Malé zařízení přemění špinavou vodu na pitnou za 20 minut

Vědci ze Stanfordovy univerzity vyvinuli přístroj o velikosti poštovní známky, který dokáže zabít 99,99 % bakterií ve vodě za pouhých 20 minut. My v Evropě, kde máme pitné vody dostatek, to možná nemusíme vnímat jako úžasný objev, ale v jiných částech světa by mohl zachraňovat životy.

Vědci využili sluneční záření, které dokáže vodu vyčistit. UV světlo totiž ničí choroboplodné zárodky, ale při běžném svitu slunce to trvá asi dva dny. Nový přístroj tento proces urychluje.

„Naše zařízení vypadá jako malý obdélník z černého skla,“ popsal vedoucí výzkumu, pan Chong Liu. „Prostě ho hodíme do vody a slunce odvede všechnu práci za nás.“

Systém však využívá spíš viditelnou část slunečního spektra než UV záření. Viditelná část totiž obsahuje nejvíce energie (kolem 50 %), zatímco UV záření má pouhá 4 procenta. Světlo přitahuje elektrony z povrchu přístroje (vyrobeného z disulfidu molybdenu) a tím ve vodě vznikají chemické reakce. Uvolňuje se peroxid vodíku a další dezinfekční látky, které odstraňují choroboplodné zárodky.

water2

Klíčová je cenová dostupnost

Asi nejdůležitější na celém vynálezu je, že jeho výroba bude velmi levná. Materiál není drahý a proces výroby je jednoduchý, takže na rozdíl od jiných nápadů je tenhle široce realizovatelný. Samozřejmě bude ještě nějakou chvíli trvat, než bude možné malou destičku reálně používat – zatím například není účinná proti chemickým škodlivinám. Ale všechno snad jednou bude.

water

Podle OSN je na světě asi 650 milionů lidí bez pitné vody.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru