Tisková zpráva: Malware v lednu: Qhost znova na vzestupu

Globálním statistikám nejrozšířenějších počítačových hrozeb stále vévodí Win32/Bundpil, ale za pozornost stojí také vzestup aktivity starého známého trojanu Win32/Qhost. Ten byl ve své první verzi poprvé detekován již před devíti lety – v únoru 2005.

Qhost je trojan, který blokuje přístup k definovaným webům a dokáže přesměrovat provoz na zadané IP adresy. Může tedy přivést nic netušící oběť na útočníkovu stránku – což bývá podvržená stránka, typicky vyžadující zadání citlivých údajů. Tento malware se šíří mailem a je cílený především na Rusko, kde se jeho podíl na celkovém výskytu malware pohybuje okolo 13 procent. Hlavně díky tomu se v lednové statistice tento malware dostal do první desítky, přestože v předchozích měsících se mezi top 10 nevyskytoval.

V Česku se zastoupení tohoto trojanu pohybuje pod jedno promile – podobně, jako je tomu u dlouhodobě globálně nejrozšířenější hrozby, Win32/Bundpil. Je to červ šířící se prostřednictvím přenosných médií a obsahující URL adresy, z nichž se pokouší stahovat spustitelné soubory. Je to nejaktivnější malware v zemích jako Afghánistán (33 % podíl na celkovém výskytu tamního malware), Uzbekistán, Jemen nebo Bolívie.

“Od začátku letošního roku evidujeme nárůst aktivit bankovních trojanů a malwaru, zaměřujícího se na krádeže virtuálních měn, jako je např. Bitcoin,” komentuje virovou statistiku Petr Šnajdr, bezpečnostní expert společnosti ESET software.

O ESET software

Společnost ESET, která byla založena v roce 1992, je světovým poskytovatelem bezpečnostního softwaru pro firemní klientelu a domácnosti. Společnost vyvinula špičkové bezpečnostní řešení a stále si udržuje přední místo na trhu proaktivní detekce počítačových hrozeb.

Softwarové řešení ESET NOD32 Antivirus drží světový rekord v počtu ocenění v testu „VB100“, který provádí magazín Virus Bulletin, a od počátku testování v roce 1998 nebyl jediný výskyt volně šířeného počítačového červa nebo viru, který by v testu tento program nezachytil. Podle analytické společnosti Gartner je ESET šestým největším hráčem na globálním trhu korporátních řešení pro ochranu koncových zařízení.

Na řešení ESET NOD32 Antivirus, ESET Smart Security a ESET Cybersecurity for Mac spoléhají miliony uživatelů na celém světě a patří mezi nejvíce doporučovaná bezpečnostní řešení na světě.

Společnost ESET má celosvětovou centrálu v Bratislavě (Slovensko), regionální distribuční centra jsou v San Diegu (USA), Buenos Aires (Argentina), v Německu a v Singapuru. Výzkumná centra ESET pro analýzu malware se nacházejí v Bratislavě, San Diegu, Buenos Aires, Praze (Česká republika), Krakově (Polsko), Montrealu (Kanada) a v Moskvě (Rusko), přičemž společnost ESET disponuje rozsáhlou sítí partnerů ve více než 180 zemích světa.

Kontakt pro média:

Petr Blažek

petr.blazek@taktiq.com

Zdroj: ČTK/Protext

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru