Michal Kahoun – falešné facebookové soutěže, přeprodávání stránek a podezřelé inzeráty

Michal Kahoun – falešné  facebookové soutěže, přeprodávání stránek a podezřelé inzeráty

Není to tak dávno, co jsme psali o facebookové stránce, která se vydávala za oficiální stránku českého Apple a pořádala soutěž o iPhony. Vysvětlili jsme si, že takových falešných soutěží je na Facebooku spousta a že za lajk iPhone fakt nedostanete. Teď se do našeho hledáčku dostala podobná stránka. Tentokrát nabízí rovnou Macbook – na věci od Applu lidi letí. Jenže po následném pátrání jsme zjistili, že podvodná není jen samotná stránka a její soutěže.

Jak získat 15 000 fanoušků? Slibte jim soutěž

Představte si situaci, že si založíte stránku na Facebooku a chcete získat co nejvíce fanoušků. Co uděláte? Normálně by vám nezbylo nic jiného, než vydat se na dlouhou cestu a začít publikovat zajímavý obsah, abyste zaujali co nejvíce lidí.

Majitel stránky Michal Kahoun (facebook.com/kahounmichal) to ale udělal jinak. Nasliboval lidem soutěže, pár jich dokonce uskutečnil a nasliboval další. Jednou to bylo o iPhone, jindy o Samsung Galaxy S5 nebo o Macbook. Mezi to občas vecpal nějakou fotku pěkného zadku nebo hezkého auta, to lidi zaujme. A tak se stalo, že za velmi krátkou dobu nasbíral přes 15 tisíc fanoušků.

Spoustu obrázků na stránku nahrává možná i z toho důvodu, aby nebylo tak snadné dojet až na její konec a zjistit, že byla založena teprve nedávno. Žádný obsah z roku 2014 na ní nenajdete, některé fotky se na ní opakují a neustále se soutěží především o iPhone 6. Soutěže pochopitelně vykazují veškeré známky toho, že jde o podvod. Neobsahují všechny potřebné informace – často není zmíněna ani doba trvání, soutěž se nachází na podezřelé stránce, v komentářích pár rozumných lidí vysvětluje, že je to falešné. Nicméně tisíce hloupých ovcí neposlechnou. A to dokonce přesto, že se v komentářích mnohokrát objevily odkazy na příběhy o tom, jaký je Michal Kahoun podvodník.

iphone4

Jedna slečna se například divila, proč Michal Kahoun dává do soutěže iPhone 6, když sám má podle fotografie iPhone 4 nebo 5? Ale skutečnost je jiná. Michal možná ten iPhone vůbec nemá, fotka je stažená z Googlu, jak nás sám upozornil.

Nevděčný zadlužený vnuk

Hodně informací o Michalovi vypátral blogger na svém blogu Dangovy myšlenky. Bohužel se mu totiž poštěstilo vypočítavost Michala osobně zažít. Koupil od něj iPhone 6 Plus, poslal mu na účet peníze a iPhone mu samozřejmě nikdy nepřišel.

Když začal situaci řešit, zjistil, že je Michal asi „šestnáctiletý obtloustlý podvodník, který si myslí, že mu všechno projde, když ještě není plnoletý“. Takových podvodů totiž dělá plno, což potvrdili i jeho prarodiče, se kterými žije a kteří za něj platí jeho dluhy. A on o nich mluví s opravdovým respektem:

fakin_grandparents

Celý příspěvek si můžete přečíst na blogu.

Falešný screenshot odeslaných peněz

I na Webtrhu je jedno vlákno, které se Michalovi věnuje. Přihlásilo se v něm několik lidí, kteří s ním mají svou zkušenost. Někteří ho odhalili jako podvodníka, jiní se nechali nachytat. Jedna slečna mu například poslala iPhone, za který nikdy nedostala zaplaceno. Poslal jí totiž screenshot svého bankovního účtu, na kterém bylo vidět, že platbu uskutečnil. Screenshot byl ale falešný.

Podobně napálil dalšího člověka, který mu prodal svou facebookovou stránku. Nikdy za ni nedostal zaplaceno, ale náhodou narazil na Michala, jak se stránku snaží přeprodat dál. Další zkušenosti si přečtěte přímo na Webtrhu. Dokonce Martin Schlemmer tam píše, že se snažil přes Webtrh vyprat peníze z kradené karty.

Na to, že je tak mladý, se vůbec ničeho nebojí.

Policie nepomůže

Myslíte, že by mohla pomoct policie? Tak to se mýlíte. V našem státě to funguje tak, že co si sami nezařídíte, nemáte. Řešit internetové zločiny je přece jenom ještě složitější, Michal je očividně nezletilý a policie je na něj krátká. Jeho bývalá přítelkyně už to zkoušela a úspěch se nedostavil.

michal

kahoun

Identita Michala Kahouna

Nedá se tedy dělat nic jiného, než být ostražití. Nespoléhejte na to, že vám někdo pomůže, zkuste si pomoci sami. Pokud narazíte na nějaký z následujících údajů, měli byste se mít na pozoru. Tohle všechno se o Michalovi dá aktuálně vypátrat:

michal_knizepan

Šestnáctiletý podvodník Michal Kahoun

Posílá e-maily typu:

kahoun2

Češtinu očividně moc neovládá. Hlavně si ale dávejte pozor na to, když vám někdo bude chtít posílat screenshot platby.

Přezdívky, pod kterými vystupuje:

kahoun/kahyc

Profily na Facebooku:

Michal Kahoun: https://www.facebook.com/kahounmichal

Michal Knížepán: https://www.facebook.com/newkahan

facebook_michal_kahoun

Tenhle profil měl Michal dřív, často to mění

Mimochodem i na Facebooku už existuje skupina, která říká, že Michal Kahoun je podvodník.

Vystupuje také pod jménem Dominik Kadan a emailem erikkriz@email.cz.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru