LovelyData: IT už není jen pro programátory, je přístupné širokému publiku

LovelyData: IT už není jen pro programátory, je přístupné širokému publiku

S koronavirovou pandemií došlo k výraznému přesunutí obchodu a služeb do on-line prostoru. LovelyData, kteří se zaměřují na datovou gramotnost, díky koronaviru spustili webináře i streamovací platformu, kterou využívají na všechny on-line kurzy.  Aktuálním tématem ve světě IT a nových technologií je Python, programovací jazyk, který zpřístupnil IT širokému publiku, nejen programátorům. 

Během posledních měsíců se změnilo fungování v mnoha sektorech. Změnou prošlo i vzdělávání, které se přesunulo do on-line prostoru. „Všechno se přesunulo on-line. Největší poptávku zaznamenáváme v oblasti on-line kurzů, které může studovat kdokoliv,“ říká úvodem Lubomír Husar, zakladatel LovelyData, kurzů,kde učí data, strojové učení, Python, SQL, Excel, Power BI, R a Tableau.

Přesun kurzů do on-line prostoru a nová streamovací platforma

Loňský rok byl přelomový. „Pro nás v LovelyData znamenal začátek roku 2020 obrovský přelom, kdy jsme museli rychle přejít z prezenčních kurzů na on-line lekce. Nejdřív to byly pouze webináře, ale pandemie hodně urychlila vývoj naší vlastní streamovací platformy. Tu používáme na všechny on-line kurzy a jsme na ni náležitě pyšní. Díky tomu, že si její vývoj děláme sami, tak jí můžeme rozvíjet podle požadavků studentů a lektorů,“ rozvádízakladatel LovelyData, Lubomír Husar.

Nejžhavější aktuální témata ve světě IT a nových technologií

S přesunem do on-line prostoru se svět IT stává přístupnější i širokému publiku, aktuálním tématem ve světě IT a nových technologií je Python. „Je to programovací jazyk, který zpřístupnil IT širokému publiku, nejen programátorům. Python dnes najdete všude – od serverů, přes weby až po umělou inteligenci. Náš kurz „Python pro analytiky“ studují nejen programátoři a analytici, ale i konzultanti, manažeři, kontroloři, personalisté nebo lidé z marketingu,“ říkázakladatel LovelyData.

Python, strojové učení, machine learning a RPA

V současnosti světem IT rezonuje nejen Python, ale také strojové učení, RPA a machine learning. „Zájem je o strojové učení, kde dominuje právě Python. Využití machine learningu je stále ještě na začátku a mnoho firem si jeho možnosti teprve osahává. I proto je důležité mít vyškolené pracovníky, kteří tomuto tématu budou rozumět,“ upozorňuje Lubomír Husar zLovelyDataa pokračuje:„Hodně se také začíná mluvit o RPA, Robotic Process Automation. Jedná se o softwarové roboty, kteří automatizují a tím zrychlují různé činnosti, které lidé dělají manuálně.“

RPA neboliRobotic Process Automation jsou roboti, kteří usnadňují práci v mnoha oblastech každodenního pracovního života. „Mohou například přijímat e-maily, rozpoznat přiložené faktury, ty pak zadat do účetního systému, a to všechno rychleji, než by to zvládl člověk. Navíc roboti nepotřebují ani přestávky, ani dovolenou. Pro firmy jsou takoví „pracovníci“ určitě lákaví. Zároveň ale tyto pracovníky musí někdo naprogramovat. A to mohou udělat jen lidé,“ dodává Lubomír Husar.

Data nejsou jen pro programátory

Práce s velkými a různorodými daty není jen pro programátory. S rozvojem hardwaru a jeho zlevňováním se rozšířila i nabídka softwaru. „Dnes můžete na svém laptopu bez problémů analyzovat desítky milionů řádků dat. Na to jste ještě před 10 lety potřebovali výkonný server. Plus tým lidí, kteří to měli na starosti. Navíc tato demokratizace zapříčinila obrovskou poptávku firem po lidech, kteří dokážou s daty pracovat. Bohužel, takových lidí je stále nedostatek. A to i celosvětově,“uzavírá Lubomír Husar, zakladatel LovelyData.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru