusného, co jsem udělal já :-).

A myslíš, že to někdo bude číst :-)? Když už jsme u toho, pro koho by byla tato kniha určena? Kdo by ji měl číst a proč?

Pokud ji vydám, tak v to budu doufat :-). Asi by to nebyla masovka, nad kterou se pobaví každá babička (pokud to třeba nebude profesorka trestního práva), ale snad by to mohlo pobavit. V národním muzeu ale asi vystavovat nebudu :-). Zatím vyšly zkazky v jediném exempláři jako vánoční dárek. Zkazky mi vůbec v posledních letech zachraňují vánoční večírky pořádané právnickými spolky… :-).

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisici elit

Myslíš si, že máš vytříbený smysl pro humor? V čem jsou podle tebe tvé komiksy tak geniálním? Čím si získaly srdce ostatních? A jsou vůbec tvé Právnické zkazky geniální?

Směju se kdejaké pitomosti, ale vytříbený? To nevím. Genialitu musí posoudit čtenáři :-).

Ty sám studuješ nebo jsi studoval právničinu? A nebo jsi sám dokonce právníkem či právním koncipientem? Pokud ano, tak proč ses rozhod, že se budeš věnovat zrovna právu? Jestliže naopak nemáš s tímto oborem pranic společného, tak nám aspoň pověz nějaký dobrý vtip… 🙂

Stále to studuji, praxí jsem zatím spíš nepolíbený. Zároveň studuji informatiku na Matfyzu (a letos ji dostuduji! Slibuji! Doufám!). Oficiální verzí, proč to studuji, je, že kamarád studoval informační studia a knihovnictví a každý den si nám na koleji stěžoval, že je to obor naprd. Tak jsme mu hledali jiný obor, přirozeně humanitní, ale praktický. Práva splňovala ta kritéria, tak jsme ho do toho začali tlačit a slíbili jsme mu, že ho podpoříme a přihlásíme se taky (pokoj plný matfyzáků :D). Splnil jsem to jen já, kamaráda nevzali, mě nevzali také (o půl bodu a jedenáct míst) a rok na to jsem se už dostal s přehledem. Méně oficiální verzí je, že jsem k tomu asi tíhl dlouho, ale zpravidla potřebuju záminku. Ale když už se rozhoupu, tak si zpravidla jdu za svým.

Právo patří již po dlouhá léta k nejobtížnějším studijním oborům. Je skutečně tak těžké dostudovat tento obor? A co je na tom tedy tak složitého? Mohou za to přísní učitelé, mraky knih, které musí každý student přečíst a jež mohou každého rychle odradit. Nebo je za tím něco jiného?

Netuším, zatím nejsem tak daleko :-). Pro mě bylo strašné dostudovat první ročník – maturoval jsem z matematiky a fyziky a i když mi to pomohlo u přijímaček na práva (bodová bonifikace za maturitu s vyznamenáním, byť nesouvisející s oborem), tak to studiu moc nepomohlo. Fakt, že jsem byl 6 let po maturitě a na našem gymnáziu se dějepis bral stylem „za osm let všechno jednou“, takže o francouzských marných pokusech o funkční stát jsem slyšel naposledy v devítce, tomu také nepomohl. A i když uznávám historii jako zajímavý obor, tak to rozhodně není obor, který by mi nějak šel. Tehdy jsem to ale bral stylem – dvě školy, dvě práce, tak mě v nejhorším vyhodí, já si užil zajímavý rok a budu mít klid na diplomku. tTď už to beru jinak a asi v tom oboru zůstanu (hlavně proto, že od prváku už tu školu dávám s přehledem…).

A složitého na tom není nic, stačí se o to zajímat. Dnešní studijní morálka stojí na tom, že učebnice se nečtou, vypracované otázky často také ne, některým stačí přečíst večer před zkouškou výcuc z výcucu a pak se na zkoušce snaží vymyslet, co tím nadpisem právníci asi tak myslí…

Právnické fakulty mají dlouhodobě vysokou „úmrtnost“ svých studentů a přesto se na tyto renomované školy hlásí čím dál tím více studentů. Co za tím podle tebe vězí? Je to tím, že právnická profese má tak dobré renomé a člověk se tak cítí jako „Pan Někdo“? A nebo je to kvůli tomu, že právníci jsou všude placeni zlatem a nebo diamanty?

Kéž by byli placeni zlatem a diamanty. Po fakultě mi učitelé říkají, že mám zůstat v IT, že v právu už peníze nejsou. Na Matfyzu mi říkají to samé o právech. Tak nevím :-).

Jinak je to zpravidla tlak rodičů, mylné představy, potřeba spasit svět apod. Mou motivaci jsem popsal výše :-).

Právnické zkazky - kreslený komiks

Co říkáš na fakt, že každý začínající právník se musí hned ze začátku zadlužit? A sice, jestli se nemýlím, každý začínající právník zaplatí jen na všech různých poplatcích ČAKu (České advokátní komoře) bratru nějakých 50 000 Kč. Je to podle tebe v pořádku a nebo vám tímto krokem spíše házejí klacky pod nohy a ztěžují „podnikání“?

Proboha. To mě čeká? To mi nikdo neřekl :-(. Aktuálně mě nejvíc trápí snahy o prodloužení koncipientury na pět let. Vzhledem k mému věku to trochu koliduje s plány na děti, dovolenou v Jugoslávii a životními jistotami…

Jak vlastně na tvou tvorbu reagují samotní právníci a tví budoucí kolegové z branže? Přijímají to s humorem a nebo ti to naopak mají za zlé, že si děláš pořád srandu ze zákonů, které třeba oni sami pomáhali tvořit? Nemáš strach, že ě časem ukamenují?

Spíš se bojím, že pro ně nebudu seriózní právník, ale něco na způsob „zpívajícího právníka“. Zatím jsem ale na odpor nenarazil. Budu muset šlapat na kuří oka víc… 🙂

Čekal jsi, že se tento nápad chytne? Přece jenom je určen jen pro specifickou skupinu lidí a oproti již několikrát zmíněným Opráskům asi tvé komiksy nikdy nebudou zajímat masy. A jak velká cílová skupina by podle tebe mohla fandit Právnických zkazkům? Kolik lidí by podle tebe mohl zajímat?

Nečekal jsem takový ohlas, aktuálně zkazkám na Facebooku fandí okolo 6 300 lidí, což je výrazně víc, než jsem čekal. Neumím říct, zda se dostanu na těch 10 000, víc bych už ale nečekal určitě.

Proč podle tebe z většiny zákonů vznikne nakonec takový paskvil? Je to kvůli tomu, že se u nás zákony schvalují podle toho, kdo má silnější lobby? A nebo je to zejména kvůli tomu, že nové zákony pak připomínkuje a nebo schvaluje kupa totálních diletantů?

Chybí dlouhodobá koncepce toho, co normovat a konzistentní názor, jak to normovat. A vypadá to, že nejlíp jim jde měnit ten názor každý rok…

Který český kreslený komiks se ti líbí nejvíce a v čem tě tak baví? Máš rád třeba ony zmíněné Opráski a nebo preferuješ jiný styl humoru?

Opráski mě baví, ale nejradši mám Bugemos. Neumím ale úplně říct proč…

Máš nějaký vzor, kterému by ses chtěl se svými kreslenými komiksy přiblížit? Co je vlastně tvůj cíl? Čeho bys chtěl dosáhnout se svými právnickými karikaturami?

Vzor nemám, prostě chci dosáhnout toho, aby se co nejvíc lidí zasmálo. Až to začne být trapné, tak to skončím.

V dnešní době se již snad každý spor řeší přes právníky. Není to však škoda, že potom lidé s každou prkotinou zatěžují soudy a ty pak nemají čas na důležité kauzy? Nebylo by lepší, kdyby si prostě lidé mohli dát zase jako za starých časů jednu do zubů a vyřešit to ručně stručně přímo na místě?

Zase kdyby za právníky nechodili, až když se to rozbije, tak by ušetřili a nesoudili se. A samozřejmě by bylo krásné, kdyby lidé nepoužívali soudy jako prostředek, jak se vyhnout povinnosti, která je zcela jasná. Správně by se měli lidé obrátit na soud, když je mezi nimi spor – když je jedna strana vnitřně přesvědčena o něčem a protistrana o něčem jiném. Často se ale k soudu jde s tím, že jedna strana něco tvrdí… a druhá s tím souhlasí, ale nechce se jí platit. Jak to ale vyřešit, to nevím.

Nemyslíš si, že dnešní právní systém je trochu zkostnatělý a pro běžného smrtelníka nepochopitelný? Přece jenom i sami právníci mají často problém se shodnout na jednotném výkladu u mnohých zákonů. Nebylo by podle tebe od věci zákony značně zjednodušit? A pokud ano, tak jak by se to mělo udělat?

Jako nastávající právník bych to měl vítat, protože to přináší kšefty. Na druhou stranu by to nemuselo být nepřehledné i pro právníky – není nad to, být za blbce před klientem…

Co říkáš na poslední výrok Ústavního a také Nejvyššího soudu o tom, že policista nemůže vypovídat u soudu jako svědek. A i když se mu obviněný třeba doznal, nelze jeho výpověď použít jako důkaz. Je to podle tebe správné rozhodnutí? Nebo je to naprostá blbost?

Novináři to zkreslili. Jen se řeklo, že není možné obcházet zákon. Nevím, jestli má cenu to sem vypisovat, prostě jako příbuzný obviněného můžete odepřít výpověď a pak tu výpověď soud nemůže použít. A tak se to obcházelo tak, že se soudce zeptal policistů, co jim ten člověk řekl. Nebyli tam jako svědci v pravém slova smyslu, jako někdo, kdo událost viděl, slyšel či zažil, ale jen říkali, co jim někdo někdy řekl. Navíc to měli hodit na papír (a o tom papíru se v zákoně říká zcela explicitně, že se nemůže číst jako důkaz). Novinky navíc udělaly kauzu z 2 roky starého rozhodnutí, které rozhodně není „z poslední doby“.

Občas se bavím vyvracením mýtů z novin, ale jde to těžko. Zejména proto, že noviny referují o případech, ale už se nenamáhají napsat něco, jak ten případ identifikovat (nemusí to být zrovna spisová značka, i jméno soudce a datum vyhlášení stačí na identifikaci rozhodnutí). Média, která zkreslují informace a zároveň nedávají odkazy na zdroje, jsou média k ničemu…

Určitě znáš spoustu latinských výrazů. Tak nám na závěr řekni něco chytrého v latině. A samozřejmě nám i vysvětli, co to vlastně znamená, nebo si myslíš, že se s tím pak bude překládat :-)?

Mám hned tři. „Si hoc legere scis nimium eruditionis habes“, „quidquid Latine dictum sit altum viditur“ a „coito ergo sum“. První říká, že pokud to přečtete, jste převzdělaní.

Druhé konstatuje, že vše, co se řekne latinsky, zní erudovaně. A to třetí překládat radši nebudu, aby mě přítelkyně nezabila :-).

Není to něco jako sexuju, tedy jsem? 🙂 Michale, díky za pokec. Tvé Právnické zkazky budeme i nadále sledovat. Právnickým žbleptům třikrát nazdar a jednou lorem ipsum.

Amen.

Komentáře

Nahoru