Dnes vyšlo 15 článků

Mateřská dovolená po finanční stránce: Zvládnete to?

Dávno pryč jsou časy, kdy se děti rodily nadšeným sotva dvacetiletým novomanželům. Dnešní realita je zcela jiná, dítě prostě stojí peníze a na rodičovství musíte být připraveni zejména po finanční stránce. Vždyť i průměrný věk maminek letos poprvé překročil hranici třiceti let.

Náklady na dítě nejsou jen jednorázovou položkou, kdy pořídíte výbavičku pro prvorozeného potomka, ale postupně se zvyšují s jeho věkem. Čím je starší, rostou jeho potřeby, což má samozřejmě vliv na rodinnou kasu. Zvláště v období mateřské a následně rodičovské dovolené žije rodina v podstatě jen z jednoho platu, dávky od státu se skutečně nedají považovat za plnohodnotnou odměnu za práci. Ano, je pravda, že na tuto životní etapu je možno se předem připravit. Není tedy toto jeden z důvodů, proč mladí lidé odkládají založení rodiny na pozdější věk? Pořídit si v prvé řadě vlastní bydlení, které je zpravidla podloženo hypotékou, zajistit rodině dostatečný příjem, to je úkol nelehký.

Jak si poradit s penězi na mateřské?

Finance v průběhu mateřské dovolené hrají klíčovou roli. Jak s nimi rozumně naložit je častým tématem partnerských rozhovorů a někdy vedou až k neshodám. Kdekomu se může lehce stát, že bude potřebovat peněžní výpomoc. Právě proto existují půjčky pro ženy na mateřské dovolené, které naleznete zejména v nebankovním sektoru. Se žádostí o půjčku v bance zpravidla nepochodíte, jelikož jako žena na mateřské patříte pro bankovní domy do rizikové skupiny. Tím je výrazně snížena vaše bonita a váš příjem je považován za nedostačující. Navíc, pokud nemáte ani kreditní kartu, banka vám půjčku v řádu tisícikorun nikdy neposkytne. Naproti tomu nebankovní společnosti se na vás dívají daleko přívětivěji a mají ve své nabídce zcela specifickou kategorii finančních produktů určených právě ženám na mateřské dovolené.

4832837733_42a203ddfb_z

Máte hluboko do kapsy?

Radost z narozeného dítěte je bohužel vyvážena na druhou stranu obyčejnými všedními starostmi a každodenní realita určuje rozpočet mladé domácnosti. Ten má pevně stanovené hranice. Jakýkoli nenadálý výdaj (oprava domácího spotřebiče, nečekaná složenka nebo roční vyúčtování energií) vás může opravdu pěkně zaskočit. Aby se rodina nedostala do existenčních problémů, je jistě na místě vypomoci si v takovém případě půjčkou. Je to daleko efektivnější řešení, než napravovat konečné důsledky, jež by pro vás nezaplacená faktura mohla mít. U každé renomované nebankovní společnosti naleznete půjčky pro ženy na mateřské, které jsou právě pro vás velmi snadno dostupné. Celou půjčku si vyřídíte jen na internetu, nemusíte nikam chodit na kamennou pobočku společnosti. Na webových stránkách poskytovatele vyplníte jednoduchou online žádost, zadáte základní údaje o své osobě, kolik potřebujete půjčit a na jak dlouhou dobu. Po jejím okamžitém schválení jsou vám peníze ihned převedeny na bankovní účet a nebo si je můžete vyzvednout v hotovosti. Některé nebankovní společnosti nabízí alternativní způsoby vyplacení peněžních prostředků, kdy vám hotovost předá obsluha čerpací stanice a nebo trafiky. V případě, že nechcete pro sjednání úvěru použít svůj stávající bankovní účet, lze si sjednat půjčku bez bankovního účtu. Kdykoli, třeba i během víkendu, můžete mít peníze za pár minut převedeny na anonymní platební kartu. Půjčky pro ženy na mateřské jsou bezúčelové, použít je můžete na vše, co potřebujete aktuálně financovat.

Je nutné spořit na dítě?

Žít od výplaty k výplatě není zrovna ideálním způsobem hospodaření s penězi, mít něco v záloze na horší časy se vám vždy vyplatí. Spořit je nutnost a začněte s ním v době, kdy jste ekonomicky produktivní a máte stálý příjem. Tehdy si nejvíce můžete dovolit odkládat každý měsíc nějakou tisícovku bokem. Pokud začnete hned z prvního platu myslet na budoucnost, za pár let našetříte pěknou sumu. Pro spoření můžete využít také nejrůznější finanční produkty v podobě spořících účtů, termínovaných vkladů nebo stavebního spoření. Je sice všeobecně známo, že spořícím účtem nic moc nevyděláte, úrokové sazby jsou na hranici minima, v případě stavebního spoření dostanete alespoň nějakou podporu od státu. V době, kdy pečujete o malé dítě, slouží jako náhrada mzdy peněžitá pomoc v mateřství nebo-li mateřská, na kterou následně navazuje výplata rodičovského příspěvku.

Peněžitá pomoc v mateřství je za daných podmínek vyplácena zaměstnaným matkám, za které zaměstnavatel odváděl nemocenské pojištění. Jestliže nesplňujete zákonné podmínky pro přiznání mateřské, dostáváte ihned po narození dítěte rodičovský příspěvek. V průběhu rodičovské dovolené můžete rodinný rozpočet obohatit prostřednictvím přivýdělku, který při dodržení určitých pravidel nijak neovlivní výplatu podpory od státu.

Foto: Flickr – Carissa Rogers

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru