Mac OS X versus Windows: Nebojte se udělat změnu, jedině tím získáte…

Mac OS X versus Windows: Nebojte se udělat změnu, jedině tím získáte…

Okolo firmy Apple je poslední dobou stále větší a větší rozruch, se kterým roste i počet zákazníků. Líbí se vám jejich počítače či notebooky, nebo vás tato firma zaujala i svojí kulturou? Obáváte se však přechodu na jiný operační systém? Pokud ano, ukážeme vám klíčové odlišnosti oproti systému Windows a pokusíme se zhodnotit klady i zápory.

Počítače značky Apple jsou v našich končinách velmi málo rozšířené a pro většinu lidí jsou (bohužel) vnímány pouze jako předražené stroje s jiným operačním systémem. Oproti minulosti je však situace o poznání lepší – Applu se globálně velmi daří, ve velkém prodává svá mobilní a tabletová zařízení a tak roste zájem i o počítače. Také cenová politika, případně dostupnost produktů je nejen pro naši zemi o poznání lepší. Okolo počítačů Apple se povídá spousta věcí, které uvedeme na pravou míru. Věnovat se budeme nejnovější verzi Mac OS X Lion.

Prostředí

Podobně jako Windows, tak i Mac OS X používá lištu aplikací – tzv. Dock. Narozdíl od hlavního panelu u Windows, Dock obsahuje jak spuštěné, tak i nejoblíbenější aplikace, složky a koš. Po spuštění aplikace se pod ikonkou objeví modrá tečka. Seznam oblíbených aplikací či složek můžete jednoduše editovat a to prostým přetahováním aplikací do/ z Docku.

V Mac OS X nenaleznete tlačítko podobné Start – a vůbec vám nemusí chybět. K předvoleným aplikacím, či složkám se dostanete přímo z Docku, k těm ostatním přes správce či ikony na ploše. Nejpohodlnějším způsobem však zůstává spouštění aplikací, hledání složek a souborů, mailů a dalšího pomocí vyhledávání Spotlight. K přímému přístupu k aplikacím můžete využít i nové funkce v poslední verzi Mac OS X – Launchpadu.

Velmi diskutabilní věcí zůstává horní lišta aplikací. V pravé časti se nachází systémové ikony – čas, indikace připojení do sítě, Bluetooth, hlasitost, stav baterie a další. Můžou se zde však ukázat i další ikony doinstalovaných aplikací, které nemusí jít odstranit.

V levé části se pak nachází společné místo pro nabídku všech aplikací. Oproti Windows zde tedy není u každého okna samostatná nabídka, ale pouze jedna centrální. Nevýhodu tohoto řešení můžete pocítit na velkých monitorech, kdy se při spuštěné aplikaci v pravém dolním rohu budete muset k nabídce aplikace vydat myší až na opačnou stranu monitoru.

Dobrou zprávou pro české uživatele je, že Mac OS X Lion umí oficiálně česky. Funguje zde i kontrola pravopisu či předčítání textu.

Uživatelé

Práce s uživatelskými účty je velmi podobná jako ve Windows. Novým uživatelům můžete přiřadit administrátorská práva, každý uživatel má zcela oddělené adresáře pro práci a podobně. Výhodou může být nastavení rodičovské kontroly. Svým dětem nastavíte čas, kdy se mohou přihlásit, omezit spouštění aplikací či vyloučit internetové stránky, které nesmí navštívit.

Ovládání

V nejnovější verzi OS přinesl Apple řadu vylepšení zlepšujících a urychlujících práci se systémem. Tradiční je podpora vícedotykových gest na touchpadu, kde si můžete nastavit různé funkce pro dotyky a pohyby jedním až čtyřmi prsty.

Podobně jako na iPhonu můžete zoomovat pomocí roztáhování dvou prstů, pohybem dvou prstů ze strany na stranu zajistit kontinuální posun, či ve webovém prohlížeči funkci zpět/dále. Pomocí čtyř prstů můžete zobrazit okna všech aplikací atd. Funkcí a gest je mnoho a je až neuvěřitelné jak rychle si je osvojíte.

Další novinkou je full-screen režim aplikací. Aplikace, které tento režim podporují zcela vyplní prostor monitoru, čímž využijete jeho plné rozlišení a nejste ničím rušeni.

Klávesnice

Rozložení klávesnice se nijak výrazně neliší od té klasické. Samozřejmým rozdílem zůstává absence klávesy Windows, která je nahrazena klávesou cmd (Command). Jedná o klávesu pomocí které realizujete klasické úkony jako např. kopírování (cmd + c), tisk (cmd + p) či hledání ve Spotlight (cmd + space). Samotný operační systém a i většina aplikací zachovává zažité klávesové zkratky, které znáte z Windows. Za velké plus však považuji psaní znaků anglické klávesnice pomocí klávesy alt.

Aplikace

Aplikací pro tento Mac OS X není ani zdaleka tolik jako pro Windows – situace se však výrazně zlepšuje. Alternativy aplikací, na které jste zvyklí z Windows, lze vždy vyhledat. Odradit vás může však to, že ne vždy jsou zdarma. Nejpohodlnější způsob stahování aplikací je z App Storu, odkud se aplikace po stažení automaticky nainstalují. Můžete však využít i klasického stažení konkrétní aplikace z internetu.

Nutno ještě podotknout, že aplikace pro Windows nejsou kompatibilní s Mac OS X. Existují však způsoby, jak dané aplikace spustit. Můžete využít virtuálních mašin, do kterých si systém Windows nainstalujete. Na počítače Apple je také možnost si legálně doinstalovat Windows na oddělený systémový disk – nicméně je to škoda.

Bezpečnost

Traduje se, že Mac OS X nepotřebuje žádný antivirový program a je dokonale bezpečný. Je to pravda pouze z části. Za ty roky, co počítače od Applu vlastním, jsem skutečné ještě žádný antivirový program nepotřeboval. Nicméně je to spíše tím, že vzhledem k malému podílu Mac OS X na trhu, se zatím nedostal do hledáčku hackerům.

Jistou výhodou Macu je také absence registrů, které často trápí Windows. Na druhou stranu však není úplně pravda, že by se celý systém časem nezpomaloval a nezanášel zbytečnostmi. Tento proces je však výrazně pomalejší.

Mac OS X má samozřejmě své další typické výhody i nevýhody, na které v tomto článku již bohužel nezbyl prostor. Pokud však překousnete počáteční zvykání si na nové, odlišné prostředí a ke své práci nutně nebudete potřebovat specifické aplikace dostupné pouze pro Windows, práci s počítačem od Applu si zamilujete!

Komentáře

Nahoru