Dnes vyšlo 15 článků

Kompliment právníka právničce na profesní síti LinkedIn způsobil rozruch na internetu

Nepřítel žen nebo gentleman? Charlotte Proudmanová, britská právnička, nepřijala kompliment od svého kolegy na sociální síti Linkedln. O 20 let starší kolega, právník Alexander Carter-Silk, označil fotografii své spolupracovnice za “senzační”. Byl to krok vedle?

“Poškozená” Charlotte Proudmanová zažádala kolegu Alexandra Carter – Silka o internetové přátelství na profesní sociální síti Linkedln. Jak chtěla, tak se stalo a kolega žádost přijal. Po započetí společného přátelství pochválil kolegyni prostřednictvím soukromé zprávy její fotografii se slovy: “Jsem si vědom, že je to pravděpodobně hrozně politicky nekorektní, ale tohle je opravdu senzační fotografie. Rozhodně vyhráváte cenu pro nejlepší LinkedIn fotku, kterou jsem kdy viděl“ –  napsal Carter-Silk mladé právničce.

charlotte-linkedin

A oheň byl na střeše

Ta nicméně kompliment od svého kolegy nepřijala a jeho zprávu označila za „nepřijatelné a misogynní chování“ a odepsala mu, že je na sociální síti kvůli obchodním účelům, a ne aby se její vzhled stal objektem sexistických mužů. Napsala doslova: „Myslete dvakrát, než pošlete jiné ženě (o polovinu mladší, než jste vy) takhle sexistickou zprávu,“. Po své reakci sdílela screenshot obou zpráv na Twitteru. Co vy na to? Byl právníkův komentář přes čáru?

charlotte-proudman

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat

Charlotte svým “gestem” vyvolala vlnu reakcí. Jako první se ozval britský bulvární deník Daily Mail, který mladou právničku nazval „feminacistkou“. Vzápětí přicházely obdobné reakce od samotných uživatelů sociálních sítí. Bez komentáře nezůstali ani ostatní kolegové obou zúčastněných. Dle jejich slov, které publikoval časopis Time, si zveřejněním korespondence s Carterem-Silkem zničila kariéru.

„Pokud se dnes bere tohle jako „objektivizace“ a „misogynie“, potom má lidská rasa velký problém,“ napsala redaktorka britského Daily Mail Sarah Vineová na adresu právničky. „To není, jako kdyby se k ní přitočil na baru a štípl ji do zadku.“  Redaktorka ještě dodala, že většina žen by muže, který jí složil takový kompliment, považovala z milého a byla by potěšena.

Boj za práva žen

Charlotte Proudmanová se nechala slyšet v londýnském deníku Evening Standard, kde uvedla, že není „muže nenávidějící feminacistka“, ale pouze feministka, která se snaží, aby více žen hovořilo otevřeně o sexistickém jednání. „Je zde vztah mezi tím, když dostanete sexistickou zprávu na LinkedIn a tím, že jste diskriminována na pracovišti,“ prohlásila Proudmanová. „Má to obrovský a hluboký vliv na pracovní příležitosti žen,“ řekla mladá právnička. „To je důvod, proč jsem se pokusila tuto infekci zničit ještě v zárodku, než se vyhrotí,“ řekla.

Za pravdu právničce dal britský web Telegrapf, který napsal, že Carter-Silk okomentoval sexistickou poznámkou i svoji vlastní dceru, která se živí jako osobní trenérka, když její fotografii na Facebooku okomentovat slovem „sexy“.  Pod fotografii své dcery, kde trénuje, napsal: „I když bych neměl podporovat lascivní poznámky o své dceři…joo, pane bože, ona je sexy!!“.

 

10710809_10152872909378938_609252804772129186_n

Hrdinka nebo zaujatá feministka?

Daily Mail reakce mladé právničky odsuzuje a hodnotí její jednání jako přehnané. Naopak Telegraph Proudmanovou označuje jako bojovnici za ženská práva. Charlotte totiž pravidelně přispívala do britských deníků The Guardian a The Independent a byla také častým hostem na rozhlasové stanici BBC Radio 4 v pořadu Woman‘s Hour (Ženská hodinka). Hrdinka nebo zaujatá feministka?

Zdroj: mashable

Jmenuji se Radka a vyznačuji se tím, že ráda píši. Druhým rokem mám vlastním blog, kde se snažím psát poznatky ze svého života ironickou formou. Kromě psaní jsem instruktorka jógy, knihomol, milovník zvířat - hlavně psů a věčný snílek.

Komentáře

Nahoru