Mark Zuckerberg – životopis člověka, který je považován za zakladatele sociální sítě Facebook

Mark Zuckerberg – životopis člověka, který je považován za zakladatele sociální sítě Facebook

V roce 2011 byl označen časopisem Vanity Fair za nejmocnějšího muže světa. Letos skončil „až“ čtvrtý. Jednomu z nejmladších dolarových miliardářů přinesl slávu a majetek Facebook, největší sociální síť současnosti s více než miliardou aktivních uživatelů (od října 2012)

Mark Zuckerberg

Facebook je rozšířený napříč světem a je dostupný v 68 jazycích. Zatím se mu nedaří prorazit do Ruska, Číny, Tádžikistánu a několika dalších zemí, ve kterých funguje cenzura.

Bystré dítě Mark Zuckerberg

Zuckerberg se narodil 14. května 1984 ve White Plains v New Yorku. Později se svými třemi sestrami vyrůstal v městečku Dobbs Ferry. Jeho otec pracuje jako zubař, matka je psychiatričkou. Rodina vyznává židovskou víru, Zuckerberg o sobě prohlašuje, že je ateista.

Jako dítě byl velmi inteligentní, snadno se učil, šly mu technické předměty i cizí jazyky. V roce 2002 zakončil svá středoškolská studia na prestižní Phillips Exeter Academy. Již předtím se stalo jeho vášní programování. Naučil se programovací jazyk BASIC a zkoušel jeho možnosti. Otec ho v této činnosti podporoval a platil mu soukromé lekce od Davida Newmana, který vyvíjel softwary.

Zuckerberg vytvořil program ZuckNet, s nímž mezi sebou jednotliví členové rodiny mohli komunikovat. Do podvědomí počítačového světa pronikl s hudebním přehrávačem Synapse Media Player, který na základě umělé inteligence dokázal rozpoznat hudební návyky posluchačů a přizpůsoboval tomu hrané skladby. Microsoft se snažil program i Zuckerberga získat, ten ale odmítl a v září 2002 pokračoval na Harvard  a věnoval se studiu psychologie a počítačů.

Vše začalo školní mini sítí

Během prvního ročníku sepsal program Course Match, jednalo se o uzavřenou sociální síť, která umožňovala studentům vidět složení tříd na semináře a také změny v rozvrzích. Spolužákům se Course Match líbíl, ale Zuckerberg s ním nebyl zcela spokojený,  zdál se mu málo osobní. A proto v říjnu 2003 vzniká Facemash.  V něm spolužáci získávali hodnocení podle svého vzhledu. Vždy se objevily fotky dvou studentů vedle sebe a ostatní hlasovali pro toho atraktivnějšího. Jedna postava byla HOT a druhá NOT. Problém byl v tom, že Zuckerberg ukradl fotky nabouráním se do univerzitního počítačového systému a moc nechybělo k tomu, aby ho z a to z Harvardu vyhodili. Facemash nicméně vrstevníky zaujal, během čtyř hodin se zaregistrovalo 450 uživatelů, kteří zhlédli tisíce fotografií. Další fanoušci však nepřibývali, protože administrátoři brzy zamezili přístup.

Zuckerberg povzbuzen rozruchem, který Facemash vyvolal a dál rozvíjel jeho zdrojový kód. Jeho vize byla vytvořit sociální síť, v níž by lidé mohli vidět své fotky, sdílet své pocity a navzájem na sebe reagovat. V únoru 2004 spouští Facebook. Nejdřív je známý pouze mezi studenty Harvardu, po vzrůstající oblibě jej Zuckerberg rozšiřuje na další americké univerzity, například na Stanford a Yale. V červnu 2004 Zuckerberg dočasně opouští univerzitu a s kamarádem z kolejí, Dustinem Moskovitzem, se přesouvají do města Palo Alto v Kalifornii. Měli štěstí, všiml si jich tam jeden ze zakladatelů PayPalu, Peter Thiel, který se stal jejich prvním velkým investorem. Na projektu Facebook s nimi začínají spolupracovat i Zuckerburgovi spolužáci ze střední – Eduardo Saverin a Chris Hughes. Zuckerberg se plně oddal projektu Facebook a studium nedokončil.

Jak veřejnost reagovala na Facebook?

První milion uživatelů získal Facebook po roce provozu. V září roku 2005 zakoupil Zuckerberg doménu facebook.com (předtím měl thefacebook.com) za 200 000 dolarů a rozšířil svou sociální síť mezi další školy v USA a později i mezi univerzity ve Velké Británii. V září 2006 si na Facebooku mohli založit účet lidé z celého světa.

Dvě novinky ve dvou dnech

V květnu 2012 vstoupil Mark Zuckerberg s Facebookem na burzu, ačkoliv předtím tvrdil, že to neudělá. Akcie se propadly na polovinu hodnoty, ale Zuckerberg je optimistický a tvrdí, že investoři plně nedoceňují potenciál, který gigantická sociální síť nabízí. Den po překvapení s burzou na sebe upoutal pozornost znovu, tentokrát svatbou. Vzal si Priscillu Chanovou po devíti letech známosti. Chanová pochází z Čína a se Zuckerbergem se seznámila na univerzitě. O svatbě nevěděli ani přátelé, dozvěděli se to na oslavě promoce v té době už paní Zuckerbergové, která úspěšně vystudovala medicínu a ráda by pracovala jako lékařka.

Ekonomické vyhlídky Facebooku jsou v současnosti dobré. Letos tržby za třetí čtvrtletí stouply o 32 % v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Facebook se nyní soustředí na mobilní reklamu, právě v ní vidí budoucnost. Už nyní tvoří 14 % jeho příjmů.

U uživatelů Facebooku na desktopu je asi 40% šance, že během dne Facebook použijí, zatímco u mobilních uživatelů je tato šance 70%,“ vysvětlil. „Myslím, že v dlouhodobém horizontu monetizace času stráveného na mobilních zařízeních překoná monetizaci desktopu,“ dodal. (Zdroj: https://www.lupa.cz/zpravicky/zuckerberg-facebook-bude-vydelavat-vic-na-mobilech-nez-na-desktopu/)

Dále Facebook plánuje měnit podmínky zacházení se soukromými údaji a také změnu profilu Timeline.

Nejmocnější lidé 2011 (Zdroj: Vanity Fair)

  1. Mark Zuckerberg: Facebook
  2. Sergey Brin a Larry Page: Google
  3. Jeff Bezos: Amazon
  4. Tim Cook a Jonathan Ive: Apple
  5. Jack Dorsey: Twitter

Nejmocnější lidé  2012 (Zdroj: Vanity Fair)

  1. Tim Cook a Jonathan Ive: Apple.
  2. Sergey Brin a Larry Page: Google
  3. Jeff Bezos: Amazon
  4. Mark Zuckerberg: Facebook
  5. Jack Dorsey: Twitter

 Zdroje:

https://zpravy.e15.cz/byznys/technologie-a-media/zuckerberg-se-vydal-do-ruska-facebook-tam-zatim-prohrava-920307

https://ekonomika.idnes.cz/akcie-facebooku-na-burze-0wn-/eko-zahranicni.aspx?c=A120912_065431_eko-zahranicni_skr

https://www.tyinternety.cz/2012/10/21/clanek/zuckerberg-facebook-byl-jen-konicek-proc-padl-myspace-a-dalsi-postrehy/

https://www.tyinternety.cz/2012/09/12/clanek/zuckerberg-dal-prvni-rozhovor-od-vstupu-na-burzu-co-odhalil/

https://www.lupa.cz/zpravicky/zuckerberg-facebook-bude-vydelavat-vic-na-mobilech-nez-na-desktopu/

https://www.lupa.cz/clanky/facebook-meni-pravidla-soukromi-cokoli-udelate-muze-pouzit-k-zobrazeni-reklam/

https://www.lidovky.cz/facebook-ma-miliardu-uzivatelu-oznamil-statusem-zuckerberg-plt-/ln-media.asp?c=A121004_142242_ln-media_ogo

https://tn.com.ar/tecnologia/mark-zuckerberg-el-hombre-mas-poderoso-del-mundo_066000

https://inventors.about.com/od/Computer-Geek/p/Mark-Zuckerberg.htm

https://www.cnews.cz/mark-zuckerberg-miliardar-z-koleji

https://www.vanityfair.com/business/new-establishment/2012

Komentáře

Nahoru