Dnes vyšlo 15 článků

Měli byste si na dovolené dát pauzu od sociálních sítí?

Měli byste si na dovolené dát pauzu od sociálních sítí?

Před vznikem sociálních médií, smartphonů a tabletů znamenal odjezd na dovolenou také pauzu od všedního cvrkotu – žádné nejnovější zprávy, žádné e-maily ani updaty vašich přátel. Pokud jste chtěli dát vašim blízkým vědět, jak vaše dovolená probíhá, poslali jste pohlednici poštou a počítali s tím, že dorazí, až vy už budete dávno doma.

Dnes můžeme i na dovolené sledovat život našich přátel a příbuzných den za dnem, jako bychom seděli doma, a na oplátku je krmit našimi dovolenkovými posty a fotografiemi z pláží či hor. S trvalým přístupem k sociálním médiím se vynořují otázky: Měli bychom se na dovolené odstřihnout i od sociálních sítí? Je neustálé připojení nevyhnutelným vedlejším efektem dnešní doby? A je to tak dobře nebo ne? Jaké jsou dopady odstřihnutí se od moderních forem komunikace?

Statisticky vzato

Průzkumy mezi dospělými Američany ukázaly, do jaké míry jsme ochotni se vzdát sociálních sítí na dovolené. Pouze 26 % Američanů by se vzdalo přístupu ke svému smartphonu nebo tabletu, aby získalo 25% slevu na pobyt v hotelu.

Američané jsou celkově neochotní se vzdát svých přenosných zařízení. Pouze 45 % je ochotno se od svého tabletu nebo smartphonu vzdálit na několik hodin a jen 19 % je toho schopno na celý týden. Pravidelná kontrola našich telefonů se také stala zvykem, hraničícím s obsesí: jeden ze čtyř lidí kontroluje svůj telefon každých třicet minut a jeden z pěti dokonce každých deset minut.

Během 12měsíčního období, které končilo v únoru 2013, si 77 % lidí vzalo svůj smartphone na dovolenou. 47 % si s sebou přibalilo tablet a stejné procento laptop. Na dovolené lidé nejvíce kontrolovali osobní e-mail (75 %), pracovní e-mail (38 %) a 39 % lidí zasílalo fotky a posty z dovolené na sociální sítě.

Průzkumy ve Velké Británii dopadly dost podobně a tak se dá očekávat, že i u nás bude situace obdobná. Jak jste na tom vy?

Měli byste se na dovolené odpojit?

Dovolená je pro většinu z nás příležitostí, jak se na chvíli odpoutat od běžné rutiny a relaxovat. Lidé ovšem tento termín chápou rozdílně. Pro někoho je dovolená relaxem, sdíleným s přáteli a blízkými lidmi. Někdo potřebuje zcela opustit svůj běžný život, jet třeba na africké safari nebo na túru do hor. Pro jiné je zase dovolená časem, kdy je potřebné a snad i žádoucí stále udržovat jisté, i když velmi mírné pracovní tempo.

Od toho se také odvíjí naše potřeba být i na dovolené na sociálních sítích. Pro někoho je kontakt s přáteli a sdílení zážitků formou uvolnění. Ten, kdo v době dovolené využívá sociální sítě ke vzdělání ve svém oboru, může tuto činnost také vnímat jako velmi odpočinkovou a osvěžující.  Sociální média ovšem produkují mnoho šumu, který nám postupně znemožňuje skutečně „vidět“ obsah a správně na něj reagovat – a v tuto chvíli je skutečně vhodné se odpojit a takzvaně si vyčistit hlavu.

Proč se stejně neodpojíme

V anglicky hovořících zemích se pro nejpodstatnější důvod, proč zůstáváme připojeni i na dovolené, vžil akronym FOMO. Jedná se o zkratku pro termín „Fear of missing out“, tedy „Strach z toho, že si něco nechám ujít“.  Jedná se o obavu, že si ostatní užívají více zábavy a mají lepší zážitky než my a z toho vyplývající touhu být neustále informováni o tom, co ostatní dělají.

Celých 62% Američanů se přiznalo k tomu, že FOMO trpí a více než třetina tvrdí, že i krátká nedostupnost jejich mobilu v nich probouzí úzkost. Problém lidí, trpících FOMO spočívá i v tom, že v úzkostné honbě za zážitky ostatních přehlížejí své vlastní – třeba právě pohodovou nebo naopak dobrodružnou dovolenou.

Zkuste si dát pauzu od sociálních sítí – aspoň na den či dva. Zpočátku může být nezvyklé a nepohodlné se neustále nepřihlašovat, ale zvyknete si a nakonec v tomto stavu možná najdete zalíbení. Pokud ovšem trpíte FOMO, jak byl popsán výše, do abstinence se nenuťte – následná úzkost může naopak celou vaši dovolenou zruinovat. Problém je v tomto případě hlubší a vyžaduje odbornější pomoc.

Jak jste na tom vy? Jakou funkci pro vás mají sociální média ve vztahu k vaší dovolené? Odpojujete se nebo je nějakým způsobem využiváte pro svou relaxaci a zážitek? Jak dlouho si troufnete být bez přístupu ke svému mobilu či laptopu?

Zdroj: https://mashable.com/2013/07/28/social-media-vacation-2/

Komentáře

Nahoru