Dnes vyšlo 15 článků

Malý Velký bratr od Facebooku – robot, který vás bude fotit na každém kroku

Facebook si nechal zaregistrovat patent na domácího robota, který by mohl pořizovat mimořádné momentky z vašeho života.

Je zajímavé sledovat jakým způsobem technologie, telefony a kupa aplikací, změnily fotografování. Kdysi to bylo řemeslo. Umělecká práce, za kterou se schovávaly hodiny těžké práce a úporné postprodukce. 21. století, které z velké části definují chytré technologie, redimenzovalo toto dogma a přepsalo jej na “Vyfoť tenhle moment, abys na něj nikdy nezapoměl”. To je v pořádku, ale jen ne v případě, kdy ‘tenhle moment’ znamená úplně všechno.

Vyfotím a postnu na sítě

Moderní člověk se začíná podobat psům vědce I. P. Pavlova, který když zabouchal na železnou tyč, psi věděli, že dostanou najíst. My to máme podobné, vidíme něco, co se nám líbí (anebo by vypadalo dobře, kdybychom to vyfotili), vyfotíme to a postneme to na sociální sítě.

Do tohohle vzorce se chce nyní ještě víc protlačit Facebook. A podle patentů pro nás chystá něco mimořádného.

Facebook si nechal minulé úterý registrovat na americkém patentovém úřadě robota. Bude mít dvě nebo tři nožky (tj. udrží se “na noho” ve vertikální poloze). A bude mít jeden účel – pronásledovat vás a fotit Instagramu-hodné momentky. 

180306130819-facebook-robot-1-780x439

To není všechno, co tenhle malý Velký bratr dokáže. Zvládne i videochat přes Facebook. Patent taktéže popisuje, že by robot měl umět přepravovat jakýsi náklad anebo, že bude dodáván se samočistícím systémem.

Za patentem údajně stojí Scott C. Wileym, zaměstananec Facebooku, který předtím pracoval pro společnost zabývající se telekomunikační robotikou.

180306131321-facebook-robot-2-780x439

Nyní zbývá otázka, zda se Facebook alespoň pokusí z plánu sestrojit hmatatelný a sériově vyráběný produkt. Jak CNN trefně upozorňuje, řada domácích robotů podobného charakteru zůstala jen na papíře. A to hned z několika důvodů, buďto byl moc drahý samotný vývoj anebo by byla následně drahá jejich produkce – cena takového domácího robota, který by vás pronásledoval by vyšla na několik tisíc dolarů.

Vášeň křemíkového údolí

Otázka domácích robotů je v roli startupů v Silicon Valley stále zajímavé téma. Mayfield Robotics je například jedním ze startupů, kterému se podařilo zhmotnit svoji vizi robota, který bude jezdit po vašem domě a pořizovat momentky. Robot jde teď do předprodeje za $899 (tzn. skoro 20 tisíc korun).

Robot vás bude sledovat (a sbírat o vás data)

Před námi se však otevírá téma soukromí a bezpečnosti. Navenek to může vypadat velmi přívětivě – Facebook chce, abychom se více starali o své blízké a žili přítomností než se dívali svět skrze chytré telefony. Nicméně se dá usuzovat, že domácí roboto bude sbírat data a ta následně využívat ve svůj prospěch (tedy ve prospěch sociální sítě). Logicky, stroj pracující u vás doma a ve vaší blízkosti může signifikantně zvýšit počet informací, které o vás Facebook shraňuje.

Zdroj: CNN

Komentáře

Nahoru