Dnes vyšlo 15 článků

Máte doma rok starý notebook? Připravte se na to, že nejspíš brzo skončí v servisu…

Máte doma rok starý notebook? Připravte se na to, že nejspíš brzo skončí v servisu…

Vyplývá to alespoň z poslední studie americké firmy SquareTrade, Inc., která zkoumala 30 000 notebooků.

Možná i vy budete mezi tou necelou jednou čtvrtinou „vyvolených“, která si koupí laptop s výrobní vadou, jež se projeví až po záruční době. Nebo se vám podaří odeslat notebook do křemíkového nebe díky vaší vlastní chybě – polijete jej kávou, upadne vám na zem, ucpete klávesnicí drobky od snídaně atd. V takovém případě můžete váš nepostradatelný pracovní nástroj rovnou odepsat, odnést jej do kovošrotu, za což dostanete aspoň nějakou tu korunku navíc. Je to jedna z mála situací, kdy skutečně oceníte, že váš notebook váží o pár kilo více. Zde vydělané peníze můžete pak směle použít na financování nového kusu.

Druhá varianta je trochu praktičtější. Seberte svůj porouchaný notes a jděte navštívit nějaký servis notebooků.

Co vás vyjde levněji?

Bezpochyby ušetříte více, když si váš notebook necháte opravit v servisu, jenž se specializuje na opravy vybrané značky notebooku. Tento krok vás vyjde na pár tisíc a poté vám notebook opět bude sloužit zase dalších pár let. V případě koupě nového stroje utratíte zhruba 15 – 25 000 Kč a to opět nemáte jistotu, že váš nový počítačový kamarád neklekne hned poté, co mu vyprší zákonem stanovená záruka. Opravené laptopy se navíc standardně předtím, než se odešlou zpět zákazníkovi, testují, aby fungovaly co nejlépe. Domů se vám tak vrátí perfektně odladěný stroj. Samozřejmě i laptopy na prodejnách a u výrobců prochází testováním. Není však tak důsledné. Jinak by nemohly vznikat situace, kdy zákazníkovi přiveze prodejce nový laptop a ten jej za 2 týdny veze zpět na reklamaci .

V případě pozáruční opravy budete sice pár týdnů bez svého dlouholetého miláčka, ale to se dá s trochou snahy (a se zatnutými zuby) přežit – většinou má každý z nás doma alespoň stolní PC, studenti využívající notebooky k studiu holt přejdou zpět na klasické papírové zápisky a pak vše zase „nadatlují“ do počítače, jakmile se jim vrátí ze servisu. Pokud máte kamarády, se kterými jste se již nějakou dobu nebavili a víte, že vlastní vícero notebooků, je právě nejvyšší čas zavzpomínat na stará dobrá léta. Jak se říká – účel světí prostředky.

Tip: Porouchal se vám notebook? Opraví vám jej v Abax.cz. Profesionální servis notebooků HP, Acer, Asus, Dell, Mac.

Ale v dnešní době už téměř každý větší servis notebooků zvládá vyřídit vše (odvoz laptopu, diagnostika závady, svoz zpět k zákazníkovi) i během jednoho pracovního týdne.

Jak dlouho trvají běžné opravy?

Ti náročnější, kteří se svého ozkoušeného laptopu nechtějí ještě vzdát a zároveň si nemohou dovolit čekat, mohou využít příplatkových služeb. Jedná se o tzv. expresní opravy, kdy sice zaplatíte nějakou tu kačku navíc (v servisu ABax.cz se jedná o jednorázový příplatek 1 000 Kč), ale zase na druhou stranu – máte druhý den opravený „noťas“ přímo u vás doma.

Na co byste neměli zapomenout, než odešlete servis do opravny?

Na zálohu dat. Zde platí zlaté pravidlo – zálohujte vše předem. Nekalkulujte s tím, že to napadne servisního technika či kohokoliv jiného. Nepočítejte ani moc s tím, že by se vás někdo předem ptal na to, zda chcete či nechcete uchovat vaše cenná data z harddisku. V českých luzích a hájích se servisy na nic neptají, ale rovnou konají (tedy přeinstalovávají celý systém nebo vyměňují rovnou celý harddisk). Samozřejmě existují i „nadčasové“ opravny notebooků, které zákazníkovi zavolají a zeptají se ho, jak chce řešit zálohu dat. Případně mají vycvičené techniky, kteří jakmile přijedou za zákazníkem, rovnou zjišťují, zda si předem zazálohoval data nebo, zda to má udělat jejich servis. Mějte však na paměti, že rozhodně není povinnost servisu vás na to upozorňovat. Pokud jste zapomněli upozornit servis notebooků na to, že byste se ještě rádi se svými daty někdy shledali, není nic jednoduššího, než vzít telefon a zavolat tam. Máte stále celkem slušnou šanci, že se váš notebook ještě nedostal na operační sál a jeho střeva jsou ještě netknutá.

Polstrování je základ

Váš notebook pečlivě zabalte. Nezapomeňte na kvalitní výstelku. I když za vámi přijede servisák a notebook si od vás přebere osobně, neznamená to, že se vašemu notesu nic nemůže stát. Vezměte v potaz, že pak může váš laptop ležet další desítky hodin v autě. A jak známo, otřesy notebookům moc neprospívají. Může se pak lehce stát, že než váš notebook se dostane skutečně až servisnímu technikovi, bude mít již více než jednu vadu. Jak správně připravit notebook na přepravu, si můžete přečíst na stránkách servisního střediska Abax.cz.

Neposílejte zbytečnosti

Zabalte a posílejte do servisu pouze poškozený notebook. Nemusíte k němu přibalovat žádné další věci jako adaptér, myš či jiné periferie. Proč? Protože servisní technik tyto věci k opravě rozhodně potřebovat nebude.

O firmě Abax.cz

Abax.cz je přední HP servis. Poskytuje komplexní servisní služby. Pro klienty proto zajišťuje odvoz vadných notebooků, stolních PC, tiskáren a dalšího kancelářského vybavení ze všech měst v České republice. Abax.cz poskytuje také expresní opravy (diagnostika a oprava vadného přístroje do 24 hodin). Firma působí na trhu již přes 15 let a za tu dobu obsloužila více než 45 000 zákazníků.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru