Marcel Kupka: Kdo chce psát, musí číst. Jinak zakrní

Marcel Kupka: Kdo chce psát, musí číst. Jinak zakrní

K dnešnímu rozhovoru jsem si vybral bývalého kolegu a zároveň konkurenta v jednom. Marcela Kupku.

Ahoj Marceli, já tě sice už trochu znám, ale je možné, že naši čtenáři o tobě třeba nedejbůh ještě neslyšeli (pak by se měli právem stydět). Tak buď prosím tak hodný, a na začátek se prosím nám trochu představ. Jméno uvádět nemusíš, páč bude uvedené v nadpisu :-).

Je mi necelých čtyřicet, mám ženu a tři malé děti, žiji v Soběslavi, kam jsem se v roce 2008 přestěhoval z Prahy. Pracoval jsem jako řidič vysokozdvižného vozíku, potravinářský laborant, sanitář, zdravotní sestra, od roku 2005 jsem v podstatě na volné noze – pět let jsem provozoval internetové knihkupectví Eruditus.cz, od roku 2010 pak jako konzultant pro Euromedia Group, kde jsme se krátce potkali (Pozn.: Ano. Vzpomínám si 🙂). V roce 2010 jsem se začal život jako copywriter, letos jsem se stal copywriterem na plný úvazek, když jsem dal korporátnímu stylu práce vale. V současné době se tedy živím copywritingem s přidanou hodnotou. Klientům dodávám ucelenější obsahové strategie, vytvářím kompletní e-mailovou komunikaci, spravuji jejich firemní blogy, ukazuji slabá místa, kde ztrácí zákazníky atd. Psaní mě provází i jinak – pro Aktuálně.cz píšu jako externí redaktor o knížkách a knižním dění. A jako každý, kdo píše, nosím v hlavě příběh, který se stane knihou. Až přijde ten správný čas.

Jak ses vlastně dostal ke psaní na zakázku? Jaké byly tvé začátky? Hádám, že asi těžké :-).

Začátky jsou vždycky těžké, prvních několik klientů jsem získal zprostředkovaně přes Miloslava Lešetického (Plaváčka), aktivně jsem nesháněl nic. Teprve letos, když jsem přestal pracovat pro Euromedii, jsem začal klienty aktivně vyhledávat. Po pár klientech se rozběhne šeptanda a doporučení. A práce je tak v podstatě pořád dost a dost. To znáš určitě sám.

Znám. Taky se nikdy nezastavím :-).

Jaké byly ohlasy na tvůj seriál na webu Lupa.cz?

To byla vlastně první zakázka psaní (ne copywritingu). Psal jsem tenkrát blog na Posterous a nabídl jsem Patricku Zandlovi letní seriál o provozování e-shopu z pohledu živnostníka. Měl několik dílů a přestože už dneska víc „lže“, než má pravdu, ohlasy byly fajn. Jen jsem si musel zakázat číst komentáře pod články :-).

Pozn.: Marcel sepsal pro Lupa.cz několik návodů pro začínající (i pokročilé) eshopaře.

Jaký typ zakázek tě nejvíce baví? Máš raději vymýšlení newsletterů, psaní klasických článků pro tvé projekty nebo se spíše vyžíváš ve psaní placených článků?

Nejvíc mě baví možnost podílet se na celé obsahové strategii, takových zakázek ale není hodně. Klienti často nevědí, co vlastně chtějí. Jinak nerozlišuji. Jsem člověk zvídavý a zvědavý, rád poznávám nové věci a nové témata. Nebráním se ničemu, co si dovedu před sebou morálně obhájit.

Máš blog? Publikuješ své články či názory ještě někde jinde?

Blogoval jsem na různých blogovacích systémech, například na iDNES.cz, kde mě dodnes najdeš, na Posterous, chvíli jsem blogoval o knížkách, dneska píšu hlavně na svůj profesní web Dictum.cz. Ale přemýšlím, kde ventilovat jiné než profesní texty. Zatím nejsem rozhodnutý.

Uživí se podle tebe člověk jen psaním textů nebo musí mít v záloze ještě něco dalšího? Nebo je podle tebe ČR moc malý trh na to, aby se zde mohl člověk živit pouze psaním na zakázku?

Otázka je, co si pod psaním textů představuješ. Pro mě je copywriting součástí většího balíku služeb, svým klientům radím, jak vytvořit propojením textu, vizuálních prvků, PR a SEO projekt, který vydělává. A samozřejmě si za to nechávám zaplatit. Ale rozlišuji. Pokud jsem s někým domluven na stálé spolupráci, jsou ceny jiné než u jednorázových projektů. Pokud se ptáš, jestli se dá uživit jenom psaním – popravdě, myslím si, že ne.

V tomto s tebou, Marceli, naprosto souhlasím :-). ČR není bohužel příliš velký trh. A tak tu nemohou být stovky placených profesionálů. Bohužel. A nebo spíše bohudík… 🙂

Máš i nějaké vlastní projekty, kterým se věnuješ ve volném čase? Pokud ano, můžeš nám je také trochu blíže popsat?

Projektem pro volný čas je rodina a knížky. Tady bych asi připomněl jedno – kdo chce psát, musí číst. Člověk může mít talent, ale bez čtení talent zakrní.

Máš v plánu rozjet zanedlouho ještě nějaký další projekt?

Ne. Já obecně máloco plánuji. Ale plány samozřejmě mám. Chci psát beletrii. To jsem chtěl už před dvaceti lety, ale chyběly zkušenosti. Tehdy jsem ve svém románu řešil vlastní problémy a to je vždycky špatně. Kdo chce číst o problémech někoho dalšího? Říkám si, že Hrabal vydal první knížku v 49 letech. Mám ještě deset let :-).

Kolik hodin denně pracuješ (odhadem)?

Jak kdy. Když hoří termíny, tak i dvanáct. Když nehoří nic, nedělám nic. Sobotu si udělám třeba ve středu. Nebo naopak.

Hádám, že stejně jako každý podnikatel nemáš moc volného času nazbyt. Má tvé podnikání vliv na tvůj osobní život? Nebo už jsi za ta léta našel určitý způsob, jak udržet rovnováhu mezi rodinným a pracovním životem?

Bohužel, nenašel. Ale léčím se :-).

Pracuješ pouze z domu? Nebo máš klienty, za kterými musíš pravidelně dojíždět?

V případě stálejší spolupráce je dobré se s klientem osobně poznat, pokud jde o jednorázové zakázky, telefon, e-mail a Skype stačí. Nebo takto – pokud je plánovaný rozpočet nad 10 tisíc, rád se s klientem sejdu. V Praze :-).

Jaké jsou tvé plány do budoucna? Co bys chtěl dokázat třeba za 5 pět let?

Za pět let? Nejstarší dceři bude 13, nejmladší 8. Synovi devět. Budu rád, pokud budou zdraví a budeme se mít rádi. Je to možná obyčejná odpověď, ale život je obyčejný. Jo, a v roce 2022 napíšu vlastně ten bestseller. Věk na to budu mít, bude mi hrabalovských 49 :-).

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru