Dnes vyšlo 15 článků

Michal Hutta: Prosil jsem kamarády o kliknutí na reklamu

Michal Hutta: Prosil jsem kamarády o kliknutí na reklamu

Vůbec první rozhovor na našem webu jsem měl možnost uskutečnit s devětadvacetiletým podnikatelem jménem Michal Hutta. Ten je vlastníkem společnosti Gemba Kaizen a podniká v oblasti internetového marketingu a zprostředkovávání investic, o nichž právě připravuje nový internetový magazín.

Michal je úspěšný podnikatel a dovolil mi položit mu několik otázek o jeho začátcích v podnikání.

Vydělal jsem první peníze a chtěl jsem víc…

Michale, v kolika letech a proč si začal podnikat?
Začínal jsem v osmnácti letech. Tehdy jsem si stáhl nějaké HTML stránky a přepsal jsem na nich text. Jelikož jsem v té době HTML moc nerozuměl, na víc jsem si netroufl. Prodal jsem tam banner jednomu z mých kamarádů a vydělal si tak první pětistovku. 

Měl jsi tehdy nějaké přesnější cíle nebo si prostě jen chtěl vydělat co nejvíce peněz?
Mým snem bylo založit vlastní firmu na online hry. Tento sen zůstává mým cílem dodnes, ale na realizaci jsem neměl zatím čas. Rozjetí takové firmy vyžaduje také vetší počáteční kapitál. Tento rok si však sen splním.

Už teď ale jednu firmu vlastníš a jednu si prodal…
Ano, svou z první firmy jsem minulý rok exitoval, a po jejím prodeji jsem založil firmu Gemba Kaizen, ve které v současnosti působím. A teď vše začíná zase od znova. V několika dalších měsících bych rád založil dvě nové firmy. Firmu na zmiňované online hry a firmu na ovoce…

Vraťme se ale k tvým úplným začátkům. Začínal jsi prodejem reklamních bannerů nebo něčím jiným?
Internet byl pro mne fenomén, velmi mě zaujal.  Objevoval jsem způsoby, jak se na něm dá vydělávat. Zkoušel jsem i různé klikačky s platbou za proklik či cokoliv jiného, co se naskytlo. Hodně lidí by odradilo, že to bylo jen pár tisícovek měsíčně. Mě takové peníze na přilepšenou potěšily a internetové oblasti jsem se začal věnovat hlouběji. Konečně jsem se naučil základy HTML, dále jsem prozkoumal Google a jeho Adsense. Tím to všechno začalo. Hledal jsem díru na trhu…

A našel si ji?
Jasně. Zjistil jsem totiž, že “neexistuje” anglický blog o LCD televizích (jasně, že existoval). Neváhal jsem a založil jsem ho. Tehdy jsem měl ještě klasický živnostenský přístup a všechno jsem si dělal sám. Napsal jsem si jednoduchý statický web a vložil na něj reklamu. Po večerech jsem psal kamarádům, aby mi na ni klikli. Takové byly moje začátky (smích).

Zní to až příliš jednoduše, ale to z tebe určitě neudělalo úspěšného podnikatele přes noc…
To máš pravdu, bylo to těžké. Po dvou měsících mi totiž Google zablokoval účet, jelikož jsem porušoval jeho pravidla. To znamenalo konec ziskům.  (opět smích)

Aha, jaký byl tedy tvůj druhý začátek?
Zaměřil jsem se hlavně na pravidelný obsah. Najal jsem brigádníka, kterého jsem našel přes známé, a ten na můj web o LCD telvizích přidával nové modely. Kontaktoval jsem e-shopy, jestli na tento web nechtějí umístit svou reklamu. Tím se to znovu rozběhlo. Jak návštěvnost, tak zisky rychle stoupaly. Měl jsem jeden web a z jeho zisku jsem zaplatil základní potřeby a něco málo zbylo. Vytížilo mě to na fulltime.

A postupem času si z vydělaných peněz začal zakládat další weby?
Musel jsem najmout jednoho člověka, který se staral o úplně celý web. Veškerý zisk jsem mu tehdy vlastně přenechal. Pro web o LCD televizích jsme vymysleli e-shop a já rozběhl nanovo další web, k tomu jsem si musel najít práci, abych se uživil. Nový web se rozjížděl pomalu, ale jistě. Postupně začal vydělávat peníze. Opět jsem nabral dalšího člověka, který by se o něj staral, a tak pořád dokola. Z každého webu vždy něco málo zbylo. Pak přišel zvrat – první nabídky od velkých e-shopů na odkup mých malých webů.

Takže si začal svoje weby prodávat, vytvářet nové a ty zase prodávat?
Ne, za utržené peníze jsem začal nakupovat už hotové menší weby. Ty jsem postupně začal vylepšovat, a jelikož jsem všemu postupně více rozuměl, některé jsem prodal, na jiné jsem nasadil reklamu, někde převzal obsah na jiný web a tak dále…

Začínající podnikatel nesmí být líný a musí se neustále vzdělávat napříč obory

V kolika letech si díky tomu začal mít pravidelný příjem a začal se tím živit?
Pravidelný příjem jsem měl už od začátku, ale velice malý. (smích) Živit jsem se svými weby začal asi po čtyřech letech. Spokojený ale nejsem do dneška.

Když si začínal v osmnácti letech, jak to tehdy bylo se školou? Studoval jsi? Kdy sis založil živnostenský list?
Ano, tehdy jsem ještě studoval. Při škole se to dalo stíhat, vcelku se to i doplňovalo. Jsem toho názoru, že se člověk musí neustále vzdělávat, prohlubovat své znalosti, a to napříč obory. 

Co by podle tebe měl začínající podnikatel zvládat? Co by měl umět? S čím by měl počítat?
Měl by si umět najít čas na odpočinek. Měl by být pracovitý a ne líný, přičemž by se měl neustále vzdělávat napříč obory. Neměl by lpět na přehnané image a nekupovat si za první peníze sporťáka nebo golfovou sadu. Měl by si uvědomit, co vlastně od života chce. Měl by alespoň v základech znát principy ekonomie a zákony.

Existuje něco, co ve svém podnikání považuješ za nejdůležitější krok, který tě dostal nejdál? Něco, co ti dalo nejvíc?
Ano, naučil jsem se sdílet informace. Dříve jsem si všechny své nápady nechával pro sebe a v budoucnu jsem je chtěl uskutečnit. Tak to ale nefunguje. Každý si musí hledat partnery a s nimi se o informace dělit,  působit edukativně. Sice tu existuje riziko, že nás o nápad někdo připraví, ale mezi investory se to nedělá. Alespoň mezi těmi nejlepšími ne.

Děkuji Michalovi za rozhovor a těším se na další. Do komentářů můžete pokládat svoje otázky. Pokud chcete Michala kontaktovat, navštivte jeho osobní stránky.

Komentáře

Nahoru