Mapy.cz vydávají mapu Slovenska pro nevidomé

Oblíbená služba Mapy.cz ve čtvrtek 27. října 2016 vydala internetovou mapu Slovenské republiky pro nevidomé. K vytvoření haptických map se používá unikátní technologie, která slouží ke generaci podkladů pro hmatové mapy na základě map vizuálních. Internetový portál Mapy.cz v této oblasti spolupracuje s univerzitními středisky ELSA Českého vysokého učení technického v Praze a Teiresiás Masarykovy univerzity.

V posledním roce byla haptická mapa České republiky zobrazena téměř 360tisíckrát, přičemž průměrná denní návštěvnost byla 868 unikátních uživatelů. A nyní je v měřítku 1:1200 k dispozici také haptická mapa Slovenské republiky.

hapticka_mapa

Zdroj: Seznam.cz

K mapě pro nevidomé se dostanete tak, že na portálu Mapy.cz kliknete vlevo nahoře na tlačítko Změnit mapu. A pokud si vyberete konkrétní oblast, kterou chcete vytisknout, stačí o to požádat v centrech ELSA a Teiresiás.

„Takto jednoduše dostupné haptické mapy států jsou světovým unikátem. Nevidomým lidem můžeme v podstatě během několika minut vytisknout hmatatelný reliéf libovolného území České republiky a Slovenska. Doposud používané postupy výroby hmatových map byly naproti tomu značně časově náročné,“ uvádí Radek Seifert, koordinátor služeb střediska ELSA.

V posledním roce bylo u haptické mapy České republiky zaznamenáno téměř 360 tisíc zobrazení a 868 unikátních návštěvníků denně. A to jen potvrzuje skutečnost, že o tuto službu zájem je.

„V České republice je podle ČSÚ zhruba 18 tisíc lidí s těžkou vadou zraku,“ dodává Martin Fuks, manažer týmu Mapy.cz.

Zdroj: Seznam.cz

Komentáře

Nahoru