Martyho frky: Jmenuju se Martin Pohl a jsem alkoholik

Martyho frky: Jmenuju se Martin Pohl a jsem alkoholik

Jeho humor je drsný. Mnohdy až trapně jednoduchý. Ale právě díky tomu si získal srdce desítek tisíc lidí. Své frky vydal i knižně. Konkrétně se jedná o knihu Martyho frky. V dostání je u všech dobrých knihkupců se smyslem pro černý humor.

Marty, kdo vlastně stojí za Martyho frky (v době publikace článku byla Facebook skupina nejspíše opět zrušena ze strany Facebooku) a jaké je civilní jméno tohoto človíčka? Co bys nám o této osobě mohl povědět? Je to sympaťák, milionář, pracující (a nebo nepracující) student? A je to vůbec ON, ONA nebo to jsou dokonce ONI?

Jmenuju se Martin Pohl a jsem alkoholik.

Tak to gratuluji! Teď bych tě měl tedy asi, po vzoru protialkoholických léčeben, přivítat sborově slovy: „Vítáme tě, Martine!“ Možná bych ti mohl po vzoru Davida Kirše začít tleskat… Ale to si nechme na později.

Ty sám jsi ilustrátor nebo grafik? Co je tvým civilním povoláním (snad jsi civil a ne voják)?

Jsem umělec na volné noze (péru).

Při jaké příležitosti vlastně vznikly Martyho frky a kdy se datuje vznik tohoto literárně-komiksového skvostu? Začalo to vše tak, že jednoho dne nějaký Marty rozhodl nakreslit něco vtipného. Později to začal dávat na Facebook. A pak nějak po čase zjistil, že to má úspěch a bimbác vznikly Martyho frky?

Bylo to během nudného studia na VŠE. Vždycky jsem měl rád kreslený vtipy, především časopis Sorry, takže jsem začal zkoušet něco vlastního. Nápady na frky jsem měl už dřív, ale dost dlouho mi trvalo vypěstovat si vlastní styl. Začal sem to sdílet na Facebooku pro kamarády a potom si založil stránku – zbytek je historie.

 Malý sál trochu jinak

Jak dlouho už tvoříš Martyho frky?

Na „vostro“ tak 3 roky.

Takže, jestli to chápu správně, když píšeš frky, tak nenosíš trenky? Ptám se na to, jelikož spoustu fanynek by to mohlo zajímat.

Občas si vtlačim propisku do močový trubice a kreslím přímo údem. Bolí to a je to úplně k ničemu.

Znám ten pocit… 🙂

A naučila tě tato zábava něčemu, co jsi pak využil v práci a nebo v osobním životě?

Spíš mě to deformuje, protože se v každý větě snažím objevit nějakej frk, takže se občas třeba hlasitě rozchechtám u kasy v obchodě a jsem pak za kreténa.

1660364_614588568612482_1870549676_n

I tento pocit docela znám…

Kdy vlastně došlo k bodu zlomu? Kdy se o tvé výtvory začaly zajímat masy? A bylo tomu tak od začátku? A nebo se žádný mega velký zlom vlastně nekonal a fanoušci tvých stránek přibývali tak nějak postupně, jak jsi neustále přidával nové a nové vtípky?

Byl to pozvolně plynulý proces.

Jak často tvoříš jednotlivé frky? Jednou týdně, jednou za dva dny hodíš něco na web? A nebo je to vše prostě nahodilé a tvoříš a vkládáš podle toho, jak se ti chce?

Dřív to bylo denně, teďka cca 3 do týdne.

Odteď už jenom tohohle špeka a již nikdy jinak

Martyho frky vychází také v knižní podobě. Jestli teda můžeš, tak zmiň prosím, pod čí hlavičkou frky vychází a jak k tomu došlo, že se z internetového fenoménu stala kniha. Oslovilo tě samotné vydavatelství a nebo ses o vše přičinil sám?

Vydávám si to sám. Oslovil sem pár nakladatelství / vydavatelství, ale nikde to nechtěli. Tak sme museli s kamarádem, kterej mi tiskne trička atd. založit vlastní vydavatelství, který se jmenuje JAPA group. Osobně sem to oběhával v národní knihovně a zařizoval veškerý sounáležitosti.

A není možné, že tvou knížku nikde nechtěli, protože je to shit? Jejda. Promiň, to jsem asi neměl říkat nahlas… Errr… Jak vlastně vypadá vydání takové první knihy? Co vše jsi musel zařizovat?

Pokud to člověk nechce mít v krámech, tak stačí jenom najít tiskárnu a knihárnu a jede, ale do knihkupectví je potřeba ISBN kód a ten ti udělej jenom nějaký zmrdi z národní knihovny a musíš mít ještě vydavatelskou živnost.

Co se týče nákladů, tak veškeré riziko na sebe bral tvůj nakladatel? A nebo jste se o prvotní náklady na první vydání museli vzájemně podělit a část nákladů jsi tak musel, jak se říká, zatáhnout ze své kapsy (a bylo to pro tebe vlastně taková malá investice)?

Celý sem to vylepil sám – ten první náklad 1000ks mě tenkrát vyšel asi na 80 tisíc. Musel sem kvůli tomu prodat ledvinu, ale stálo to za to! Zase mi doroste, ne?

Domácí specialitka neonacistů v Nitře

Dá se podle tebe uživit něčím podobným? Tedy kreslit nebo psát a žít z autorského honoráře, který se odvíjí od toho, kolik knih se prodá? Mohl bys uvést, kolik korun plyne do tvé kapsy z prodeje každé knihy a nebo je na tuto informaci uvaleno přísné informační embargo?

Asi by to šlo, kdybych měl angažmá v nějakejch periodikách, nebo kdybych nežil v Praze, kde jsou životní náklady celkem vysoký. U sebe v eshopu z toho mám 100% (minus náklady). A když je to přes distribuci v knihkupectvích, tak z toho mám 55% z každé prodaný knížky.

Jaký byl očekáváný první náklad knihy? Splnily knižní frky plán a prodalo se vše? Jestli se nepletu, teď vychází Martyho frky vol. 2, je tomu tak? Jsou lepší než vol. 1? A v čem je druhá série lepší než ta první?

Prvního dílu se prodalo 1000 kusů během cca měsíce a pak sem nechával dodělávat dalších 2000 výtisků. Dvojka vyšla o Vánocích a tý sem nechával dělat rovnou 2500. Nedá se říct v čem je lepší, je prostě stejně krutá!

Takže když to spočítám, jelikož to jsou ještě celkem jednoduché počty a na to má kalkulačka ještě stačí, tak výrobní cena jednoho kusu je cca 80 Kč, prodal jsi cca 2 000 – 3 000 výtisků. Cena jednoho výtisku je 199 Kč. Takže jsi na prvním vydání sví knihy vydělal (by vočko) odhadem kolem 238 000 Kč (možná méně, nevím, kolik kusů se prodalo skrze knihkupectví). To není až tak zlé, ne?

Bylo to určitě míň, celkem dost se jich prodalo přes krámy a navíc cca 500 jich je ještě různě po obchodech po republice. Jako jo, určitě to něco hodilo, to je jasný.

Kde se toho vlastně prodá víc? Na tvém shopu a nebo v sítích různých knihkupců?

Nedělám si přesnou statistiku, ale myslim, že v těch knihkupectvích.

Jaké byly reakce na první vydání tvé knihy? Byly veskrze pozitivní?

Všichni to milovali a denně mi někdo kouřil péro.

Třeba máma?

Jo, tvoje!

Martyho frk s losem

Nedá mi to, abych se tě nezeptal. Loni se objevily zčistajasna Opráski. Martyho frky jsou přitom v mnoha ohledech podobné. Nehodlám hodnotit, kdo nebo co je lepší.Ale Opráski představují (rozhovor s nimi jsme dělali nedávno), stejně jako Martyho frky, novodobý český kreslený humor. Ale přitom se jim nedostalo takové mediální pozornosti. Proč? Ksakru, řekni proč?!?

Já sem popravdě ty frky propagoval jenom na svojí stránce a nikam sem to necpal, takže je to možná trochu moje chyba. Stačí nějakej známej v médiích a už se to veze!

Myslíš, že to je tím, že se Opráskům podařilo tak dokonale zprznit naši češtinu a lidé se toho chytli? A nebo je to kvůli tomu, že na rozdíl od Martyhofrků představují takový mix populárně-naučného komiksu, kterým tvé frky prostě nejsou? A sice čtenář se dozví i něco z historie. A nebo tomu všemu napomohla osoba Zmikunda? Co myslíš?

Hele nevim, mě popravdě Opráski moc nebavěj. Nějakej se nemůžu prokousat tou zprzněnou češtinou a byl sem vždycky slabej na dějepis, takže je to trochu mimo můj záběr. Já se směju pinďourům a zmrzačenejm dětem.

No ale upřímně, ty sám tu češtinu przníš docela taky v tomhle rozhovoru. Mluvíš touhle „pražštinou“ i normálně dýl, hele viď jako? A co na to říkaly tvé češtinářky na základce a na střední?

No vidíš, a mě vůbec nepřijde, že bych mluvil nějak zvláštně. Jsem původem ze severočeskýho města Rumburk a tam se mluví úplně stejně jako v Praze. Spisovnou češtinou asi beztak nikdo normálně nemluví, nebo jo?

Ale jo. Pár lidí ještě dnes spisovnou češtinu používá. Ale ty to evidentně nejsi no…

Plánuješ do budoucna také vytvořit nějakou kreslenou postavičku, která se stane ústředním hrdinou nebo hrdinkouMartyhofrků?

Podle mě se touhle postavou stal zcela přirozeně uslintanej týpek s knírem a polopleší. Takovej ten klasickej úchyl.

Jaké máš vlastně plány s frky do budoucna?

V budoucnu mám v plánu umřít.

Tak to gratuluju! Než umřeš, můžeš mi prozradit, který svůj kreslený frk považuješ za bezkonkurenčně nejlepší?

Těžko vybírat. Mám rád všechny stejně – je to jako s dětma.

Jak dlouho ti trvá nakreslit jednu vtipnou ilustraci? A co vše k tomu potřebuješ? Mohl bys zkusit prostě popsat, jak vzniká takový Martyho frk a kolik návykových látek průměrně padne při tvorbě? Přece jenom se mi nechce věřit, že tyhle obrázky vymyslí zdravá lidská mysl :-).

Obvykle kouknu do svýho seznamu nápadů – nějakej vyberu a během cca 5-10 minut to nakreslím propiskou na papír. Pak naskenuju, ve Photoshopu to hodím do černobílý, přidám tomu trochu kontrast a zahladím nedostatky.

Kde bereš inspiraci? Posílají ti různé tipy a náměty na vtipy tví fanoušci a nebo si vše vymýšlíš sám?

Většinu vymějšlim sám, ale občas se mezi fanouškama vyloupne něco povedenýho, tak to pak zpracuju.

Další černý fórek s kotětem

Vzhledem k tomu, že sám jsi vlastně takovým nepsaným otcem českého černého humoru, tak určitě znáš spoustu nevhodných vtipů. Je mi jasné, že většina z nich by se nikdy neměla objevit na obrazovce monitoru. Přesto – jaký nejlepší černý vtípek znáš? Klidně jich hoď do placu více…

Jsem jak otec Fura, pyčo. Líbí se mi tenhle fór, kterejzazněl ve filmu Gran Torino. Do baru přijde černoch, žid a Vietnamec a barman na ně: „Jděte do prdele!“

Ty jo, tak ten je tak černý, že by mohl sám sbírat bavlnu… 🙂

Nedávno ti Facebook zrušil tvůj první účet Martyhofrků a musel sis založit účet s pořadovým číslem dva. Víš,proč došlo ke zrušení? Byl tvůj humor příliš drsný? Nebo tví fanoušci se chovali „nevhodně“ na stránkách Facebookskupiny? Pověz nám prosím více.

Bylo tam pár fórů z koncentráku a na to sou lidi celkem citlivý, takže to hodně nahlašovali a ti zmrdi mi to komplet smazali i se všema přidruženejmaúčtama.

Myslíš si, že k rušení celé skupiny nebyl důvod? Poslal ti vůbec Facebook nějaké upozornění předtím? Nebo to prostě a jednoduše adminsmáznul a nikdo se s tebou o tom nebavil?

Vůbec nic – prostě najednou šmitec. Jsou to zmrdi, žádnej důvod tam nespatřuju, je to prostě kreslenej humor, to nemůže nikoho srát.

No evidentně asi může :-).

Zkoušel jsi zažádat o obnovení skupiny. Jak to zatím vypadá? Věřím tomu, že ti někdo vrátí to, co ti po právu náleží (a co ti stejně nepatří, páč všechny skupiny jsou majetkem Facebooku :-))?

Zkoušel, neuspěl, posral se do gbelu.

Chtěl bys prostřednictvím našeho webu klukům a dívkám zFacebookuněco peprného vzkázat? Neboj, vulgární výrazy potom vypípáme, aby je čtenáři neslyšeli a nikdo se tak nemohl pohoršovat…

Kupte si knížku než to na Facebooku zase zakážou, ty mrdky!

A jak Marty předpověděl, tak se i stalo a v době vydání článku je FB skupina Martyho frků opět nedostupná….

Marty. To je konec. Ne tvůj a ani můj, ale konec našeho rozhovoru.  Možná tedy i tvé Facebook skupiny. Je to smutné, ale to je život. Na závěr bych tě chtěl ještě poprosit o jednu maličkost. Mohl bys speciálně pro náš web nakreslit jeden ultrafamózní frk? Klidně i dva.

Naserte si, vy buzeranti!

Díky, Marty! Jsi fakt fajn týpek. Frkům zdar! A taky si naser!

PS: Tak třetí verze Frků na Facebooku se právě rozjela.

Když se po vás někdo vozí Pumpa a tankováníPes podvraťák Ranní vstávání Padá hvězda Hody hody doprovody

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru