Magrunner: Dark Pulse

 

 

 

[raw][hodnoceni][/raw]

[raw][/raw]

Žánr: Akční, dobrodružná
Platforma: PC, Xbox 360, Playstation 3
Multiplayer: ne
Vydání: 20.6.2013
Vývojáři: Frogwares
Autor recenze: Jan Holub

Hráli jste Portal? Pokud ano a vzpomínáte na něj positivně, pak zbystřete. Magrunner: Dark Pulse je hra na podobném konceptu, přesto, že v jádru je originální a odlišná. Tentokrát nebudeme tvořit portály, nýbrž si pohrávat s magnetismem, díky kterému budete muset manipulovat s prostředím a překonávat tak logické hádanky a překážky. Samotná hra toho však skrývá především ve svém příběhu mnohem více – čtěte naší recenzi.

Minimální požadavky

OS: Windows XP SP3, Windows Vista SP2, Windows 7, Windows 8
CPU: Dvoujádrový procesor aspoň 2.4Ghz
HDD: 4 GB
RAM: 2 GB
Grafika: Grafika s pamětí alespoň 256 MB DX9

Magrunner: Dark Pulse

Vítejte v Magrunner: Dark Pulse! Jak se můžete již na první pohled přesvědčit, hra až podezřele připomíná populární Portal a je třeba uznat, že se mu v některých ohledech i podobá – přesto se však v jádru jedná o zcela jinou hru. Magrunner: Dark Pulse není lehce uchopitelnou hrou a z počátku může na hráče působit příliš složitě. Prvotní a následné dojmy se však velmi odlišují.

Dax – hlavní postava a mladík, který nikdy nepoznal své rodiče a o kterého se stará mutantní doktor Gamaji. Ten vás bude na vaší cestě téměř celou dobu doprovázet, i když jen holograficky. Vyzná se v technologiích i sítích a to se bude v průběhu určitě hodit.

https://img.objevit.cz/Magrunner-2013-06-23-18-35-30-45.jpg

Přesto, že hra na první dojem vypadá opravdu, jako portál. Nenechte se zmást. Jakmile Magrunner pronikne hráčovi pod kůži (do jisté míry ho tam musí sám pustit), odmění ho skvělou atmosférou, originálním příběhem, ale především poctivou dávkou zábavy a komplexních hádanek.

Gruckezber Corporation – to je místo, kde začíná váš osud, jakožto Magrunnera. Vlastníkem zmíněné korporace je Kram Gruckezber, a abyste rozluštili, na koho chtěli vývojáři poukázat, není třeba se vůbec mentálně namáhat (především oproti jiným částem hry) – stačí přečíst křestní jméno pozpátku.

Váš příběh začne v tréninkovém simulačním prostředí MagTech, které má připravit všechny Magrunnery. Těch je celkem 7 a mají být součástí vesmírného programu, který provádí právě Gruckezber Corporation. Jednotliví adepti se však musí účastnit tréninku, který je na budoucí program připraví.

https://img.objevit.cz/Magrunner-2013-06-23-18-40-21-78.jpg

Několik prvních úrovní v podstatě nahrazuje tutoriál, ale to nikterak neubírá na jejich důležitosti – přesně naopak. Hra vám totiž postupně ukáže všechny principy magnetismu. Vše se děje postupně, takže náročnost není z počátku výrazná, ale je třeba si všechny techniky a postupy zapamatovat, jelikož v pozdějších fázích hry je bude třeba kombinovat. K ovládání vám poslouží magnetická rukavice.

Magnetická rukavice má úžasnou vlastnost – měnit magnetické polarity. Právě polarity vám umožní manipulovat s objekty. Princip je jednoduchý – stejné polarity se přitahují, opačné odpuzují, neutrální zůstávají v klidu. Pro lepší přehlednost funguje ve hře barevné schéma, které je původně nastaveno na červená, zelená a bílá. Každá barva tak představuje jednu polaritu. Barvičky si však v nastavení může hráč upravit dle sebe.

Jakmile projdete pomyslným tutoriálem, přijdou první problémy, kdy zkolabuje celý LifeNET a záležitost se tak začne mírně komplikovat. Nebude tomu trvat dlouho a po jistých událostech zjistíte, že jste poslední Magrunner, který je naživu a že se odtamtud potřebujete za každou cenu, a co nejrychleji dostat. Slábnoucí signál, přes který vás mutantní doktor Gamaji vede je tou poslední nadějí na záchranu života. A přesně tady to začíná!

https://img.objevit.cz/Magrunner-2013-06-23-18-51-24-05.jpg

Nebezpečí eskaluje a logické puzzle hádanky začínají přituhovat. Ze stereotypního a sterilního designu levelů se najednou stane přehlídka opravdu povedených interiérů a úrovně jsou navíc více a více atraktivní, ale rovněž také interaktivní. K řešení hádanek je třeba uplatnit stejné magnetické techniky, ovšem jiným nebo složitějším způsobem. Hratelnost je tak mírně lineární, atmosféra však dokonalá. Hráč je nekompromisně vtažen do příběhu a musí konat – jinak zhyne.

Celá záležitost začne nabývat ještě zajímavějšího rozměru, když se objeví první příšera. Na scénu totiž nastupuje Howard Philips Lovecraft, který se proslavil především povídkami, pojednávajících o mýtu Cthulhu, popisující nepoznané, podivné a temné síly, které obývali Zemi dlouho před vznikem lidstva.

Pointou povídek bylo především to, jak je lidské vnímání reality křehké a ovlivnitelné. Prozatím nevíme proč, ani jak. Ale někdo nebo něco opět probudilo prastaré síly a i s nimi se tak budete muset v pozdější fázi vypořádat. Nezapomeňte však, že jediné co máte ve svých rukou je magnetická rukavice. Žádné střelné zbraně tedy nepřipadají v úvahu.

https://img.objevit.cz/Magrunner-2013-07-03-20-03-41-07.jpg

Hráč tak dostává do rukou poměrně netradiční hru, kde se místy cítí opravdu jako tehdy v Portalu a jinde zase skoro jako v Doomu 3. Stačí nepodléhat prvnímu dojmu a s hrou se nejdříve seznámit. Přeci jen ani samotná hra, ani příběh není úplně jednoduchý, a tak potřebuje nějaký čas.

Dle našeho názoru je hra dimenzována skvěle. Na hře samotné jde vidět, že se vývojáři snažily, aby bylo před hráčem “neustále něco nového”, ale určitá lineárnost nejde přehlédnout. Hra se prostě nedá hrát na jeden zátah celé odpoledne, jelikož z neustálého přepínání polarit a hledání cest začnete po pár hodinách šílet J

Magrunner: Dark Pulse je tak originální počin, který není úplně pro každého, ale kdo mu bude chtít porozumět, jistě se mu to podaří – a hra ho odmění. Skvělá atmosféra, dobrá hratelnost, atraktivní design, nezávislé studio, dobrá pointa, skvělé provedení a k tomu ještě procvičit mozkové závity? To berem…

 

Plusy: Originální koncept, skvělé provedení, hrátky s magnetismem
Mínusy:
lineárnost, z počátku působí nepřístupně
Verdikt:
Pokud máte chuť zkusit něco nevídaného a nevadí vám u hry zapojit mozek, rozhodně stojí Magrunner: Dark Pulse za zvážení

 

Oficiální trailer Magrunner: Dark Pulse

Videonávod na Magrunner: Dark Pulse

ČÁST 1

ČÁST 2

ČÁST 3

Student, recenzent, filozof a skladatel. Tvrdí, že člověk by si měl každý den rozšiřovat své obzory a neustále uplatňovat kritické myšlení. Stál u zrodu projektu Svatantra a ve volném čase se věnuje také komponování hudby. Má rád přírodu, moudré lidi, metafyziku a je fascinován neznámem. V současné době přispívá na několik webů a píše především o přírodě a počítačových hrách.

Komentáře

Nahoru