Dnes vyšlo 15 článků

Marcela Juřenová: Michael Jackson byl génius…

Marcela Juřenová: Michael Jackson byl génius…

Michael Jackson, popový král, který zemřel 25. června 2009 v Los Angeles, se krátce po své smrti stal snad nejvyhledávanějším pojmem na internetu v danou dobu a v daném roce. Jeho smrt ztrhla na internetu doslova paniku a stránky, jako jsou například michaeljacksonweb.cz, musely zažít přeci neskutečný příval nových návštěvníků. Zájem o něj náhle začal růst, stal se fenoménem a náhle byl znovu na vrcholu. Nám se povedlo udělat rozhovor se zakladatelkou zmíněné webové stránky Marcelou Juřenovou právě o stavu jejího webu po Michaleově smrti.

Smrt Michaela se stala jedním z nejsledovanějších událostí na internetu vůbec. Již samotné video z jeho pohřbu se může chlubit rankem jednoho z nejsledovanějších videí v historii internetu. Michael se stal náhle skokanem roku ve vyhledávání na Googlu (čtk), samozřejmě i nejvyhledávanějšími pojmy na internetu, což přiznal i český Seznam.cz. Jinak řečeno se smrt Michaela Jacksona dá přirovnat k vlně tsunami, která zamířila do virtuálního světa zprávou o jeho smrti, nechala o sobě slyšet a pomalu se ztrácí.

Web michaeljacksonweb.cz je nejnavštěvovanější fanstránkou slavného zpěváka v Česku. Působí již deset let a svojí dobou byl i oficiální stránkou jeho fanklubu. Dnes se, stejně jako zpěvákovi fanoušci, vzpamatovává z Michaelovi smrti a jeho zakladatelka Marcela Juřenová nám o tom mnohé přiblížila.

Dobrý den Marcelo, pověste nám, co Vás vedlo k založení webové stránky o Michaelovi, kterých už je přeci jen mnoho a tím pádem je vysoká konkurence?
V době, kdy jsem web zakládala, tedy přesně před 10 lety, existoval jediný web, který časem ukončil svou existenci. Na českém internetu necítím konkurenci, není tu. Globálně po celém světě je samozřejmě webů o Michaelovi hodně. K založení webu mě vedla samozřejmě láska k Michaelovi, ale také potřeba nějak se realizovat. V té době mě zajímala tvorba webových stránek, takže jsem šla do toho.

Komunikovala jste nějak s konkurenčními weby v zahraničí, či přímo s někým v okolí samotného zpěváka?
Samozřejmě jsem s ostatními weby komunikovala. Zejména kvůli výměně odkazů či svolení čerpat z jejich stránek. Jednu dobu byl můj web oficiálním fanklubem Michaela Jacksona, což jsem dostala potvrzeno přímo od managementu Michaela Jacksona. Takovou možnost měly weby po celém světě, které splnily určité podmínky. S výměnou managementu skončily i oficiální stránky Michaela.

V jaké době jeho kariéry a existence vašich webových stránek měl web podle Vás největší slávu, návštěvnost?
Návštěvnost webu se zvyšovala rok od roku, ale největší návštěvnost jsme zaznamenali těsně po smrti Michaela Jacksona.

Jaký dopad podle Vás měla jeho smrt na Vaše webové stránky?
Několikanásobně se zvýšila návštěvnost webu. Dokonce nám náporem lidí „spadlo“ i diskuzní fórum. Byl to šok pro všechny, nejenom pro fanoušky, kteří web navštěvovali denně.

Soudíte podle toho, že mnoho lidí začalo Michaela vnímat a fandit mu až po jeho smrti?
Bohužel je to tak. Mnoho lidí jeho hudbu a osobitý styl nevnímalo po dobu jeho života. Pro spoustu lidí byl Michael Jackson blázen nebo pedofil, protože poslední roky bylo téměř nemožné si o něm přečíst pozitivní článek nebo vidět pozitivní reportáž v televizi. Až jeho smrtí si lidé uvědomili, že svět přišel o někoho opravdu unikátního, a že možná věci nejsou jen černé nebo bílé. Svět začal opět poslouchat jeho hudbu a ne číst bulvární média. Je velmi smutné, že se toho nedožil.

Píšete, že ho lidé vnímali velice tragicky. Asi by bylo na delší debatu dohadovat se o jeho označení za pedofila a podobně. Každý určitě má svůj názor. Vy osobně si myslíte co?
Pokud se jedná o jeho nařčení z pedofilie, jsem přesvědčena, že byl nevinen. K tomuto poznatku mě nevedou „růžové brýle“, ale roky studia jeho života a osobnosti. Myslím, že Michael Jackson byl génius, a jako každý takový se od normality odchyloval, ovšem ne tímto směrem.

Měli Vaši uživatelé odlišné názory? Setkávali jste se někdy s pomluvou Vašich webových stránek, respektive s hádkami na toto téma?
Mnoho lidí, mnoho názorů. Na diskuzním fóru se v minulosti odehrávaly boje, ale postupem času se nám podařilo vymyslet systém pravidel diskuze, které fungují. Vzhledem k mé časově náročné práci jsem vděčná, že mám kolem sebe tým lidí, kteří se starají jak o diskuzní fórum, tak o novinkový servis bez nároku na jakýkoliv honorář. Co se týče pomluv mých stránek a mé osoby, tak toho bylo požehnaně, ale každá taková vlna závisti mě posunula dál a přinutila mě více web rozvíjet. Takže jsem vděčná i za negativní zkušenosti.

Jak hodláte web vést dál? Bude mít úspěch i v příštích letech nebo jej hodláte v budoucnu pomalu ukončovat? Ztrácí podle Vás význam?
Nad tím jsem dlouho přemýšlela. Těžko se končí s projektem, ke kterému máte vztah, a který děláte tak dlouho. Za ty roky jsem chtěla několikrát skončit, hlavně vzhledem k časové náročnosti přípravy novinek, ale vždy jsem si uvědomila, že pokud nebudu říkat lidem pravdu o Michaelovi já, kde si ji přečtou? V tomto smyslu už web asi budoucnost nemá. Je před námi ale úplně jiná cesta. A to nést Michaelov odkaz pro příští generace. Jsem přesvědčena, že návštěvnost webu zůstane. Stačí se podívat na weby velikánů jako byl Elvis. Vzhledem k tomu, že web na sebe nevydělává, není pro nás návštěvnost priorita. Důležité je dělat lidem radost a dát jim prostor, kde mohou sdílet svou lásku.

Takže chcete budoucí generace upozorňovat o tom, že dříve existoval někdo, jako Michael Jackson?
Myslím, že nebude potřeba je upozorňovat. Jeho hudba tady zůstává.

To je pravda. Co byste našim čtenářům vzkázala na závěr našeho rozhovoru?
Mnoho sil do budoucna, šťastné přežití konce roku 2012 a nezapomeňte, že pokud chcete měnit svět, nejdříve se podívejte do zrcadla a změňte sami sebe.

Osobně jsem velkým fanouškem Michaela Jacksona, líbí se mi jeho písně a tanec a právě to mne přivedlo i k tomuto rozhovoru. Zmíněný web by měl mít do dvou týdnů nový vzhled a můžeme sami sledovat, jak se bude vyvíjet jeho budoucnost a jak se mu bude dařit i nadále, po smrti svého předmětu, smrti popového krále, toho, kdo světu něco dal, po smrti Michaela Jacksona.

Zdroj obrázku: michaeljacksonweb.cz

Štítky:

V únoru 2010 ho coby studenta střední školy veřejnoprávní napadlo založit IT magazín. Našel si zajímavou doménu a začal budovat. Po roce mělo Objevit.cz denně stovky návštěvníků a stále jim předkládá více a více zajímavých článků z oblasti IT.

Komentáře

Nahoru