Martin Schlemmer: Webtrh.cz se mění, já se měním…

Martin Schlemmer: Webtrh.cz se mění, já se měním…

Pana Martina Schlemmera zcela určitě znají všichni, kdo navštěvují diskuzní fórum zaměřené na online podnikání Webtrh.cz. V jednom z posledních článků jsme Vás informovali o situaci kolem tohoto fóra, vznikající konkurenci a neshody uvnitř komunity způsobené změnami na fóru. Jelikož jsme článek sestavili formou úvahy a poukázali v něm hlavně na pro někoho i katastrofální situaci na Webtrhu, informovali jsme o článku majitele a zakladatele fóra pana Schlemmera a společně s tím jsme mu nabídli i sestavení rozhovoru, který si můžete přečíst v tomto článku.

Martin Schlemmer, na internetu známý i jako Retal, se asi nejvíce proslavil právě vytvořením podnikatelského fóra Webtrh.cz. To se stalo místem, kde se uskutečňují i statisícové obchody a dokázalo oslovit širokou komunitu odborníků, podnikatelů a mnoha dalších. V našem rozhovoru jsme se ptali na otázky ohledně jeho fóra, změn na něm prováděných a narazili jsme i na kritiku vznášenou uživateli, jakési vzpoury spojené s avatary, otazníky kolem zablokování některých uživatelů a mnoho dalšího.

O změnách, včetně názorů uživatelů, si můžete přečíst v diskuzi Měníme směr na Webtrh.cz.

Martine, Webtrh je momentálně pod tíhou neblahé kritiky. V čem hledáš její zárodky? Jsou to důsledky příchodu „nechtěných“ uživatelů a odchod skutečných autorit našeho trhu nebo to tkví v něčem jiném?
Nezdá se mi, že je Webtrh pod neblahou kritikou.

Jak hodnotíš aktuální situaci na fóru? Jaký je tvůj názor na aktuální stav fóra? Jsi s ním spokojen nebo nikoliv?
Probíhají velké změny, takže je situace přirozeně neklidná.

Fórum je tvým největším projektem na internetu? Má největší váhu nebo je tomu naopak?
Momentálně mu věnuji nejvíce času.

Jaký byl v minulosti při zakládání Webtrhu vůbec cíl, kam jej chceš jednu dotáhnout a jaké má mít koleje? Proč jsi vůbec Webtrh založil, co tě k tomu vedlo a jaká byla myšlenka?
Na začátku to bylo fórum pro lidi, co vydělávají peníze v pyžamu, aby si spolu mohli povídat. Vzpomínám, že při zakládání jsem si nejvíc cenil vlastnosti „no bullshit“. Tehdy mě svým přístupem inspirovalo WickedForum plné prostořekých a testosteronem nabitých affiláků.

Již nějaký ten měsíc se na fóru točí otázky ohledně jeho „znovuzrození“. Připravuje se několik změn, které z nich považuješ jako klíčové a které podle tebe nejvíce změní tvář fóra?
Měníme tématický směr, pracujeme na redesignu a zpoplatníme trh.

Co tě přinutilo provést tyto změny? Co byl podmět k tomu, aby se na Webtrhu něco změnilo?
Já sám jsem se změnil.

Několikrát proběhla i zmínka o zpoplatnění některých sekcí, či celého fóra. Jak toto vnímáš ty? Je to jen fáma nebo skutečně připravujete i změnu v této podobě?
Nedávno jsem četl úžasný postřeh: „Pokud za to neplatíte, jste vy prodávaný produkt.“. Tak to funguje teď. Obchodní model Webtrhu spočívá v tom, že prodávám návštěvníky inzerentům. Chci zpoplatnit trh a chci, aby se z návštěvníků stali zákazníci, kteří budou zůstávat.
Inzertní obchodní model nutí provozovatele k maximalizaci počtu návštěvníků, prodej služeb nutí k maximalizaci užitné hodnoty.
Velkým efektem zpoplatnění bude, že se začnou překrývat zájmy lidí s mým zájmem – budu chtít, aby za svoje peníze dostali perfektní produkt.

Ohledně poplatků se zastavím i u placení moderátorů. Některá konkurenční fóra již platí za práci moderátorů měsíční výplatou. Nenapadlo něco podobného i tebe?
Moderátor je komunitní funkce a má interní motivy – chce se účastnit projektu, chce pomáhat lidem, chce získat uznání. Nebo něco podobného. Dává něco fóru a ono dává něco jemu. Placené moderování by tyhle motivy zničilo.
Navíc,  jak bych měl moderátora hodnotit? Paušální odměna je špatný model pro někoho, jehož pracovní morálku neznám a koho jsem třeba nikdy ani neviděl. Takže výkonově – podle zodpovězených otázek, odpracovaného času, či podle počtu přesunutých diskusí?
Na Webtrhu bude samozřejmě v budoucnu placená podpora, která se bude starat o zákazníky, ale platit moderátory není dobrý nápad.

Mnoho z uživatelů často vytahuje již zmíněný problém, kterým je odchod zkušených uživatelů a příchod naprostých nováčků. Podle mě je právě toto jeden z kamenů úrazu. Máš nějaký plán na jakési odfiltrování uživatelů, kteří na fóru nemají co dělat a přilákání staré komunity?
Když je na Webtrhu předseda akciovky poskytující služby ve stavebnictví s číslem uživatelského účtu osmnáct tisíc a affilák, který ovládá arbitráž v SEO a PPC, s číslem uživatelského účtu devět set, kdo z nich je zkušený a kdo z nich nováček? Ano, ten starší člen rozumí vyhledávacím algoritmům, ale nikdy přímo nejednal se zákazníky, nenesl odpovědnost za zaměstnance a už roky vzývá mantru „pasivního příjmu“.
Dělení na „staré – zkušené“ a „nové – nevědoucí“ je nesmysl.
Jsou lidi, kteří se chtějí vzdělávat, a jsou lidi, kteří stojí na místě. Nebo lidi, kteří chtějí vytvořit něco velkého, a lidi, kteří budou spokojení, když budou celý život prodávat odkazy. Tyhle osy mají větší význam.

Osobně jsem na fóru již nějaký ten rok, nepatřím mezi tu veteránskou komunitu, ale zároveň se nepovažuji ani za nováčka. Mrzí mě odchod některých autorit, které dnes potkávám pouze skrze jejich blogy a podobně. Jsi s nimi v kontaktu, či už ani to ne? Která jména považuješ ty jako veterány a autority Webtrhu?
Z Čechů sleduji třeba Romana Staňka, lidi z Mitonu a Pixmac nebo Honzu Vaňharu. Parádní práci pro celou naši kotlinu dělají lidi okolo WebExpa. Honza Barta má dobrý obchodní smysl. Máme v ČR spoustu vynikajících designerů a kodérů. Tři lidi z Prahy vyhráli kategorii Utility v soutěži Node.js Knockout. PHP framework Nette nabírá obrátky a třeba půjde do zahraničí. Tonda Hildebrand vyvíjí úspěšné aplikace pro Apple.
Dobrou zprávou je, že většina těchto lidí má účet na Webtrhu. Špatnou, že se tam moc nezdržují. S tím také souvisí změny, které provádíme.

Jak na tebe působí aktuální kritika kolem Webtrhu? Uživatelé se vcelku bouří a nesouhlasí se změnami, které podnikáš. Jak toto hodnotíš?
Lidé, kteří změny opravdu nezkousnou, by se měli co nejdřív rozhodnout, jestli je nový směr zajímá a jestli na Webtrhu chtějí zůstat. Včasným rozhodnutím si ušetří čas a nervy. Protože já z nastoleného kurzu nehodlám uhnout.

Někteří uživatelé nesouhlasící se smazáním údajů o uživateli pod jeho avatarem si kompenzují tento fakt svými novými avatary, kde si informace doplňují. Bereš toto jako jakési transparenty při demonstraci, či jako vtípek a jak to celé vnímáš?
To je sranda, zasmál jsem se tomu. Možná bychom měli odstranit i avatary. Příspěvky by se tím ještě více pročistily, ne?

Padlo i několik narážek na důvod, proč Webtrh děláš. Někteří spekulují nad tím, že jím je pouze vidina výdělku, nezajímají tě uživatelé a společně s tím i to, že Webtrh děláš pouze podle svého názoru, ne podle názorů uživatelů. Co ty na to?
Webtrh nemá obrat ani milion korun ročně. Proč bych ho dělal kvůli penězům? Ne, věřím, že má velký nevyužitý potenciál.
Názory členů mě zajímají, ale na tak závažný konceptuální obrat se nemůžu ptát veřejnosti. Tzv. stará komunita by si přece pod sebou nepodřezala větev. Stejně tak se nebudu lidí ptát na obchodní model, protože o něm se rozhoduje při placení, ne v diskusi.

Některou kritiku si však odůvodnil i slovy, že nechceš na Webtrhu věci, kterým nerozumíš. Alespoň tak si to mnozí přebrali. Nemyslíš si, že by uživatelé tyto věci uvítali? Nebylo by podle tebe lepší sehnat moderátory, kteří by tyto tobě nesrozumitelné sekce spravovali?
Napsal jsem, že na Webtrhu rušíme kategorie, které nesouhlasí se zamýšleným směrem a které mě nezajímají. Nechci na Webtrhu kategorie, které podporují obchodní modely s nízkou přidanou hodnotou. Ani kdybych pro ně sehnal sto moderátorů.

Společně s touto kritikou vzniklo i několik konkurenčních webů. Některé skončily dříve, než začaly a některé se naopak stále více objevují v diskuzích a nabývají na síle. Vidíš v tomto jakousi hrozbu? Nebojíš se odchodu další uživatelů a to i kvalitních?
Webtrh opouští jednu část trhu, někdo jiný ji zaplňuje. Je to přirozený vývoj.

Nutí tě vznik této konkurence pracovat ještě rychleji, než doposud?
Jsou jiné věci, které mě nutí pracovat rychleji a efektivněji než dosud.

Většina zakladatelů konkurenčních projektů patří mezi uživatele tvého fóra. Jak je vnímáš? Bereš je jako prosté uživatele?
Třeba Petr Jeník (pozn. redakce: zakladatel Werb.cz) je člen Webtrhu s nejvyšší reputací a předevčírem jsme si ohledně jeho projektu volali. Vážím si ho a držím mu palce.

Nejen o kritice kolem Webtrhu.cz, ale také o vznikající konkurenci, probíhající změnách a dalším. Článek nutící zamyšlení o fóru Martina Schlemmera.

V diskuzích se objevuje i mnoho otazníků ohledně zabanování některých uživatelů. U většiny se mluví o banu za prostou kritiku, avšak ne každý s tím souhlasí. Jaká je skutečnost?
Nikdy jsme nikoho nezabanovali za kritiku. Miluji kritiku. Učím se ji správně dávat i přijímat.
Omezujeme účty za chování, které opakovaně narušuje diskuse. Trollům, arogantním nedospělcům, nedoceněným vynálezcům nových hledačů a tak dále.

Myslíš si, že by diskutování pod pravým jménem mohlo zvýšit kvalitu diskuze? Stejně tak by mě zajímal tvůj názor na zveřejnění IČO každého z uživatele? Jsou toto jakési parametry přínosného uživatele?
Pseudonymita funguje dobře. IČ si může každý zveřejnit sám.

Inspiruješ se při vytváření Webtrhu zahraniční konkurencí? Je nějaké fórum, které nejblíže vystihuje tvojí vidinu, jak by měl Webtrh vypadat?
Samozřejmě. Na začátku mě inspirovalo DJPW a, jak už jsem zmínil, WickedFire. Pak jsem dlouho koukal na Sitepoint. Moc se mi líbí, že kolem sebe mají experty a publikují dobré e-booky. Ale jejich představa aukcí a poptávek – Flippa.com a 99designs.com – už jde jinam.
Teď je pro mě metou Hacker News. To je diskuse o řád větší než Webtrh zaměřená na startupy, kódování a design, která nemá moderátory. Mají spíš principy, než pravidla a lidé se po slashdotovsku moderují sami. A funguje to!
Byl bych rád, kdybychom na Webtrhu společně také vyvinuli psané principy, kterých se všichni budeme držet.
Zároveň s Jakubem Krčmářem, se kterým pracujeme na redesignu, sjíždíme různá minimalistická fóra a hledáme, co všechno je v rozhraní vBulletinu zbytečné. Co se týká aukcí, Ebay má naprosto úžasné navigační prvky.

Nepadalo tě někdy uspořádat projekt, ve kterém bys nechal uživatele fóra vymyslet budoucí podobu Webtrhu? Mohli by sami napsat, co by na fóru chtěli změnit, co naopak přidat, smazat a podobně? Ze všech postřehů se následně snažit co nejvíce lidem vyhovět?
No jasně, plánujeme to. Už teď lidi mohou psát do návrhů, ale do budoucna chceme používat Uservoice. Tam se dá o návrzích hlasovat, takže můžeme lépe poznat, jestli jde o osobní rozmar nebo o vůli více lidí.
Chtěl bych o návrzích s lidmi víc komunikovat. Sice všechny návrhy čtu a zvažuji, ale poslední dobou jsem na ně příliš nereagoval. To je špatně a to chci napravit.

Kdy přibližně očekáváš finální podobu nového Webtrhu? Tedy, kdy budou změny dokonány?
Nic není nikdy hotové. Změny, o kterých mluvím teď, bych chtěl dokončit do poloviny roku 2011.

Děkuji ti Martine za rozhovor a držím ti palce s novým Webtrhem, snad bude jeho budoucnost ještě lepší, než minulost a vše se vydaří.
Kdybychom nevěřili v lepší budoucnost, moc bychom se v přítomnosti nesnažili. Díky.

[poll id=”51″]

Pana Sárköziho znají pod přezdívkou “drago” hlavně lidé pohybující se v IT marketingu a je jedním z moderátorů fóra Webtrh.cz. Zde je rozhovor s ním na téma Pagerank a diakritika v českých doménách.

Komentáře

Nahoru