Městská čtvrť budoucnosti si vypěstuje jídlo, vyrobí energii a zpracuje svůj odpad

Nedaleko Amsterdamu vyroste první ReGen Village, nová komunita navržená tak, aby byla plně soběstačná. Její obyvatelé budou mít vedle domu nejspíš zeleninovou zahrádku, vyrobí si vlastní energii a také zpracují odpad. Bude to jeden velký uzavřený koloběh.

Ptáte se, jak to může fungovat? Odpad z domácnosti nakrmí zvířata nebo mouchy. Mouchy budou potravou pro ryby a ryby zajistí funkčnost akvakultury, která pomůže vyprodukovat ovoce a zeleninu sloužící jako potrava pro lidi. Počítá se s tím, že díky nejmodernějším technologiím budou obyvatelé této oblasti schopni vypěstovat asi 10krát více surovin než na tradiční farmě se stejnou rozlohou půdy.

„Očekáváme doslova tuny biopotravin – zeleninu, ovoce, ořechy, luštěniny, ryby, vejce, kuřecí maso, malá zvířata. Potraviny budou pěstovány kontinuálně po celý rok,“ popisuje James Ehrlich, který za kalifornským startupem ReGen stojí.

regen

Energie bude zajištěna spojením obnovitelných zdrojů, v oblasti bude solární, větrná, geotermální elektrárna i elektrárna na biomasu. To nám tedy odpovídá na otázku, kam půjde zbytek odpadu. Nekompostovatelný odpad bude použit na výrobu bioplynu, který se užije mj. na ohřev vody. Speciální systém bude sbírat dešťovou vodu a používat ji na zalévání zahrad s potravinami.

regen2

regen4

Když uspěje první vlaštovka, přiletí další

Nizozemí je prvním státem, ve kterém komunita budoucnosti vyroste, ReGen ale plánuje vybudovat další po celém světě. První ReGen čtvrť bude na kraji města Almere, které se nachází asi 20 minut jízdy vlakem z Amsterdamu. Další jsou plánované ve Švédsku, Norsku, Dánsku a Německu. Podle zakladatelů jsou totiž v severní Evropě vhodné klimatické podmínky. Později chtějí své plány přizpůsobit suššímu klima na východě. Hlavním cílem je ale pomoc subsaharské Africe. Právě tam se bude populace zvyšovat a je potřeba jim zajistit jídlo i vodu.

regen3

V Almere je to takový zkušební pokus. Je jasné, že obyvatelé budou stále potřebovat některé věci dovážet. Asi těžko si tam vypěstují banány nebo kávu, to v nizozemských podmínkách prostě není možné. Počítá se s tím, že si vypěstují asi ½ toho, co potřebují k životu, ale v některých lokalitách by prý mohli být obyvatelé ReGen zcela soběstační. Nizozemská komunita se začne stavět letos v létě a bude dokončena v roce 2017, vyroste v ní 100 domů.

regen5

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru