Dnes vyšlo 15 článků

Máte na Facebooku nastavenou pověřenou kontaktní osobu?

Digitální stopy po zemřelých lidech jsou docela problém. Facebook chápe, že je potřeba to řešit, a tak svým uživatelům dává šanci se na tuto situaci připravit. Přestože jste ještě mladí, neměli byste to podcenit. Dostat se k účtům, které nebyly na situaci po smrti připraveny, bývá totiž zbytečně komplikované.

O tom, co se stane s vaším účtem na Facebooku, až zemřete, rozhodujete pouze vy. Je potřeba to nastavit hned, dokud jste živí. A na co konkrétně se podívat?

Zvěčnění versus odstranění účtu

Až zmizíte ze světa, můžete zmizet také z toho facebookového. Lze nastavit, aby byl váš účet v případě úmrtí trvale odstraněn. Jak na to?

  • V pravém horním rohu klikněte na šipku a otevřete Nastavení.
  • Vyberete Zabezpečení.
  • Klikněte na Pověřená kontaktní osoba (rozebereme si níže).
  • Vyberte Požádat o odstranění účtu a dál vám bude vše vysvětleno.

poverena-kontaktni-osoba

Druhou možností je nechat svůj účet zvěčnit. V tomto případě si budete potřebovat nastavit kontaktní osobu (viz níže). Zvěčnění funguje tak, že účet zůstane přístupný, vedle jména se zobrazí slovo Vzpomínáme. Na Timeline zvěčněného se dají sdílet příspěvky, nicméně profil se nikde veřejně nezobrazuje, lidem se nezobrazují upozornění na jeho narozeniny apod. K takovému účtu se také nemůže nikdo přihlašovat. Správu nad ním drží pověřená kontaktní osoba.

Kdo je pověřená kontaktní osoba a na co má právo

Pověřená kontaktní osoba může být kdokoliv z vašich blízkých, jedinou podmínkou je, aby to byl člověk z vašich facebookových přátel. Tato osoba se o váš účet bude starat, až dojde k jeho zvěčnění. Bude moci na vaši zeď psát příspěvky, reagovat na žádosti o přátelství, změnit vám profilovou a úvodní fotku. Také může stáhnout kopii vašeho facebookového obsahu.

Nemusíte se však bát, nemůže se přihlásit k vašemu účtu, nemůže měnit váš doposud sdílený obsah, číst zprávy ani odebírat přátele.

Pověřenou kontaktní osobu nastavíte takhle:

  • V pravém horním rohu klikněte na šipku a otevřete Nastavení.
  • Vyberete Zabezpečení.
  • Klikněte na Pověřená kontaktní osoba.
  • Do políčka vepište jméno někoho z vašich přátel.

Osoba, kterou jste si vybrali, s tím nic nenadělá. Vlastně se o vaší volbě ani nedozví, dokud nezemřete nebo jí to neřeknete.

Jak nahlásit účet zemřelého, který pověřenou kontaktní osobu neměl

Pokud někdo svůj účet na případ smrti nepřipravil, nezbývá než jej Facebooku přímo nahlásit. Musíte otevřít Žádost o zvěčnění, vyplnit jméno člověka, datum úmrtí a nejlépe přiložit i doklad o úmrtí. Facebook si totiž musí ověřit, zda je daný člověk skutečně mrtvý. Proces zvěčnění je nevratný, k účtu už se pak nelze přihlásit.

zadost-o-zvecneni

Každopádně je lepší, pokud si člověk sám nastaví, co se má v případě úmrtí stát. Jeho příbuzní a kamarádi pak neví, jestli by se raději nechal zvěčnit, nebo by preferoval odstranění účtu. Ať je vám tedy dvacet nebo padesát, raději zamiřte do nastavení a specifikujte své preference.

Úvodní foto: playground

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru