Mark Zuckerberg přináší internet do Zambie

85 % z 5 miliard lidí, kteří jsou bez internetu, si prostě nemůže dovolit platit data. Proto Facebook v pátek spustil Internet.org – webovou aplikaci pro Androidy určenou rozvojovému světu. Tenhle nápad by totiž rozvojovému světu měl přinést volný přístup k několika internetovým službám včetně Facebooku, Messengeru, Wikipedie a Google vyhledávání. Poskytuje také informace o zdraví, zaměstnání, počasí a právech žen.

Proč nemá připojení k internetu více lidí?

Pro nás ve střední Evropě je to prakticky nepředstavitelné. Ale obyvatelé chudých zemí možná ani nemají žádné zařízení, přes které by se mohli připojit, natož aby ho mohli pravidelně nabíjet. Pokud ano, často si nemohou dovolit platit internet. Jestli vůbec mají to štěstí, že je v jejich oblasti připojení. A i kdyby bylo, možná na internetu ani není obsah v jejich jazyce. Lidé si dost často ani nedokážou představit, jaké to je mít přístup k internetu. Nevidí tu hodnotu a možnosti, které by jim připojení umožnilo.

Internet.org přichází prvně do Zambie, pak se ale chystá zamířit i do dalších rozvojových zemí. V Zambii uzavřel Mark Zuckerberg partnerství s místní firmou Airtel, která pomůže v případě, že by si chtěl někdo zaplatit data a prozkoumat i zbytek internetu.

internetorg

Obyvatelé Zambie si pomocí Internet.org budou moct třeba najít zaměstnání.

Lidé v Zambii budou mít přístup k následujícím službám:

Projekt Internet.org také experimentoval s drony a satelity, které měly přinášet internet do vzdálených oblastí. Vlastně to ale není tak úplně nový nápad. Vzpomeňme si na Google Project Loon. A dokonce Firefox OS od Mozilly měl podobné plány. Ale Internet.org uzavřel partnerství s několika technologickými společnostmi, jako je Facebook, Ericsson, Nokia, Qualcomm a Samsung. To by mohlo projektu hodně pomoct.

internet-access

Pouze 1 člověk ze 3 má přístup k internetu.

Nadále se pokusí přinést internet do Filipín, Paraguay, Tanzanie a dalších rozvojových zemí. Přístup k internetu má totiž asi jen 30 % světové populace.

Zdroje: TechCrunch, The Verge

Komentáře

Nahoru