Má teprve 17 let a už vymyslel způsob, který zabrání šíření bakterií v letadlech

Možná si myslíte, že letadla nezpůsobují ten nejhorší problém naší civilizace, ale opak může být pravdou. Prasečí chřipka, SARS nebo Ebola jsou nemoci, které se v minulosti šířili po celém světě především prostřednictví letadla a zabili tak tisíce nevinných lidí. A právě tomuto chce zabránit mladý Raymond Wang pomocí malého ventilátorového zařízení, které by měl každý pasažér v bezprostřední blízkosti.

Raymonda dovedla výzkumu právě Ebola, která byla v roce 2014. Při vyhledávání informací například zjistil, že někdo, kdo v letadle stráví pouhé 3 hodiny a je nakažený prasečí chřipkou, stihne přenést chřipku až na 17 dalších lidí, zatímco člověk nakažený nemocí SARS, dokáže tu to nemoc rozšířit až na dalších 22 lidí. Takže pokud si nakažený pasažér kýchne, vzduch ještě několikrát projde kabinou a až potom se dostane k filtru vzduchu, což může být někdy příliš pozdě.

capture_decran_2015-10-29_a_18.30.46_0

Vybudoval si vlastní počítačový systém, který simuloval všechny podmínky po dobu letu

Aby tyto veškeré údaje mohl zjistit, vybudoval počítačový systém, který virtuálně simuloval podmínky po dobu letu. Konkrétně se tedy zaměřil na model civilního Boeingu 737. Do 3D modelu letadla přidal všechna data o směřování vzduchu, následně naprogramoval všechny simulační cykly a nechal program, aby provedl potřebné výpočty. Z poskytnutých výsledků pak bylo jasné, jak a kudy putuje vzduch, když si někdo dýchá nebo si kýchne.

maxresdefault-22

Cena jednoho ventilátoru se pohybuje kolem 1000 dolarů

A díky výsledkům mohl Wang konečně vynalézt malé ventilátorové zařízení, které vytváří kolem každého pasažéra vlastní vzduchový prostor. Stačí, aby toto zařízení bylo namontované v každé šachtě, z které vychází vzduch. Namontování do každé šachty v letadle by zabralo jen den a vyšlo by zhruba na tisíc dolarů, což je pro letecké společnosti velmi směšná suma.

Zařízení zlepšuje přístup k čerstvému vzduchu o 190 % a snižuje koncentraci bakterií a virusů až o 55 %. Vzduch, který infikovaný pasažér vykýchne tak poputuje přímo do ventilátoru, který se nachází v jeho bezprostřední blízkosti, takže šance, že tento vzduch vdechne někdo ze spolucestujících je minimální.

Jeho snahu a nápad ocenili už i národní vědecké soutěže, konkrétně Intel International Science Engineering Fait, která ho ocenila 75 000 dolary.

Je to ten nejšťastnější den mého života. Ještě před 2 lety byl můj výzkum nemožný, protože na něj neexistovali technologie. Dnes však žijeme ve zlaté době výzkumu, takže neztrácejte čas a využijte této možnosti také,“ reagoval Wang těsně po výhře.

raymond-wang-intel-science-fair-winner

 Zdroj: Startitup

Komentáře

Nahoru