Dnes vyšlo 15 článků

Melinda Gatesová: Společně se svým manželem největšími filantropy světa

Melinda Gatesová: Společně se svým manželem největšími filantropy světa

V nedávném článku jsme si představili jednu z nejmocnějších žen světa, alespoň toho internetového určitě. Sheryl Sandbergová, americká podnikatelka a provozní ředitelka Facebooku, má v patách na pomyslném žebříčku Melindu Gatesovou, manželku jednoho z největších vizionářů všech dob. Co ji ale činí tak výjimečnou?

Melinda se narodila 15. srpna 1964 v Dallasu. Neznalí lidé by ji mohli zařadit mezi zaopatřené ženy po boku nějakého miliardáře, které vlastně nemusí vůbec nic dělat. V případě Melindy je to ale obrovský omyl.

Její úspěchy začaly už na katolické škole St. Monica, kde byla nejlepší studentkou svého ročníku, což se dalo považovat jen za předzvěst jejího úspěchu na dallaské akademii, kterou rovněž úspěšně dokončila. Získala bakalářský titul a to v oboru počítačových věd a ekonomie. Poté získala magisterský titul MBA.

Po dokončení studií začala pracovat v Microsoftu. Podílela se na vývoji několika i dodnes známých produktů, včetně například aplikace Publisher, Encarta a dalších. Stala se generální ředitelkou informačních produktů. Později působila i jako členka představenstva Dukeovy univerzity, účastní se mnoha konferencí a svoje místo má i v představenstvu Washington Post.

V roce 1994 se vdala za Billa Gatese a brzy Microsoft z rodinných důvodů opustila. Společně s Billem vychovává dvě dcery Jenniffer Katharine a Phoebe Adele a syna Rory Johna.

S manželem filantropkou tělem i duší

S trochou nadsázky mohu říci, že její největší životní činností byla a je charita. Není divu. Společně s manželem založila největší transparentně fungující soukromou nadaci světa. Zárodky Nadace Billa a Melindy Gatesových sahají už do roku 1994, avšak až roku 2000 vznikla oficiálně sloučením dvou menších organizací. Jejím cílem je zlepšit zdravotní úroveň a míru vzdělání na celém světě. Razí heslo, že život a potenciál každého dítěte na světě je stejný bez ohledu na místo jeho narození.

Mezi činnosti nadace patří i rozdělování peněz na univerzitní stipendia a to zástupcům menšin. Rovněž podporuje a financuje prevenci AIDS a hlavně v zemích třetího světa bojuje proti mnoha nemocem. Poté, co Světová zdravotnická organizace změnila financování svých aktivit, stala se nadace Gatesových většinovým přispěvatelem projektu proti dětské obrně.

Gates daroval už stovky milionů dolarů na dobročinné účely. Díky svému daru ve výši pět miliard dolarů pro svoji nadaci získal prvenství v žebříčku největších jednorázových přispěvatelů. Roku 2005 byl i se svojí manželkou vyhlášen osobností roku časopisu TIME.

Inspirován tradicí a daňovými odpisy

Na mnoha přednáškách Bill Gates vysvětluje důvody svojí dobročinnosti. Je označován jako druhý nejštědřejší filantrop v Americe a společně s manželkou dokonce plánuje věnovat až 95 % svého majetku charitě. Dodnes oba vyzívají další lidi, aby rovněž podpořili dobročinné účely. Povedlo se jim to například u Marka Zuckerberga či investora Warrena Buffeta, kteří v rámci Gatesova projektu mají postupem času věnovat až polovinu svého bohatství charitě.

Gates je inspirován americkým dobrodincem Andrewem Carnegiem, který na konci svého života věnoval všechny svoje peníze knihovnám po celých Spojených státech a motivoval tak další boháče k podobným krokům. Gates také tvrdí, že Spojené státy neřeší sociální problémy, ale zároveň nepřímo podporují filantropy formou daňových odpisů.

Samotná filantropie podle něj není povinností ani posláním, je to spíše životní styl každého úspěšného člověka, který však nemusí být hned miliardář…

Zdroj: Wikipedia.org, Microsoft.com, Gatesfoundation.org, Wikimedia.org (obrázek)

V únoru 2010 ho coby studenta střední školy veřejnoprávní napadlo založit IT magazín. Našel si zajímavou doménu a začal budovat. Po roce mělo Objevit.cz denně stovky návštěvníků a stále jim předkládá více a více zajímavých článků z oblasti IT.

Komentáře

Nahoru