Lubor Nosek: Pro startup je totiž nejhorší možná pozice mírný úspěch

Lubor Nosek: Pro startup je totiž nejhorší možná pozice mírný úspěch

Na tomto ročním SummerStartu se objevilo několik dobrých nápadů, mezi které lze bezpochyby zařadit projekt Bazarobot. V tomto rozhovoru si pokecáme s Luborem noskem, který za tímto projektem stojí.

Ahoj Lubore, než se rozpovídáme o tvém projektu, mohl by ses trochu (více) na začátek představit? Aby naši čtenáři věděli, s kým mají tu čest 🙂.

Ahoj. Je mi 30 let a v životě už jsem toho celkem dost vyzkoušel. Přes admina, programátora a projektového manažera jsem momentálně majitelem společnosti NETIUM. Mám 2 malé děti, manželku a psa.Zálibou jsou pro mě auta, sport a rodina. Auta mám rád jen benzínová a míň jak šest válců to mít nesmí. Dům jsem postavil, strom zasadil a syna zplodil, takže teď už mi jen zbývá to nějak doklepat. 🙂

Já už jsem trochu nakousl, že jsi ajťák. Od kolik let programuješ a co tě k této profesi dostalo? Naučil ses vše sám a nebo ti tento základ dala škola?

Programováním jsem se začal živit už na gymplu, kdy jsem se přes drobné aplikace a weby dostal k práci pro pražskou společnost DataLine Technology. Musím říct, že v té době to byl docela fičák, zvládat střední školu a k tomu cca poloviční úvazek programátora. Programovat jsem se v té době naučil sám s pomocí staršího bráchy. Následně jsem ale z trutnovského gymplu šel na Fakultu informatiky Masarykovy univerzity a ta mi dala obrovské teoretické znalosti, které se mi hodí dodnes.

 

Auto Lubora Noska

Lubor ve svém autě

 

Jaké programovací jazyky ovládáš?

Tak znáš to, držím se přísloví kolik programovacích jazyků znáš, tolikrát jsi počítačem. 🙂 Ovládám C, C++, Javu, PHP a drobně jsem zabrousil do Pythonu, Ruby a C#. Pak samozřejmě webové technologie, které dnes k naší práci neodmyslitelně patří.

Jestli jsem to vyčetl správně z tvého profilu na LinkedInu, profese programátora se tě drží od roku 2000. Jakými dalšími profesemi jsi za celou svou kariéru prošel?

Sám sebe označuju jako Universal problém solver, protože jsem si v IT profesi už prošel opravdu hodně pozicemi. Začínal jsem jako programátor, pak jsem byl i systémový administrátor na platformách Windows Server a Linux, následně projektový manažer a pak jsem založil vlastní firmu.

Programuješ ještě vůbec a nebo tuto činnost přenecháváš jiným? A baví tě vůbec se ještě hrabat v kódu?

Dneska jsem na takové roztěkané pozici – skončí pracovní den a já ti pořádně neřeknu na čem jsem pracoval. Takže moje činnost teď spočívá spíš v řízení firmy, pomoci ostatním a pak samozřejmě v jednáních. Samotné programování mě baví, občas si něco napíšu. Většinou to ale skončí tak, že to následně předám klukům k dopracování, protože sám na to nemám volný čas. Většinou se to ale jako myšlenka uchytí a duch původního kódu tam zůstane. 🙂

Patří ti firma NETIUM s.r.o. Mohl bys čtenářům popsat, čím se zabýváte? Kolik lidí se podílí na chodu firmy?

Zabýváme se internetovými projekty, naším nejúspěšnějším je Konfigurátor hliníkových disků, který aktuálně implementovalo AutoKelly. Dále z velké části pracujeme pro firmu, kde jsem předtím působil a vyvíjíme software na řízení zásob. Ve firmě nás je dnes 9 a děláme 6 milionové tržby.

Jak jsem již zmínil na začátku, Bazarobot zaujal snad každého, kdo se zajímá o startupovou scénu. Jak jsi vůbec přišel na nápad založit podobnou službu? A mohl bys prosím popsat celý projekt?

Nápad se zrodil tak, že jsem jednou potřeboval dát něco do šuplíku a zasekla se mi v něm stará PS2 klávesnice. Když se mi ho podařilo otevřít, napadlo mě, proč vlastně tohle ještě mám doma. A na otázku jsem si uvědomil jednoduše – jsem línej to vyhodit nebo prodat.

 

Bazarobot.cz - odveze to za vás

Jak to funguje

Tak jsem se nad tím trošku zamyslel a postupně během června vypiloval myšlenku, jak by to mohlo fungovat. Dal jsem dohromady tým a začali jsme na tom pracovat. Zároveň s tím jsme se přihlásili do SummerStart programu StartupYardu. No a výsledný Bazarobot funguje z pohledu zákazníka velmi jednoduše – vlezeš na bazarobot.cz a objednáš si svoz. My pro věci přijedeme, odvezeme, prodáme na aukru a necháme si menší provizi. Pokud se to náhodou neprodá (jako že se prodá skoro vše), tak si můžeš vybrat zda to chceš dát na charitu, ekologicky zlikvidovat nebo poslat zpět. Aktuálně svážíme věci do 20kg, ale plánujeme umožnit přes nás i prodej větších.

Je to tvůj první „startup“? První větší projekt?

Jedná se o první startup, který má zaujmout lidi. Předchozí věci jsou spíše zaměřené na firmy.

Kolik lidí se podílí na tomto projektu?

Celkově nás je nyní 6, z toho 5 zakladatelů.

Jaký je obchodní model Bazarobotu? Jak bude vydělávat?

Necháváme si provizi 15 – 30 % z úspěšného prodeje.

Jaké byly počáteční investice do Bazarobotu a jaké máte cíle?

Se společníkem z NETIUM jsme do projektu do začátku vložili 400 tisíc korun a to by nám mělo bez problému vystačit do příštího roku. Naše cíle jsou aktuálně obsloužit ČR, následně se vrhneme na další země, to už ale nejspíš bude s pomocí angel investorů.

Jak moc ti pomohl SummerStart při rozjezdu tohoto projektu? Ozvali se nějací investoři, kteří by rádi vložili peníze právě do tohoto projektu?

SummerStart nám poskytl za 6000 Kč absolutně neocenitelnou službu, která spočívá v kontaktech a vypilování nápadu. Ocenil jsem hlavně to, že jsme se nemuseli zbavovat části podílu, jak to má StartupYard v podmínkách normálně. Nakonec pro nás také uspořádali ve spolupráci se StartupCamp Praha geniální zakončení pobytu a to jsme myslím využili na 120%. 🙂 Několik lidí už projevilo zájem do nás investovat, všechny vedu v patrnosti a oslovím je, jakmile prokážeme, že náš startup funguje. Takzvané seed money tedy nyní nepotřebujeme.

A vůbec – máš ty nějaké zkušenosti s jednáním s investory? A počítáte s nějakým investorem, který by pomohl urychlit rozvoj Bazarobotu?

Mám zkušenosti z obchodních jednání a drobné zkušenosti z jednání z VC fondy. Osobně se v problematice docela orientuju. Jak jsem již říkal, s investory počítáme, ale až v příštím roce.

Lubor Nosek - zakladatel projektu

Lubor v budoucnu uvažuje o expanzi do zahraničí

Dá se říci, že projekt již běží a nebo se teprve vše připravuje na ostrý start? Pokud ne, kdy hodláte vše spustit?

SummerStart jsme zakončili prelaunchem, kdy jsme spustili tzv. Closed Betu. Projekt je tedy nyní normálně funkční a kdokoliv kdo má pozvánku nás může použít. Pozvánku získáte jednoduše – Klikněte na bazarobot.cz na Chci pozvánku a buď vyplňte dotazník nebo nám popište co nám plánujete poslat. Tak se k pozvánce dostanete dřív než ostatní. Ostré spuštění bez pozvánek plánujeme do jednoho až dvou měsíců.

Jak je to s dopravou? Máte od „zákazníků“ svážet nepotřebné věci a ty pak prodávat na Aukru. V kolika městech máte domluvené dopravce? Budete cílit na zpočátku na jedno velké město typu Prah či Brno? A by váš svoz věcí měl být schopný pobrat věci od zákazníků bez ohledu na to, v jaké částí republiky se nachází?

Už dnes umíme obsloužit celou Českou republiku pomocí přepravní služby. Dále ve větších městech máme i vlastní kurýry, takže tam potom nepotřebujete ani tu krabici.

Kolik platíte spedičním firmám za tento odvoz?

Náklady vychází včetně DPH na 150 Kč. Tuto částku ti strhneme z kreditu, takže ji zaplatíš, až když se tvé věci úspěšně prodají.

V jakých řádech se budou pohybovat podle tebe pravidelné měsíční náklady na sklad, zaměstnance atd.? A jaký musí být obrat, aby projekt byl ziskový?

Náklady máme v řádu desítek tisíc měsíčně. Abychom se dostali na nulu, tak potřebujeme prodat za řádově statisíce.

Má podle tebe takový projekt šanci prorazit do zahraničí?

Osobně si myslím že ano, ale zatím jsme tuto myšlenku nevalidovali. Určitě se tam ale podíváme, jakmile ověříme úspěšnost služby v ČR.

Co budeš dělat, když se Bazarobot neuchytí? Půjdeš si hodit mašli 🙂?

V týmu jsme si definovali stop podmínky, takže se určitě nedostaneme do závazků v řádech, abych si šel hodit. Statisíce by samozřejmě také boleli, ale kvůli tomu se člověku život nezhroutí. A pokud by to nedopadlo? Tak mám o zkušenost navíc a až mě zase napadne něco geniálního, tak to využiju.

A jak poznáš, že má cenu se tomuto projektu ještě věnovat a kdy podle tebe bude lepší se raději věnovat něčemu jinému? Kdy by podle tebe měl nastat bod zlomu a jak by měl vypadat?

Jakmile se splní jedna ze stop podmínek, tak Bazarobot končí. Mezi ně patří třeba i to, že přestaneme růst. Pro startup je totiž nejhorší možná pozice mírný úspěch. Interně cítíš, že bys toho měl nechat, ale nechce se ti, protože máš platící zákazníky. No a to je právě nejlepší ošetřit pomocí stop podmínek dopředu se zakladateli, aby každý věděl, že když propálíme X nebo nevyrosteme o Y, tak prostě nastane konec.

A poslední dotaz na závěr, co bys rád za celý Bazarobot vzkázal našim čtenářům?

Mrkněte do šuplíků, váli se vám tam tisíce a ani o tom nevíte. 🙂 A nezapomeňte – Bazarobot to odveze a prodá za vás.

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru