Lukáš Strnadel z The Funtasty: iOS nás baví, ale pokud chceme klientům poskytovat plnohodnotné služby, tak jenom iOS nestačí

Lukáš Strnadel z The Funtasty: iOS nás baví, ale pokud chceme klientům poskytovat plnohodnotné služby, tak jenom iOS nestačí

Česká startupová scéna jen rozkvétá a perspektivními projekty se jen hemží. Mezi ně patří i startup The Funtasty, který se ze všeho doslova “snaží vymačka jablečnou šťávu”. Jeho náplní je totiž vývoj appek pro iOS, které nejsou jen na úrovni malého dítěte, které poprvé sedlo ke zdrojovému kódu. 

Zdravim startup The Funtasty a tím rovnou i tebe Lukáši, mohl bys nám na úvod něco málo říci o startupu? 

Vyvíjíme mobilní aplikace. Vzhledem k mé minulosti, kladu velký důraz na to, jak aplikace vypadají. Aktuálně jsme se rozdělili na dva týmy. Jeden pracuje na aplikaci pro naše klienty. Druhý, o něco menší tým, pracuje na našem vlastním mobilním produktu.

Na začátek se rovnou zeptám, působíte jen u nás nebo již i v zahraničí?

Většina klientů je z ČR. Něco málo děláme do zahraničí. Na zahraniční klienty jsme se zatím pořádně nesoustředili.

A chystáte se i rozšiřovat trh? Nebo zůstanete věrní českým klientům?

Uvidíme co přijde. Jisté kroky pomalu začínáme, ale všechno je to hodně v začátcích.

Snímek obrazovky 2015-02-18 v 10.45.19

V kolika letech tě začal zajímat design, webdesign a všechno okolo? Pamatuješ si na své první grafické práce a úspěchy?

První peníze jsem si vydělal, když mi bylo 15. Chodil jsem tehdy na průmyslovku ve Frenštátě a po nocích si hrál s Photoshopem. Můj spolužák a se zase motal kolem webu a programování. Tehdy se vyskytla příležitost udělat web pro mamku jednoho našeho známého. Tím to všechno začalo.

Takže celkem poutavá historie webdesignéra 🙂

A jak to vůbec vypadalo s tebou a vysokou školou?

Dávno nestuduju. Školu jsem nikdy nepokládal za extrémně důležitou. Na základce jsem měl trojky (dokonce i z výtvarky) a na střední jsem byl za trojky rád. Chtěl jsem pracovat, od prváku jsem se soustředil na to, abych byl v nečem dobrý a nechtěl jsem, aby to byla škola. Nakonec jsem se zaměřil na design a asi se to vyplatilo. Střední jsem dostudoval a přihlásil se na vysokou do Brna. Chtěl jsem hlavně do většího města. Na vysokou jsem chodil asi tři měsíce. V tu dobu jsem měl plné ruce práce, která mi dávala čím dál větší smysl a tak jsem s vysokou sekl a zatím toho nelituju.

Jak ses dostal ke spolupráci s firmami jako Symbio, Breezy a další? Co bys poradil lidem, kteří na takovou příležitost také čekají?

Ze SYMBIO se ozvali sami. Dodnes si pamatuju, jak jsem skákal radostí, když jsem viděl, že píše Jakub Ryvola. Domluvili jsme si schůzku, já sedl na vlak a jel jsem do Prahy. Nakonec jsem dostal nabídku pracovat inhouse v SYMBIO počas letních prázdnin, mezi 3. a 4. ročníkem střední. Byl bych hlupák, kdybych na to nekývl. Našel jsem si bydlení a odjel na léto do Prahy. Bylo to supr. Od té doby to šlo samo. SYMBIO v referencích je dobrá vizitka.

Rada je celkem prostá — nespokojit se s „dobrý“, posouvat se dopředu ať to stojí co to stojí a zkoušet. Zkoušet psát do firem, které obdivujete a nenechat se odradit nezdary.

Předpokládám, že pracuješ u počítače. Kolik času denně u něj tak strávíš? Když potřebuješ pracovat, dokážeš vypnout Facebook a nevěnovat se žádným zbytečnostem, neklikat na každou zajímavou věc, kterou na internetu potkáš? Jestli ano, jak to prosím tě děláš?

Každý den prosedím před počítačem devět až deset hodin. Plus hodinu, dvě na telefonu – odepisuju na e-maily a volám. Facebook si během práce neodpustím, spolu s dalšíma odbočkama.

Jak jsi dal dohromady tým The Funtasty?  Kolik vás je a plánujete své řady rozšiřovat?

Sedl jsem si k počítači, otevřel Linkedin a obepisoval, chodil na schůzky a třídil. Tak to dělám pořád. Momentálně je nás do desíti. Rád bych to udržel do 25 kolegů.

Pracujete in-house?

Máme skoro hotové kanceláře na Burianově náměstí v Brně. Udělat skvělý prostor není tak jednoduché, jak jsem si na začátku myslel. Spolykalo to dost energie a času, nicméně kancelář začíná dostávat obrysy a já jsem čím dál víc spokojenější. A ano, snažíme se držet projekty inhouse. Ne vždy to lze, ale osobně mám raději, když projekt vzniká tady, než když ho naháním po externistech.

10425030_594221860709380_8423076348478662558_n

Co přesně ty v The Funtasty děláš? Grafik a CEO v jednom?

Komunikuju s klienty, chodím na schůzky, řídím některé klíčové projekty a dělám design.

Dokázal bys popsat takový jeden typický den v The Funtasty? Čím začínáte den? 

Přijdu do kanclu a dám si kafe. Potom sednu k počítači a odepisuju na e-maily, plním tasky a kreslím. Obcházím kolegy, jestli nepotřebujou něco vyřešit, s něčím pomoct. Jednou týdně jezdím do Prahy na schůzky. Zbytek týdne mám schůzky v Brně — pracovní meetingy. A jednou týdně máme status v kanceláři, kde si řekneme co je v plánu atp.

Snímek obrazovky 2015-02-18 v 10.43.38

Jak dlouho vám zabere tvorba takové appky? A co všechno doprovází takový vývoj? 

Byly projekty, které jsme zvládli za týden. Na druhé straně jsou ty, které jsme dělali třeba 8 měsíců. Vývoj by měl ideálně začínat důkladnou analýzou. Následně se už může programovat a paralelně řešit UX a UI (tedy to, aby se uživateli aplikace dobře používala a supr vypadala). Potom už jenom uživatelské testování, korektury, další programování, testování, připominkování, jestě jedno testování a můžeme jít s aplikací ven.

Na čem právě pracujete? Nebo jaký byl váš poslední projekt? 

Momentálně pracujeme spolu s Restu.cz na jejich mobilních aplikacích. Restu je supr služba a jsou za tím skvělí lidi. Android je už venku, iOS je na spadnutí. Na nějakých aplikacích děláme třeba s Bubble. Plus další projekty, ale o těch nesmíme moc mluvit.

Chápu 🙂

Kde vidíš svůj startup za pět, deset let? Chystáte třeba nějakou větší expanzi do zahraničí? 

Týmu v zahraničí určitě neříkam ne, ale taky to není aktuální záležitost. Pokud se budeme rozrůstat tak, jak máme nakročeno a bude dávat smysl otevřít kancelář za hranicemi, tak se tomu bránit nebudu. Strašně rád lítám, takže bych byl vlastně i rád.

10479087_486117104853190_5843265342690943026_n

Proč se (podle webu) specializujete hlavně na Apple produkty? Není to tak trochu diskriminace ostatnich operačních systémů a zařízeních?

Protože jsem si tehdy naivně myslel, že to tak půjde dělat. Nejde. Děláme všechny tři platformy. Web brzo projde změnou a tuhle chybu napravíme.

Chápu tedy, že vás jen na Apple nebaví? Nebo, jak to tedy je?

iOS nás baví, ale pokud chceme klientům poskytovat plnohodnotné služby, tak jenom iOS nestačí. Proto supportujeme víc platforem.

Nedávno jsem na iDnes.cz četl, že jižní Brno je líhní špičkových programatorů? Co si o to myslíš? Myslíš si, že je Brno ideálním místem pro vlastní firmu? Přemýšlel si popřípadě i o jiných městěch?

Vážně? Tak supr. Těžko říct, jestli je Brno ideálním místem pro firmu. Kdybych stál znovu před rozhodnutím, jestli se přestěhovat do Brna, nebo někam jinam, tak asi volím Prahu. V Praze máme většinu klientů a je to skvělý město. Ne že by Brno nebylo, ale Praha má něco do sebe.

Věřím, že čtenáře matematického charakteru budou zajímat především čísla. Můžeš nám říci, kolik startup vydělal za poslední rok? A roste zájem o vás a o vaše aplikace?

Jsou to jednotky milionů a ano, roste. Každoročně zvyšujeme obrat min. o dvojnásobek.

Když jsme tak u toho, pro koho nejčastěji tvoříte aplikace? A dokázal bys jen tak z hlavy střelit, jak se pohybují ceny?

Typicky je našim klientem reklamka, která jako součást projektu prodala svému klientovi mobilní aplikaci, ale sama ji vyrobit neumí, nebo nechce umět. Trochu menší skupinou jsou koneční klienti – větší firmy.

Snímek obrazovky 2015-02-18 v 10.45.52

Věřím, že i ty patříš k věrným uživatelům iPhone a nikdy bys ho nepustil z ruky, můžeš nám tedy říci, proč zrovna Apple? Co se ti na produktech této značky nejvíce líbí a doporučil bys ho i ostatním?

iPhone používám, ale celkem se vyhýbám diskusím o tom, co je lepší. Je to dost subjektivní záležitost. Já mám rad iOS a to, jak ty zařízení vypadají, jak fungují, jak se nosí v ruce. Pro někoho to důležité být nemusí a je vlastně OK s tím, že jejich telefon je z plastu a vypadá lacině. A i kdyby existovala alternativa k iPhone, tak stejně měnit nebudu Mám iMac, mám iPad a na PC znovu měnit nebudu.

A ještě se chci zeptat, kolik máš ty sám Apple zařízení? Dokázali bychom je spočítat na prstech jedné ruky? Přec jen se říká, že jakmile jednou okusíš jablko, nikdy nepřestaneš… 

Prozatím to zvládnu na jedné ruce — 5. To je stav, který vydrží ješte pár měsíců.

App Store je plný zajímavých věcích, ale jaká aplikace tobě přijde nejzajímavější? A kterou nejčastěji používáš? 

Mail, Calendar, Messenger, Instagram, Clear a Swarm…

Ještě jednou děkuji a přeji plno povedených aplikací a spokojených klientů!

Komentáře

Nahoru