Mark Zuckerberg ohromil dvacetiminutovým projevem v čínštině

Mysleli jste si, že Mark Zuckerberg měl v životě prostě jen štěstí? Možná tomu tak s Facebookem skutečně bylo, ale faktem zůstává, že bez trochy inteligence by to určitě nešlo. Mark rozhodně není hloupý, vždyť se mu podařilo naučit se za čtyři roky plynule mluvit čínsky!

Přestože je v Číně Facebook zakázaný, Marka Zuckerberga tam zbožňují, a tak si udělal čas a ve středu se vydal do Pekingu na univerzitu ekonomiky a managementu Tshinghua, kde odpovídal na otázky zvídavých Číňanů.

Markovi to pořád nestačí

Celý svět se teď diví tomu, že jeho mandarínština neměla daleko od plynulé. Dvacetiminutové zasedání probíhalo bez nejmenších problémů s dorozuměním, přestože na začátku svou úroveň mandarínštiny sám ohodnotil jako „opravdu strašnou“.

Mark se o video ze své první přednášky v čínštině pochlubil na Facebooku, takže si i my můžeme poslechnout, že zní téměř plynule. Ve videu jsou anglické titulky.

I just gave my first ever speech in Chinese at Tsinghua University in Beijing — on why you need a strong sense of mission to change the world.This was also my first real speech in any language sharing how I started thinking about Facebook’s mission, what has kept me going through challenging times and what our mission means now looking ahead for our community of 1.5 billion people.This video also has English subtitles and you may find it interesting if you’re thinking about building something or are interested in Facebook’s history.The themes of believing in your mission, caring more deeply than anyone else and always looking ahead are relevant to anything you might build.Last year I joined the board of Tsinghua’s School of Economics and Management. This is a great center of innovation and many of the students here will become global leaders in technology, business and government. It’s an honor to have the opportunity to help this university and talk with its students. I look forward to coming back again next year!

Posted by Mark Zuckerberg on Saturday, October 24, 2015

Facebooku to cestu do Číny stejně neotevře

A stejně jako video šíří Mark, šíří ho po sociálních sítích i Číňané (například na sociální síti Weibo, která je v Číně povolená). Většina z nich Marka chválí.

„Marku Zuckerbergu, myslíš si, že když přijdeš do Číny a budeš mluvit čínsky, dá vláda Facebooku zelenou? Dovol mi, abych tě naučil pekingský výraz: `Zapomeň na to.`,“ napsal ovšem kriticky jeden uživatel.

Mark se na Facebooku vyjádřil, že Tsinghua je skvělým centrem inovací a mnoho tamních studentů se určitě uplatní na významných postech v technologiích, byznysu a vládním segmentu. Byl rád, že s nimi mohl mluvit, a plánuje návrat v příštím roce. Nepochybujeme o tom, že příště už bude mluvit na úrovni rodilého mluvčího. Vždyť se zvládl naučit nejtěžší jazyk světa za čtyři roky!

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru