Maďarsko bez milosti začne danit internet! 13,60 Kč za GB dat!

Maďarsko bez milosti začne danit internet! 13,60 Kč za GB dat!

Jsou toho plné noviny. Maďarsko – náš dřívější soused a dnes země, která se dělí o hranice už jen se Slovenskem – má v této chvíli velký problém s občany, kterým se nelíbí nové zdanění internetu, kdy lidé budou za každý GB dat platit státu téměř 14Kč. Koho by to nenaštvalo?

Není se proto čemu divit, že proti zákonu vznikají všemožné petice a demonstrace. Na Facebook stránku odpůrců zákona se již přihlásilo více než 220 000 lidí a protesty v ulicích zaznamenávají účast desetitisíců znepokojených občanů Maďarska. Nejsilnější demonstrace pochopitelně zasáhly hlavní město Budapešť, avšak protestovalo se i v jiných městech této lázeňské země.

„Dovolím si to označit za ohavnost nejvyššího kalibru. Představte si, že jste internetový operátor, který za určité náklady vybudoval svoji síť, za určité náklady ji udržuje a vylepšuje. Z toho všeho zaplatil a dále platí daně, z toho všeho odvádí zdravotní a sociální pojištění za své zaměstnance (nebo ti jej platí sami, pokud pro něj pracují „na živnosťák“). Toto vše je promítnuto do ceny za internetové připojení pro zákazníky. Vše je tedy náležitě zdaněno a zpoplatkováno, aby se stát napapal.“

říká redaktor David Ježek z magazínu diit.cz

Za touto ideou stojí vládní strana Fidesz v čele s premiérem Viktorem Orbánem. Koneckonců ta už za sebou má několik podobných nápadů. Před dvěma lety postihla podobná daň SMSky a volání – lidé v Maďarsku zaplatí 2 forinty navíc (0,18kč) za každý započatý hovor a textovou zprávu, ale měsíčně to může být maximálně 700 forintů tedy 63 Kč.

(Fotografie – demonstrace proti vládním opatřením v Maďarsku)

Stejnou taktiku chce nyní prosadit Orbán i co se týče internetu. Fyzická osoba bude platit měsíčně zase maximálně 700 forintů (63 Kč), ale u právnické osoby je maximální hranice už 5000 forintů (451 Kč). Nakonec maďarská vláda je mnohdy i radikálnější. Jakékoliv reklamní médium, které vykazuje zisky větší než 20 miliónů forintů (1,8 miliónu korun), musí státu od letošního června zaplatit celých 40% tohoto zisku (daň z příjmů z mediální reklamy)!

Na naše politiky nadáváme často, ale oproti Maďarsku si dovolím tvrdit, že jsme na tom ještě pořád celkem dobře.

Fotografie: Facebook

Student vyšší odborné školy sociálně právní. Fanoušek asijské kultury, české historie a italské kuchyně. Člověk, který se snaží psaním přenášet dobrou náladu.

Komentáře

Nahoru