Linux slaví 25. narozeniny

Právě dnes, 25. srpna 2016, je to přesně čtvrt století od významného okamžiku, kdy Linus Torvalds zveřejnil svou známou zprávu. V ní tvrdil, že Linux je jen jeho koníček a zřejmě nikdy nebude velkolepý. Zmýlil se.

Tohle je ona osudná zpráva, kterou Torvalds odeslal 25. 8. 1991.

linus-message

Dnes je Linux mnohem větší a profesionálnější, než si kdy jeho zakladatel troufl představovat. Pohání datová centra, webové stránky, nejpoužívanější mobilní sytém a téměř všechny světové superpočítače. Na osobních počítačích sice nejspíš nikdy nebude mít většinu trhu, ale už teď je na desítkách milionů notebooků a domácích počítačů.

linus-torvalds

Linus Torvalds

Spolu s tím, jak roste uživatelská základna Linuxu, se zvyšuje i počet placených vývojářů. Zatímco v začátcích na něm pracovali neplacení dobrovolníci, dnes je situace úplně jiná. Jen 7,7 % vývojářů, kteří se na Linuxu podílí, není placených. Linux sponzorují především Intel, Red Hat, Linaro, Samsung, SUSE, IBM, Googe, Texas Instruments a další firmy.

Přejeme všechno nejlepší k narozeninám a hlavně hodně schopných vývojářů! :-D

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru