Meme Pepe the Frog je symbolem rasismu

Kreslená postavička začala jako nevinné meme. Končí jako ikona rasismu a antisemitských skupin. Objevila se na seznamu symbolů nenávisti.

Žába Pepe vznikla jako neškodná kresba v roce 2005. Objevila se v komiksu Matta Furie s názvem Boy’s Club, ale v posledních letech jste ji mohli vídat daleko častěji na sociálních sítích. Lidé vytvářeli své vlastní verze žáby, zobrazovali li jako Shakespeara, superhrdinu nebo moderní celebritu.

pepethefrog

Pepe je v databázi spolu se svastikou a symbolem Ku-klux-klanu

Minulý týden byl Pepe přidán na seznam symbolů nenávisti Anti-Defamation League. Je poněkud zvláštní, že tam stojí například vedle nacistické svastiky či kříže s kapkou krve, což je symbol Ku-klux-klanu. Ale ani ty nezačínaly jako symbol nenávisti. Naopak – svastika je v Asii populární dodnes, pouze v trochu jiném kontextu.

pepe2

Za všechno mohou především uživatelé diskusních fór Reddit, 4chan a 8chan. Právě na těchto fórech se pohybují lidé libující si v antisemitismu a rasismu, takže bylo nevyhnutelné, že se objevily meme v tomto smyslu zobrazující žábu Pepe. Poslední kapkou jsou letošní americké prezidentské volby. Pepe často znázorňuje Trumpa.

trump

Trump svůj Pepe portrét dokonce retweetoval

Žába Pepe samozřejmě není první kreslenou postavičkou, která byla takhle zneužívána na internetu. Své zažívá třeba Bart Simpson či My Little Pony, ale Pepe měl prostě smůlu. Každopádně to hned neznamená, že každý, kdo meme se žábou používá, je rasista. Vždy záleží na kontextu věci.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru