Macaw: V čem je tento webdesignový nástroj tak výjimečný?

Macaw: V čem je tento webdesignový nástroj tak výjimečný?

Pokud toužíte po působivém webdesignu, chce to něco víc než jen naplácat vizuálně atraktivní obrázky na jednu stránku. A k tomu, abyste působivé elementy oživili a dali jim nějakou formu, potřebujete značné množství HTML kódu.

V minulosti používalo hodně designérů k vypracování stránek Adobe Creative Suite, zatímco programátoři pak využívali třeba takové nástroje jako Coda 2. Ale nebyl zde žádný pomocník, který by zvládl obě tyto věci spojit do jedné.

S příchodem Macaw se to však změnilo. Tedy změní. Odhaduje se, že k běžnému použití bude dostupný na začátku příštího roku, ovšem už teď vzbuzuje na Kickstarteru (a nejen tam) dost velké ohlasy. Tak se pojďme podívat na to, co je na něm vlastně tak úžasného.

Je chytrý

Macaw sám sebe nazývá „chytrým kódovacím a webdesignovým nástrojem“. Jeho tvůrci Tom Giannattasio a Adam Christ tvrdí, že software je navržen tak, aby upevnil HTML jako „standard v každé části procesu – od konceptu až po nasazení“.

macawCode

Pro webdesignéry i programátory

Nástroj byl vytvořen asi před rokem jako experiment. Měl vyplnit mezeru mezi návrhovými nástroji a prohlížeči. Tom s Adamem se prostě rozhodli, že potřebují něco, co jim umožní plynulý návrh, ale zároveň pomůže získat přesný kód, který potřebují. Macaw může urychlit vývoj jak webdesignérům tak programátorům. Vlastně usnadní i jejich spolupráci.

Ve videu Tom s Adamem ukazují uživatelům, jak vytváří jednoduchou blogovou stránku pro Macaw. Jde to podobně jednoduše jako v Photoshopu nebo Illustratoru. Pevné umístění obrázku, absolutní umístění loga – vše klikáte pomocí intuitivního panelu.

Až si všechno hezky naklikáte podle vlastních představ, stačí jednotlivým prvkům přiřadit názvy, stejně jako dávají vývojáři do HTML kódu ID a class. Konečný produkt pak exportujete jako HTML a CSS soubor. Macaw udělá veškerou práci vytvoření čistého HTML a CSS kódu za vás a to ještě způsobem, který je jednoduše identifikovatelný, takže se v něm bez problémů vyznáte.

Jednoduchý a rychlý

Tvůrci Macaw říkají, že nástroj je určen k tomu, abyste v oblasti vývoje webových aplikací našli rovnováhu mezi jednoduchostí a rychlostí.

„Máme několik intiutivních funkcí, které ještě nikdy nikdo v nástrojích pro design neviděl,“ láká nás dvojice. „Doufáme, že si pak lidé řeknou: ‚Proč to už nevymyslel někdo dříve?‘“

Tom s Adamem zároveň sebekriticky přiznávají, že kód, který Macaw produkuje, není ideální pro všechny weby. Rozhodně je ale dobrý do začátku, udělá za vývojáře většinu práce a oni pak mají předpřipravený kód, který mohou aplikovat a dál už jen upravovat.

Na Kickstarteru je Macaw hitem. Cílovou částku $75 000 získal za pouhých 24 hodin od spuštění kampaně, které proběhlo 2. října. O týden později měl Macaw více než dvojnásobek svého původního cíle.

macawMacaw

Bude levný

Přestože cena ještě není známá, duo tvrdí, že to bude mnohem méně, než na co je většina designérů a developerů zvyklá ze svých současných nástrojů. A i když bude Macaw zpočátku zahájen jen pro Mac, je postaven na HTML a Javascriptu, takže v budoucnu bude moci být používán na libovolném počítači a dokonce i ve webovém prohlížeči.

Z hlediska webdesignéra by měl Macaw mít potenciál nejen ve svých ojedinělých funkcích, ale hlavně v tom, že šetří čas.

Zdroje: The Next Web, Kickstarter

Komentáře

Nahoru