Londýnská hospoda vám umožní platit Bitcoinem

Londýnská hospoda vám umožní platit Bitcoinem

Tak máte v elektronické peněžence nějaké ty Bitcoiny. Co s nimi? Můžete je utratit za aplikace, jízdu na horské dráze nebo alkohol. V praktivkém životě byl Bitcoin až dosud poměrně nepoužitelný. To se ale postupně mění.

Narůstá počet společností, v nichž lze Bitcoinem platit. V Berlíně dokonce existuje celá čtvrť, kde je možné placení Bitcoinem. Nyní jsou vaše šance na uplatnění virtuální měny ještě vyšší a zajímavější – pokud jste tedy zrovna v Londýně a zavítáte do jednoho ze sítě Individuals Pubs.

Jedním z těchto pubů je i Pembury Tavern v Hackney. 23. května se stala jednou z prvních hospod, kde lze útratu zaplatit Bitcoinem – společně se sesterskými podniky v Cambridge, Norwichi nebo Peterborough.

Pembury Tavern v Hackney - hospoda, kde můžete platit Bitcoinem

Pembury Tavern v Hackney

Hlavně, aby mi lidé mohli snadno zaplatit, říká majitel pubů

„Nerad to lidem komplikuji, když mi platí,“ říká ředitel a zakladatel Individuals Pubs Stephen Early. Bývalý počítačový vědec z University of Cambridge během několika týdnů hacknul platby Bitcoinem do speciálního softwaru v pokladnách jeho hospod.

V Pembury Tavern můžete platit Bitcoinem. Placení probíhá na běžné pokladně pomocí QR kódů

Takto vypadá pokladna v Pembury Tavern – placení probíhá pomocí QR kódů

Systém je rychlý a snadný. Objednáte si pití a když chcete platit, servírka do pokladny zadá částku a zmáčkne tlačítko pro platbu Bitcoinem. Na obrazovce se objeví QR kód, který přečtete svým smartphonem a částka v Bitcoinu se automaticky odečte z vaší peněženky. Jediné, co potřebujete, je speciální bitcoinová aplikace, která vám tento postup umožní.

A jak je to s kurzem Bitcoinu a britské libry?

Stephen Early jej sleduje dvakrát denně a aktuální kurz vypočítává z hodnot za poslední týden, přičemž si k ceně nápojů vždy přičte ještě 8 % za náklady spojené s konverzí Bitcoinu do liber. Během několika týdnů, kdy hospoda přijímá bitcoinové platby, již v Bitcoinu přijala kolem 750 liber. 

Majitel hospody Pembury Tavern, kde můžete platit Bitcoinem, má o zákazníky postaráno

Majitel hospody Stephen Early se musí otáčet

Jedná se jistě o zajímavý způsob, jak využít virtuální měnu. Po bouřích, které doprovázely uvedení Bitcoinu se situace již patrně uklidnila a nezbývá, než inovátorovi tradičních londýnských pubů popřát hodně štěstí a stabilitu Bitcoinu i do budoucna.

Zdroje: https://www.individualpubs.co.uk/bitcoin.html

https://www.wired.co.uk/news/archive/2013-06/17/london-bitcoin-pub

Zdroj obrázků: https://www.wired.co.uk/news/archive/2013-06/17/london-bitcoin-pub

Komentáře

Nahoru