Mark Zuckerberg bere plat 1 dolar

Mark Zuckerberg bere plat 1 dolar

Facebook potvrdil, že Mark Zuckerberg, zakladatel a generální ředitel společnosti, bude tento rok brát plat jednoho dolaru a vzdává se všech bonusů.

Z čeho bude žít?

Ne, nepovede to k jeho chudobě. Když se Facebooku loni dařilo, Zuckerberg vykonal 60 milionů akciových opcí, akcie nakoupil téměř za hubičku. Stále mu ještě zbývá dalších 60 milionů akciových opcí, které mohou být uplatněny do 7. 11. 2015.

Všechny tyto akcie dávají Zuckerbergovi možnost a motivaci udržet Facebook v dobrém finančním stavu, i když na jednom ze záznamů říká: „Ráno se neprobouzíme s hlavním cílem vydělat peníze.“

Proč právě 1 dolar?

1 dolar je symbolický plat. Společnosti musí kompenzovat všechny své zaměstnance, takže práce zadarmo je vyloučena – a 1 dolar zní lépe, ne? Dostávat zaplaceno 1 dolar se stalo mezi extrémně bohatými manažery něčím jako tradicí. Náhrada přichází v podobě akcií.

Zuckerberg není jediný?

Steve Jobs pobíral plat 1 dolar od okamžiku, kdy se vrátil v roce 1998 do Apple jako generální ředitel. V roce 2005 si i spoluzakladatelé Google Larry Page a Sergey Brin spolu s tehdejším generálním ředitelem Ericem Schmidtem snížili platy na 1 dolar. Schmidt, nyní výkonný předseda, v současné době bere plat několika milionů dolarů, Page, nyní generální ředitel, a Brin stále pouze jeden dolar.

Jiní ředitelé, kteří patří do klubu s platem 1 dolar, jsou ředitel společnosti Oracle Larry Ellison, Mark Pincus ze Zyngy, Meg Whitmanová z HP. Než skončil na svém místě generálního ředitele, byl to i Jerry Yang z Yahoo.

Kdo s tím přišel poprvé?

To je obecně o tom, jak jsou vysvětlovány platy 1 dolaru. Někdy ale přijdou i v podobě trestu nebo sebebičování. Začal s nimi Lee Iacocca v roce 1987, když zachránil Chrysler před bankrotem, jako reklamní kousek si vzal plat 1 dolar.

Opravdu mu společnost žádné jiné finanční prostředky neposkytne?

Zuckerbergův plat 1 dolar pro rok 2013 byl poprvé představen na IPO (primární emise akcií) Facebooku, ale důvěrný zdroj toto oznámení v pátek potvrdil a dodal, že Zuckerberg nebude přijímat ani žádné bonusy. Rovněž bylo zjištěno, že loni totiž kromě své základní mzdy 500 000 dolarů získal Mark i bonus v podobě 266 101 dolarů. Také samozřejmě používal soukromá letadla Facebooku. Profesní výlety nejsou považovány za odměnu, ale jeho osobní výlety uskutečňované v letadle společnosti stály více než 1,2 milionu dolarů.

Zdroj: mashable.com

Komentáře

Nahoru